Gminny Konkurs pt. „Aniołek Bożonarodzeniowy”
W niedzielę 15 grudnia 2024 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie podczas kiermaszu świątecznego „Przy Wigilijnym Stole” wręczono nagrody i wyróżnienia Gminnego Konkursu Plastycznego pt.„Aniołek Bożonarodzeniowy”. Organizatorem konkursu był Wójt Gminy Cmolas oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie. W konkursie wzięło udział jedenaścioro uczniów z naszej szkoły w III kategoriach wiekowych:
W kategorii I: dzieci przedszkolne i klasa 0: Igor Rząsa (wyróżnienie), Szymon Rząsa, Florian Jachyra.
W kategorii II: dzieci z klas I-III Szkół Podstawowych: Dawid Lubacz (kl..II), Agata Piekarska (kl. II), Eliza Siuzdak (kl. III), Edyta Piekarska (kl. III), Joachim Maciąg (kl. III), Liliana Jachyra (kl. III).
W kategorii III: dzieci z klas IV- VIII Szkół Podstawowych: Julia Piekarska (kl. IV), Jakub Lubacz (kl. VI).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.
XIX Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby i Bożonarodzeniowe Akcesoria Kolędnicze
We wtorek 10 grudnia 2024 r. został rozstrzygnięty XIX Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Komisja konkursowa po obejrzeniu 127 prac z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych przyznała nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach. Wśród nagrodzonych byli uczniowie naszej szkoły.
W kategorii „ozdoby bożonarodzeniowe” kl. I- IV :III miejsce – Dawid Lubacz (kl. III)
W kategorii „ozdoby bożonarodzeniowe” kl. V- VIII :
II miejsce -Jakub Lubacz (kl. VI)
W kategorii „akcesoria kolędnicze”:
II miejsce - Lena Czajkowska (kl. VI)
W kategorii „szopki kolędnicze”:
wyróżnienie - Szymon Maziarz (kl. VI)
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Uczeń Naszej Szkoły Wyróżniony w Wojewódzkim Konkursie Literackim
Stowarzyszenie EKOSKOP w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego zorganizowało konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okazji Dnia Krajobrazu 2024. Wojewódzki konkurs polegał na napisaniu bajki z morałem o tym, że krajobraz może uleczyć człowieka, ale i człowiek może „chory” (zmieniony, zanieczyszczony, zdewastowany cywilizacją) krajobraz uleczyć.
Na konkurs przyszło 109 prac. W piątek 15 listopada 2024r. ogłoszono wyniki.
Uczeń klasy szóstej naszej szkoły, Wojciech Czachor zdobył w tym konkursie wyróżnienie ( jedno z dwunastu) i otrzymał pamiątkowy dyplom za wyróżniający się udział w konkursie.
Napisał on bajkę pt. „ Źródło nadziei”. Opiekunem i mentorem ucznia była Pani Anna Kasak.
GRATULUJEMY!
Sukcesy naszych uczennic w XXII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej
5 grudnia 2024 r. odbył się XXII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej organizowany przez Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Widełce.
Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych: kl. V-VI oraz VII-VIII w dwóch kategoriach: soliści, oraz zespoły. Młodzi piosenkarze mieli za zadanie zaprezentować piosenkę w wybranym języku obcym. Naszą szkołę w tym roku reprezentowały: ZUZANNA MACINA, uczennica klasy V, która piosenką ‘Speechless’ wyśpiewała sobie II miejsce, oraz OLIWIA DRELICH, uczennica klasy VIII, której wykonanie piosenki ‘Someone you loved’ zagwarantowało I miejsce.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów oraz pani Katarzynie Fijoł za przygotowanie do festiwalu.
Grand prix za przedstawienie pt. „Andrzejki u Lasowiaków " dla uczniów naszej szkoły
Grand prix przyznano Grupie teatralnej, której przedstawienie pt. „Andrzejki u Lasowiaków” zdobyło 29 punktów. Film przygotował zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich, składający się z ośmiorga uczniów: Kingi Szczęch, Zuzanny Macina, Gabrieli Trojnackiej, Zuzanny Piłat, Krzysztofa Tyńca, Kamili Wyparło, Karola Skiby i Szymona Maziarza pod opieką nauczycielek Anny Chmielowiec i Anny Kasak.
