Laboratoria przyszłości
Dokumentacja wykorzystania sprzętu.
Rok szkolny 2023/2024
-
Nagranie i montaż filmu pod tytułem „Optymizm to dla mnie...” w ramach Obchodów Tygodnia Szczęścia.
-
Nagranie i montaż filmu z życzeniami dla powstańca warszawskiego - akcja „BohaterON”.
-
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek 2023 - Lego Spike Prime - budowanie i programowanie modeli robotów.
-
Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK - nagranie i montaż spotu reklamowego promującego szlachetną misję oddawania krwi.
-
Dzień Pluszowego Misia - Druk 3D.
-
Zajęcia rozwijające z robotyki i programowania – cały rok szkolny.
-
Fotograficzna i filmowa dokumentacja wszystkich uroczystości oraz wydarzeń szkolnych i pozaszkolnych, wycieczek – dostępna na stronie głównej szkoły.
-
Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole
W ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem „Laboratoria Przyszłości” oraz wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami 15 listopada do naszej szkoły zawitało Mobilne Laboratorium Przyszłości. Zajęcia warsztatowe prowadzone były równolegle przez dwóch edukatorów. Uczniowie z klas III - VIII zostali podzieleni na dwie grupy, każda z nich uczestniczyła w dwóch blokach edukacyjnych. Uczniowie zaznajomili się z urządzeniami tj.: drukarką 3D, długopisami 3D oraz programem do rozpoznawania gestów. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie.
Mobilne #LaboratoriaPrzyszłości pojawiły się w naszej szkole w ramach akcji mającej na celu aktywne wykorzystanie sprzętu zakupionego z projektu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Był to ciekawie spędzony czas na kreatywnych zabawach i eksperymentach. Dziękujemy Edukatorom za poprowadzone zajęcia.
Druk 3D na święta
Na zajęciach z robotyki i informatyki uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach, na których została wykorzystana drukarka 3D.Uczniowie mogli się praktycznie przekonać, jak działa taki sprzęt. Dowiedzieli się, jaka temperatura potrzebna jest do wydruku, ile trwa drukowanie niektórych elementów. Zajęcia prowadzone są przez Panią Ilonę Skowrońską i Pana Witolda Jurczaka. Z racji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy zaprojektować i wydrukować ozdoby choinkowe. Wykorzystana w trakcie zajęć drukarka 3D, a także inny sprzęt, znajdujący się w naszej szkole, zostały zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Europejski Tydzień Kodowania 2022 - CodeWeek - Lego w roli głównej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zakupiła m.in. zestaw LEGO Education SPIKE Prime. Na zajęciach dodatkowych z programowania i robotyki prowadzonych przez Pana Witolda Jurczaka odbyły się już pierwsze lekcje z ich wykorzystaniem. Zestaw LEGO Education SPIKE Prime, który posiadamy to narzędzie dla uczniów szkoły podstawowej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. To idealny zestaw startowy do nauki robotyki, który daje nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania.
Zadaniem dzieci nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie przedstawionego problemu. Kierując się wskazówkami, dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel.
Tegorocznemu wydarzeniowi CodeWeek towarzyszył projekt „Wyścig skoczków”. Na zajęciach z robotyki uczniowie mieli za zadanie zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota skoczka, aby znaleźć najbardziej efektywny sposób poruszania się robota bez użycia kół oraz z kołami. Przygotowali tor testowy, oznaczając linie startu i mety. Przeprowadzili wyścig, który robot szybciej dotrze do mety.
Uczniowie klasy IV i V na zajęciach dodatkowych z robotyki z Panią Iloną Skowrońską stworzyli dwa bazowe modele robotów LEGO MINDSTORMS EV3. Dzięki powiązanej z zabawkami aplikacji LEGO MINDSTORMS, opartej na języku Scratch, młodzi konstruktorzy weszli w interakcje z robotami za pomocą tabletów. Uczniowie tworzyli programy poprzez dokładanie kolejnych instrukcji do bloczka startowego. Nasze roboty oprócz tego, że przemieszczały się, wydawały dźwięki i przesuwały przedmioty, stoczyły także zaciekłą walkę. Podczas CodeWeek użyliśmy również robota REVOLUTION, któremu uczniowie zlecili transport przedmiotów poprzez odpowiednie, manualne zaprogramowanie ścieżki ruchu. Ze wszystkich działań młodych konstruktorów został w szkolnym studiu filmowym zmontowany film. Zapraszamy do obejrzenia.
Nad przebiegiem i organizacją CodeWeek w szkole z zaangażowaniem i inicjatywą czuwali Pani Ilona Skowrońska i Pan Witold Jurczak.
Duże, małe, brązowe 3D
Dzieci kochają swoje pluszowe misie i dlatego przedszkolaki oraz uczniowie klasy pierwszej z wielką radością świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Już od samego rana przedszkolaki dumnie maszerowały ze swoimi kochanymi pluszakami do szkoły. W czasie porannej zabawy dzieci chętnie opowiadały swoim rówieśnikom o przyniesionych do sali misiach. Gdy dzieci z oddziału Promyczki i Słoneczka miały rozpoczynać oficjalne obchody tego cudownego dnia do sali niespodziewanie przyszła Pani Ilona Skowrońska oraz Pan Witold Jurczak. Wręczyli oni każdej grupie pięknego, małego, brązowego misia. Dzieci były bardzo zaskoczone, że takie cudownie misie zostały wydrukowane na drukarce 3D.
Dokumentacja wykorzystania sprzętu.
Rok szkolny 2022/2023
1. Wykonanie zdjęć do konkursu fotograficznego pt. „PROW w obiektywie” organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.
2. Europejski Tydzień Kodowania 2022 - CodeWeek - Lego SPIKE Prime – budowa i programowanie robotów skoczków. Nagranie i montaż filmów na zajęciach robotyki.
3. Święto Niepodległości połączone z promocją osoby patrona Józefa Piłsudskiego – druk 3D – mapa Polski oraz wykorzystanie Lego Spike Prime Sejf do zajęć tematycznych o Józefie Piłsudskim.
4. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK – nagranie spotu reklamowego promującego honorowe krwiodawstwo.
5. Druk 3D na Święta Bożonarodzeniowe - ozdoby choinkowe.
6. Nagranie filmu zgłoszeniowego do konkursu Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji i Nauki – „You Can Dance. Nowa Generacja”.
7. Druk 3D na Święto Kobiet.
8. Nagranie i montaż filmu na Obchody Światowego Dnia Wody.
9. Druk 3D na Święta Wielkanocne.
10. Zajęcia rozwijające z robotyki i programowania – cały rok szkolny.
11. Fotograficzna i filmowa dokumentacja wszystkich uroczystości oraz wydarzeń szkolnych i pozaszkolnych, wycieczek – dostępna na stronie głównej szkoły.
O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.