Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Luźne lekcje z naukowcami. Poznajemy i eksperymentujemy.”
W obliczu dynamicznych zmian w edukacji, nasza szkoła nieustannie poszukuje nowych metod motywujących dzieci do nauki. W odpowiedzi na te wyzwania, zdecydowaliśmy się wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami. Poznajemy i eksperymentujemy”.
Głównym założeniem programu było rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej ciekawości i otwartości. Dzięki zastosowaniu eksperymentów i doświadczeń, uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania badawcze, kreatywność oraz umiejętności samodzielnego myślenia i szukania informacji. Połączenie tradycyjnych źródeł wiedzy z nowoczesnymi technologiami, takimi jak programy komputerowe i multimedialne, umożliwiło uczniom zgłębianie tajemnic nauki w przystępny i atrakcyjny sposób.
XXI Konkurs Plastyczny W Świerczowie pt.” W stulecie…”
XXI Konkurs Plastyczny W Świerczowie pt.” W stulecie…”
W poniedziałek 3 czerwca 2024 roku, w szkółce leśnej, w Świerczowie odbyło się wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów uczestnikom XXI edycji Konkursu Plastycznego.Tegoroczna tematyka konkursu brzmiała „W stulecie…” i nawiązywała do setnej rocznicy istnienia Lasów Państwowych. Miała ona zwrócić uwagę młodych artystów na cykl życia lasu oraz ciągłość jego trwania w różnych fazach rozwoju.
Konkurs organizowany był przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej i Nadleśnictwo Kolbuszowa. Jego celem była popularyzacja wiedzy o otaczającym nas środowisku, rozwijanie zainteresowań artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie świadomości przyrodniczej. Skierowany został do dzieci ze szkół podstawowych klas 4-6 z powiatu kolbuszowskiego oraz terenu działania Nadleśnictwa Kolbuszowa. Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy jed
Kampania antynikotynowa. Akcja na rzecz zdrowia
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa, coroczne święto poświęcone promowaniu życia bez nikotyny i walki z nałogiem palenia tytoniu. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich rokrocznie uwrażliwia uczniów na tą tematykę, podejmując konkretne działania. W kampanię antynikotynową zostały zaangażowane wszystkie klasy.
Dzień MATKI I OJCA
29 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty. Hasło ,,MAMA I TATA- NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA” i duże kolorowe serce, które było elementem dekoracji sceny, przypominało jak ważna jest mama i tata w życiu każdego dziecka, a także nas dorosłych.
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA – KONKURS MATEMATYCZNY KLAS I - III
Gabriel Komaniecki i Stanisław Jędrzejowski – uczniowie klasy III reprezentowali naszą szkołę w XIII Edycji Gminnego Konkursu Matematycznego „Mistrz Tabliczki Mnożenia” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Ostrowach Baranowskich w dniu 21 maja 2024 r. Konkurs skierowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych, a każda placówka mogła w eliminacjach wewnątrzszkolnych wyłonić dwóch przedstawicieli, którzy mieli możliwość wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi. Zadania konkursowe obejmowały zastosowanie tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100 i rozwiązywanie ciekawych zadań tekstowych. Nasi reprezentanci nie stanęli na podium, ale osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Uczestnicy otrzymali nagrody z rąk Pani Wójt Gminy Cmolas Bernadetty Wolak-Posłuszny i Pani Haliny Rozmus – Kosiorowskiej – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Cmolas.
Nasza finalistka
Magdalena Rzeszutek, uczennica klasy 7 naszej szkoły, osiągnęła wspaniałe osiągnięcie jako finalistka Konkursu Biblijnego. Konkurs nosił tytuł “Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” i był organizowany przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Rzeszowie pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
W finale, który odbył się 28 maja w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym
w Rzeszowie, wzięło udział 78 uczniów z terenu województwa podkarpackiego. To ogromne osiągnięcie, zważywszy na fakt, że do etapu pierwszego konkursu stanęło 820 uczniów. Serdecznie gratulujemy Magdalenie!
XX Gminny Festiwal Tańca
Blisko 150 uczniów szkół podstawowych wystąpiło w ostatnią niedzielę w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich w konkursie tanecznym. Festiwal rokrocznie odwiedzają setki mieszkańców Gminy, którzy kibicują swoim reprezentantom.