Serdecznie gratulujemy
Wyniki konkursu pod adresem strony
4
I Edycja Powiatowego Konkursu Plastyczno-Czytelniczego "Legendy polskie w komiksie"
Dnia 10 maja 2024 r. została rozstrzygnięta I Edycja Powiatowego Konkursu Plastyczno – Czytelniczego „Legendy polskie w komiksie”.
Uroczystość odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Majdanie Królewskim. Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości przez organizatorów uczestnicy konkursu mieli okazję poznać wyjątkową formę książki, jaką jest teatrzyk kamishibai. W tej formie Pani Anna Bryk kierownik Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kolbuszowej przedstawiła legendę pod tytułem „Mały Lasowiaczek” w oparciu o tekst „O sercu lasowiackim” Renaty Domki z ilustracjami Agnieszki Stanielewicz.
Następnie uczniowie odebrali nagrody i dyplomy. Na koniec spotkania wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz do obejrzenia wystawy prac komiksowych.
W konkursie udział wzięli uczniowie z ośmiu szkół z terenu powiatu kolbuszowskiego: z PSP w Hucie Komorowskiej, PSP w Komorowie, PSP w Krzątce, PSP w Woli Rusinowskiej, SP w Lipnicy, SP w Spiach, SP w Cmolasie i SP w Ostrowach Tuszowskich.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie: Anastazja Pełka z kl. VII, która za swoją pracę otrzymała II miejsce oraz Bartłomiej Zieliński kl. VII i Lena Czajkowska kl. V.
Uczniów przygotowywała Pani Anna Chmielowiec.
7
Wyniki Ogólnopolskich Olimpiad
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ Z BIOLOGII I GEOGRAFII
12 stycznia 2024 roku uczniowie klas V-VIII wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUS z Biologii i Geografii. Olimpiady przedmiotowe stanowią cenne rozszerzenie programów nauczania, a także są źródłem zewnętrznej oceny poziomu wiedzy uczniów. Zadania, z którymi zmagali się uczniowie, wymagały od nich opanowania wiadomości nabytych podczas lekcji oraz wykraczających poza podstawę programową. W konkursie z biologii wzięło udział 13 uczniów, natomiast z geografii - 9.
Najlepszy w tym roku okazał się uczeń klasy V - Wojciech Czachor, który na 497 uczestników z całego kraju, ze swojej kategorii wiekowej, zajął 5. miejsce z biologii oraz na 185 uczestników uplasował się na 9. miejscu z geografii, otrzymując dyplom laureata oraz nagrodę książkową.
Na wyróżnienie zasługują również inni uczestnicy olimpiady z biologii: Zuzanna Maziarz, klasa VIII - 13. miejsce, Gabriela Lubera, klasa VII - 16 miejsce.
W olimpiadzie z biologii udział wzięli także:
Klasa V (liczba wszystkich uczestników - 497)
Lena Czajkowska, Szymon Maziarz
Klasa VI (liczba wszystkich uczestników - 537)
Karol Skiba, Krzysztof Tyniec
Klasa VII (liczba wszystkich uczestników - 563)
Bartłomiej Zieliński, Magdalena Rzeszutek, Anastazja Pełka, Oliwia Drelich
Klasa VIII (liczba wszystkich uczestników - 214)
Karolina Kosiorowska, Julia Boroń
W olimpiadzie z geografii udział wzięli także:
Klasa V (liczba wszystkich uczestników - 185)
Lena Czajkowska
Klasa VI (liczba wszystkich uczestników - 241)
Kinga Szczęch, Karol Skiba, Krzysztof Tyniec
Klasa VII (liczba wszystkich uczestników - 206 )
Bartłomiej Zieliński, Huber Cudo, Bartosz Siuzdak, Oliwia Drelich
Wszystkim uczniom biorącym udział w olimpiadzie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunem uczniów była Pani Ilona Skowrońska – biologia i Pani Teresa Babiarz – geografia.