Na początku Dyrektor Szkoły Pani Danuta Gacek, powitała wszystkich zgromadzonych wśród których byli obecni: Wójt Gminy Pani Bernadetta Wolak - Posłuszny, Radny Rady Powiatu Kolbuszowskiego Pan Jerzy Magda, Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Zagroba oraz radni, m. in. z Ostrów Tuszowskich Pani Ewelina Nowicka i Pani Katarzyna Jędrzejowska, sołtysi Pan Zbigniew Łącz i Pan Jarosław Rzeszutek, Dyrektor SOK Pani Anna Lulek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Joanna Magda-Chlebowska oraz Pani Elżbieta Rzeszutek, Pani Prezes Halina Rozmus – Kosiorowska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Pani Anna Skiba, dyrektorzy szkół, Rada
OD SMYKA DO MARATOŃCZYKA
I Gminny Bieg ,,Od Smyka do Maratończyka" w Porębach Dymarskich już za nami. W turnieju tym po raz pierwszy miały możliwość zaprezentować się najmłodsze dzieci. Naszą szkołę reprezentowali: Hania Jędrzejowska i Bartosz Cudo z grupy Słoneczka, Waneska Pełka i Antoś Czachor z grupy Promyczki, Nikodem Wyparło z klasy drugiej oraz Kornelia Drelich z klasy trzeciej. Wszystkim dzieciom towarzyszyły wielkie emocje. Każdy chciał wygrać. Startowali w sześciu kategoriach niesieni dopingiem pozostałych dzieci.
Hania Jędrzejowska zajęła trzecie miejsce w kategorii dziewcząt najmłodszych a Nikodem Wyparło pierwsze miejsce w kategorii chłopców najstarszych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i piękne medale. Pani Dyrektor z Porąb Dymarskich gratulowała im sukcesów, Pani Wójt Bernadetta Wolak - Posłuszny wręczała dzieciom puchary i medale. Po słodkim poczęstunku zmęczeni, ale zadowoleni wró
Potyczki z Tangramem
W dniu 24 maja w Szkole Podstawowej w Trzęsówce odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny „Potyczki z Tangramem”
Z naszej szkoły w konkursie udział wzięli Adam Lubera, Błażej Szczęch, Zuzanna Maziarz i Karolina Kosiorowska pod opieką Pani Ilony Skowrońskiej i Pana Witolda Jurczaka.
Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych. Zadanie uczestników konkursu polegało na ułożeniu za pomocą tangramu 4 takich obrazków w wyznaczonym czasie. Uczniowie podczas pracy wykazali się umiejętnością logicznego myślenia, estetyką i spostrzegawczością.
MAGICZNE OGRODY WYCIECZKA
23 maja 2024 roku, uczniowie z klas 1-3 oraz ,, Słoneczka " i ,,Promyczki" wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Trzcianki – Janowiec.
Tam znajdują się „Magiczne Ogrody”- jedyny park tematyczny na Lubelszczyźnie, a nawet w Polsce.
Park ten to nie tylko baśniowa kraina, ale też sceneria kolorów i dźwięków przyrody. Budują one w dziecku chęć życia w zgodzie i harmonii z naturą. Zbudowany został z myślą o najmłodszych w oparciu o historię o odwiecznej walce dobra ze złem.
Kiedy uczestnicy wycieczki przekroczyli bramę wejścia, zobaczyli świat magii i baśni. Najpierw spotkali się z jedną z postaci mieszkającą w tej krainie –krasnoludem (animatorem), który opowiedział o postaciach zamieszkujących ten baśniowy świat. Żeby poznać historię „Magicznych Ogrodów” trzeba odszukać najstarszego ich mieszkańca, czyli Skrzata Kronikarza. Po wysłuchaniu go, dzieci z krasnoludem przeszły do „Ogrodu W
Wycieczka do Zamościa
Zamość to miasto, które warto odwiedzić z różnych powodów. Nazywane jest ,,Perłą Renesansu” lub ,, Padwą Północy”. Każdego roku do miasta przyjeżdża około pół miliona turystów. Chcieliśmy, aby nasi uczniowie mogli zobaczyć i trochę lepiej poznać miasto, które w przeszłości odgrywało bardzo ważną rolę, a obecnie wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa.
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW
„Dobrych ludzi dziś niewielu, Ty bądź więc dobry przyjacielu”.
19 maja przypada Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka, która od 2005r. promuje tę inicjatywę i zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi jak i zwierząt oraz środowiska naturalnego. O dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale małe uczynki na miarę naszych możliwości.
I Edycja Powiatowego Konkursu Plastyczno-Czytelniczego „Legendy polskie w komiksie”
Dnia 10 maja 2024 r. została rozstrzygnięta I Edycja Powiatowego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy polskie w komiksie”.
Uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Majdanie Królewskim. Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości przez organizatorów uczestnicy konkursu mieli okazję poznać wyjątkową formę książki, jaką jest teatrzyk kamishibai. W tej formie Pani Anna Bryk kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kolbuszowej przedstawiła legendę pod tytułem „Mały Lasowiaczek” w oparciu o tekst „O sercu lasowiackim” Renaty Domki z ilustracjami Agnieszki Stanielewicz.
PRZYPOMNIELIŚMY POSTAĆ PATRONA NASZEJ SZKOŁY
10 maja miała miejsce pierwsza rocznica Nadania Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich. Na początku Dyrektor Szkoły, Pani Danuta Gacek powitała całą społeczność szkolną oraz przedstawicielki Rady Rodziców – Panie Magdalenę Pełkę i Katarzynę Siuzdak. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru odśpiewaliśmy hymn Polski. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła na scenę uczniów klasy V i VII, którzy przypomnieli najważniejsze fakty z życia patrona szkoły. Występ uświetnili uczniowie z kl. II i III oraz Zuzanna Macina z kl. IV, którzy śpiewali pieśni patriotyczne. Pan Witold Jurczak wykonał kolaż zdjęć, który przypomniał nam przygotowania i samą uroczystość Nadania Imienia. W drugiej części uroczystości klasy I – VIII rywalizowały o miano najlepszych znawców życia marszałka. W pierwszej odsłonie zadaniem najmłodszych było wypisać jak najwięcej trafnych skojarzeń
2 Maja Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 2 maja to stosunkowo młode święto narodowe, które zostało ustanowione w Polsce w 2004 r., a dokładnie na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o symbolach narodowych oraz wyrażanie szacunku do narodowych barw Polski.
Flaga Rzeczypospolitej jest dla całego narodu wielkim symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod tymi barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, ją sławili artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.
Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas mógł uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Tak też zrobili uczniowie naszej szkoły podczas patriotycznej akcji:
Wywieś Flagę Biało - Czerwoną.
Wszystkim Polakom, dużym i małym biorący
233 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja, to jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Choć obowiązywała przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.
Sukces uczennicy klasy VII Magdaleny Rzeszutek
Z wielką radością przyjęliśmy informację, że uczennica naszej szkoły Magdalena Rzeszutek z klasy VII zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Konkursu Biblijnego.
Konkurs pt. "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” przeznaczony jest dla dzieci szkół podstawowych w Diecezji Rzeszowskiej od kl. od V do VIII na podstawie Ewangelii św. Marka. Organizowany jest przez Dzieło Biblijne
im. św. Jana Pawła II w Rzeszowie pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Ponieważ posiada rangę Konkursu Wojewódzkiego mogły brać w nim udział dzieci ze szkół znajdujących się na terenie Województwa Podkarpackiego oraz Małopolskiego. Do konkursu zgłosiło się 820 dzieci z 79 szkół. Pierwszy etap konkursu odbył się w naszej szkole 6.03.2024r. i wzięło w nim udział troje uczniów. Spośród nich Magdalena Rzeszutek oraz Oliwia Drelich zostały zakwalifikowane do etapu rejonowego, który to miał miejsce 17 kwiet
I Gminny Turniej Piłki Nożnej
Dnia 24 kwietnia 2024 w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Jagodniku odbył się I Gminny Turniej Piłki Nożnej klas 1-3.Na nowej sali gimnastycznej ustawili się młodzi piłkarze z sześciu szkół: Jagodnika, Ostrów Baranowskich, Trzęsówki, Porąb Dymarskich, Hadykówki i Ostrów Tuszowskich. Po uroczystym powitaniu zawodników przez Panią Dyrektor Dorotę Terlaga oraz sędziego meczów Tomasza Augustyna i życzeniach sukcesów odbyło się losowanie drużyn, z którymi trzeba było rozegrać mecz.Nasi zawodnicy o wdzięcznej nazwie ,,Team Boberki", której opiekunem była p. Alicja Bańka zmierzyli się ze szkołą w Porębach Dymarskich oraz Ostrów Baranowskich. Obydwa mecze rozegrali fantastycznie wygrywając znaczną większością bramek.Te dwie wygrane dały im możliwość walki o pierwsze miejsce. Zmierzyli się z mocną drużyną z Jagodnika. Udało się! Kolejny sukces! W ten sposób zagwarantowali sobie wygraną w Turniej
Godziny dzwonków
Czwartek 03.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 346626