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ Z MATEMATYKI
W tegorocznej Olimpiadzie Przedmiotowej z Matematyki Olimpus – sesja zimowa wzięło udział 14 uczestników klas IV-VII. Byli uczniowie, którzy pisali testy z trzech lub dwóch przedmiotów.
W tym roku, najlepszymi okazali się Bartłomiej Zieliński który na 993 uczestników z całego kraju zajął 14 miejsce oraz Jakub Lubacz, który zajął 16 miejsce na 1555 uczestników.
Oprócz tego w konkursie udział wzięli:
Klasa IV (liczba wszystkich uczestników - 1839)
Adam Lubera, Błażej Szczęch
Klasa V (liczba wszystkich uczestników - 1555)
Jakub Lubacz, Patryk Dębiak ,Daniel Bezak, Lena Czajkowska
Klasa VI (liczba wszystkich uczestników – 1196)
Filip Fryc, Kinga Szczęch, Krzysztof Tyniec, Karol Skiba, Jakub Wyparło
Klasa VII (liczba wszystkich uczestników – 993)
Bartłomiej Zieliński, Hubert Cudo, Bartosz Siuzdak,
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Również w olimpiadzie z języka angielskiego mogli się sprawdzić nasi uczniowie. Olimpus z języka angielskiego co roku cieszy się ogromna popularnością. W tym roku na wyróżnienie zasługują: Tymoteusz Bujak, uczeń klasy IV, który na 2895 uczestników z całego kraju, zajął 11 miejsce, oraz Jakub Lubacz, uczeń klasy V, który na 3413 uczestników z całego kraju, zajął 13 miejsce.
Oprócz tego w konkursie udział wzięli:
Klasa IV (liczba wszystkich uczestników - 2895)
Zuzanna Macina, Daria Babiarz, Sebastian Kalicki, Błażej Szczęch
Klasa V (liczba wszystkich uczestników - 3413)
Szymon Maziarz, Wojciech Czachor, Daniel Bezak, Kamila Wyparło, Lena Czajkowska
Klasa VI (liczba wszystkich uczestników - 3368)
Filip Fryc, Jakub Maziarz, Krzysztof Tyniec, Karol Skiba
Klasa VII (liczba wszystkich uczestników - 2806)
Magdalena Rzeszutek, Hubert Cudo, Anastazja Pełka, Oliwia Drelich
Klasa VIII (liczba wszystkich uczestników - 1712)
Karolina Kosiorowska, Zuzanna Maziarz, Dennis Kędzior
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W tegorocznej Olimpiadzie Przedmiotowej z języka polskiego Olimpus – sesja zimowa wzięło udział 10 uczestników klas V-VIII.
W tym roku najlepszym okazał się Wojciech Czachor (kl. V), który zajął 9 miejsce i zdobył dyplom i tytuł laureata. Dobrze poradziła sobie także Zuzanna Maziarz (kl. VIII) zajmując 19 miejsce oraz Maja Piłat (kl. VI) zajmując 20 miejsce.
W konkursie z języka polskiego wzięli również udział:
Lena Czajkowska kl. V
Kinga Szczęch kl. VI
Anastazja Pełka kl. VII
Magdalena Rzeszutek kl. VII
Hubert Cudo kl. VII
Oliwia Drelich kl. VII
Julia Boroń kl. VIII.
Z języka polskiego Olimpus- sesja zimowa, uczniowie naszej szkoły zdobyli średnio 34 punkty, co stanowi 56,67%, taki sam wynik jak średnia w województwie i lepszy niż w Polsce (53,33% tj, 32 pkt).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
XX Powiatowy Konkurs na Ludowe Ozdoby Wielkanocne
W dniu 22 marca 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej odbyło się wręczenie nagród XX Powiatowego Konkursu na Ludowe Ozdoby Wielkanocne. W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów naszej szkoły.
KATEGORIA: PISANKI KLASY 1-4
II MIEJSCE: Dawid Lubacz, klasa I
KATEGORIA: PISANKI KLASY 5-8
II MIEJSCE: Jakub Lubacz, klasa V
WYRÓŻNIENIE: Karol Skiba, klasa VI
KATEGORIA: PALMA KLASY 5-8
III MIEJSCE: Lena Czajkowska, klasa V
WYRÓŻNIENIE: Wojciech Czachor, klasa V
W konkursie brali udział również Krzysztof Tyniec kl.VI i Adrian Zieliński kl. II.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunem uczniów była Pani Anna Chmielowiec i Małgorzata Rolek (kl. I)
UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY WYRÓŻNIONA W IX WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM „LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – Bohaterowie lektur szkolnych piszą list do św. Mikołaja.
15 grudnia 2023 r. rozstrzygnięto IX Wojewódzki Konkurs Literacki „List do Świętego Mikołaja” organizowany w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęła Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Celem konkursu było upowszechnianie gatunku literackiego jakim jest list, kultywowanie świątecznej tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja, rozwijanie wyobraźni i umiejętności jasnego wyrażania myśli, marzeń i pragnień.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego.
Temat listu do Świętego Mikołaja: „Bohaterowie lektur szkolnych piszą list do Świętego Mikołaja. Napisz list, w którym wyrazisz prośby i marzenia w imieniu wybranej postaci literackiej”.
Na konkurs wpłynęło 102 prace z 33 szkół z terenu województwa podkarpackiego. Przy ocenie jury zwracało uwagę na następujące elementy: zgodność pracy z tematem, poprawność językową, ortografię, interpunkcję, estetykę pracy, pomysłowość, oryginalne ujęcie tematu, walory artystyczne.
W tym konkursie wzięły udział dwie uczennice klasy ósmej z naszej szkoły: Zuzanna Maziarz, która napisała list w imieniu Małego Księcia oraz Weronika Kaczmarska, która napisała list w imieniu Jana Skawińskiego, bohatera noweli „Latarnik”.
W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie zdobyła Weronika Kaczmarska.
GRATULUJEMY!
Opiekunem uczennic była pani Anna Kasak.
Nagroda GRAND PRIX w XXI Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej
6 grudnia 2023 r. odbył się XXI Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej organizowany przez Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Widełce. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczennica klasy VIII, JULIA BOROŃ, otrzymała nagrodę Grand Prix.
Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych: kl. V-VI oraz VII-VIII w dwóch kategoriach: soliści, oraz zespoły. Młodzi piosenkarze mieli za zadanie zaprezentować piosenkę w wybranym języku obcym. Julia wyśpiewała sobie zwycięstwo piosenką ‘The Climb’. Serdecznie gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów oraz Pani Katarzynie Fijoł za przygotowanie do festiwalu.
2
Uczniowie naszej szkoły wśród laureatów konkursu „Festiwalu Mowy Lasowiackiej”
18 listopada po raz kolejny w Cmolasie zaprezentowali się miłośnicy gwary lasowiackiej. Tematem konkursu „Festiwal mowy lasowiackiej” jest twórczość zaprezentowana gwarą Lasowiaczką – typową dla mieszkańców terenów leżących m. in. w granicach powiatu kolbuszowskiego.
Celem konkursu jest krzewienie zamiłowania do kultury i tradycji regionu, przypominanie i popularyzacja gwary lasowiackiej.
Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich reprezentowali: w kategorii prezentacja indywidualna kl. I-III: Maja Lubera, Julia Piekarska, Gabriel Komaniecki. W kl. IV-VIII: Błażej Szczęch, Zuzanna Macina, Zuzanna Piłat, Gabriela Trojnacka, Karol Skiba, Lena Czajkowska, Kamila Wyparło, Szymon Maziarz, Weronika Kaczmarska. W kategorii prezentacje grupowe w kl. IV-VIII wystąpili: zespół „Ostrowianki” w składzie: Gabriela Trojnacka, Zuzanna Macina, Zuzanna Piłat, Kamila Wyparło, zespół „Łostrowskie chłopoki” w składzie: Krzysztof Tyniec, Karol Skiba, Szymon Maziarz.
26 listopada w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie wręczono nagrody dla laureatów konkursu "Festiwal Mowy Lasowiackiej".
Zespół "Lostrowskie Chlopoki" zdobył I miejsce w kategorii grupowej kl. IV-VIII, zespół „Ostrowianki” zajęły III. Miejsce II w kategorii prezentacje indywidualne zdobyli równorzędnie: Karol Skiba i Kamila Wyparło, miejsce III zajął Błażej Szczęch.
Uczniów do występu przygotowała Anna Chmielowiec, nauczyciel polonista przy udziale Magdaleny Szpyt i Małgorzaty Rolek. Dziękujemy rodzicom za współpracę w dowiezieniu uczniów na prezentacje i finał konkursu, a uczestnikom życzymy dalszych sukcesów!
6
Rozstrzygnięto konkursy promujące czytelnictwo
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zostały zorganizowane 2 konkursy plastyczne i konkurs plastyczno - literacki.
W szkolnym konkursie plastycznym na „Zakładkę do książki” w kategorii klas I-III przyznano następujące nagrody:
- I miejsce: Liliana Jachyra, kl.I
- II miejsce: Barbara Ruman, kl. I
- III miejsce: Edyta Piekarska, kl. I
- III miejsce: Agata Piekarska, kl. II
- Wyróżnienie: Samanta Pełka, kl. III
W szkolnym konkursie plastyczno- literackim „Dzieje Polski w historii i legendzie. Komiks” w kategorii klas IV-VI:
- I miejsce: Daniel Lubera, kl. VI
- II miejsce: Lena Czajkowska, kl. V
- III miejsce: Jakub Lubacz, kl. IV
- Wyróżnienie: Karol Skiba, kl.VI
W szkolnym konkursie plastycznym „Projekt okładki ulubionej książki” w kategorii klas VII-VIII:
- I miejsce: Dennis Kędzior, kl. VIII
- II miejsce: Karolina Kosiorowska, kl. VIII
- III miejsce: Oliwia Drelich, kl. VII
- Wyróżnienie: Bartłomiej Zieliński, kl. VII
Konkursy zorganizowała Pani Anna Chmielowiec, nauczyciel biblioteki, a wsparli ją nauczyciele: w kl. I-III, Alicja Bańka i Małgorzata Rolek, w kl. IV-VI, Magdalena Szpyt, zaś w kl. VII-VIII, Anna Kasak. Prace uczniów można podziwiać na wystawie na szkolnym korytarzu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i gratulujemy wyróżnień!
34
Uczennice klasy ósmej wśród laureatów
10 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie odbył się konkurs wokalny, w którym swoje umiejętności prezentowali uczniowie z całego powiatu kolbuszowskiego. Uczestniczkami konkursu były także solistki ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich: Zuzanna Macina z kl. IV oraz Julia Boroń i Weronika Kaczmarska z kl. VIII.
Występy oceniało jury w składzie: Józefa Sałek - emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raniżowie, Monika Hajduk-Żyła – przedstawiciel Rady Gminy Raniżów oraz Dariusz Sobolewski - dyrektor GOKSiR w Raniżowie.
Laureaci konkursu Powiatowego Piosenki Patriotycznej zostali nagrodzeni w kategoriach wiekowych: przedszkola i kl. „0”, kl. I-III, kl. IV-VI oraz VII-VIII. W najstarszej kategorii wiekowej znalazły się nasze uczennice:
II miejsce - Julia Boroń
III miejsce - Weronika Kaczmarska
Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej został dofinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Uczennice otrzymały atrakcyjne nagrody w postaci gier historycznych. Solistki do konkursu przygotowała Magdalena Szpyt, nauczyciel historii.