Pierwszy Dzień Jesieni
,,Liście się złocą w całym lesie,
to znak właśnie, że już jesień.
Lasem, łąką, polem,
chodzi ze złocistym parasolem”.
Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata.
22 września dzieci z grupy Promyczki oraz Słoneczka świętowały Pierwszy Dzień Jesieni. Kto by pomyślał, że przedszkolaków odwiedzi sama Pani Jesień z koszem swoich jesiennych darów…. Aby bliżej poznać nową porę roku Pani Jesień pokazała dary, które ze sobą przyniosła a żeby wszystkie nowe wiadomości dobrze się utrwaliły porozmawiała z dziećmi o cechach charakterystycznych dla Jesieni i co zmienia się w przyrodzie. Dzieci wspólnie wykonały przepiękną jesienną pracę plastyczną. Każdy przedszkolak czynnie uczestniczył we wspólnych zabawach oraz zajęciach dlatego Pani Jesień obiecała, że Pani Zima również do nich zagości. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień ni
DZIEŃ KROPKI
Światowy Dzień Kropki to święto promujące takie cechy jak odwaga, kreatywność oraz dobra zabawa. W roku szkolnym 2022/2023 już po raz kolejny nasza szkoła zaplanowała różnorodne aktywności aby świętować ten niepowtarzalny dzień. Koordynatorem wszystkich działań była Pani Eliza Sudoł oraz Pani Katarzyna Fijoł z ramienia Samorządu Uczniowskiego.
30. edycja akcji Sprzątanie Świata - Polska
Każdego roku, na całym świecie, tysiące ludzi łączy się w jednym celu - oczyścić naszą planetę z zanieczyszczeń i odpadów. To wyjątkowe wydarzenie, znane jako "Sprzątanie Świata", ma na celu promowanie ekologii, aktywnego uczestnictwa w ochronie środowiska oraz solidarności w dążeniu do lepszej przyszłości dla naszej planety. W tym roku akcji przyświecało hasło: "Sprzątanie świata łączy ludzi", które wyjątkowo oddaje ducha tego przedsięwzięcia.
DZIEŃ CHŁOPAKA Dzień Krawata
30 września, jak co roku, obchodzony jest ,,Dzień Chłopaka”. My to święto obchodziliśmy w tym roku dwa dni wcześniej. Z tej okazji szkolne korytarze wypełniły się uczniami oraz nauczycielami ubranymi w krawaty. Obowiązujący w tym dniu strój zwalniał z odpowiedzi.
W tym roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Katarzyną Fijoł, przygotował dla wszystkich chłopaków mnóstwo zagadek i konkurencji. Chłopaki z klas starszych musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami. Nasi panowie musieli wykazać się znajomością polskich sportowców, dopasować odcień do koloru, dokończyć przysłowia, czy też narysować auto z zamkniętymi oczami. Jednak największym wyzwaniem w tym roku okazało się zadanie, w którym chłopaki musieli zapleść warkocze swoim koleżankom. Było dużo śmiechu i zabawy, wszyscy bawili się znakomicie. W tym roku w prezencie, chłopaki otrzymali od Samorządu Uczniowskiego pamiątko
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie.
28 września przypada Światowy Dzień Jabłka, mający na celu spopularyzowanie jedzenia tego owocu. „Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.”
Jabłko to symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju i długowieczności. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę A, E, K; antyoksydanty, a także minerały: jod, potas, magnez, cynk, miedź, fluor, mangan, siarkę, fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Święto uchwalone w 2013 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w celu podkreślenia wagi wychowania przedszkolnego we wszechstronnym rozwoju młodego człowieka.
Na 20 września wychowawczynie obu oddziałów przedszkolnych zaplanowały ciekawą formę spędzenia tego dnia dla swoich najmłodszych wychowanków. Otóż, została zaplanowana wycieczka do Krainy Uśmiechu w Kolbuszowej. Dzieci już od samego rana bardzo się cieszyły zaplanowaną wycieczką. Po krótkiej rozmowie przypominającej zasady bezpieczeństwa, jakie panują w autokarze i na sali zabaw oraz po sprawdzeniu obecności dzieci ubrały się i udały na parking szkolny w oczekiwaniu na autokar, który miał zawieść nas do celu wycieczki.
BĄDŹ EKO
Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z opakowaniami po produktach, które się już skończyły? Śmietnisko – to pewnie pierwsza Wasza myśl. Możemy to zmienić poprzez zmianę naszych codziennych nawyków. Na liście dobrych pomysłów jak zmienić nasze przyzwyczajenia obok przemyślanych zakupów, segregowania śmieci, używania toreb bawełnianych i opakowań wielokrotnego użytku możemy zrobić jeszcze jedną, prostą rzecz. Możemy puste tubki po kleju firmy Amos wrzucić do specjalnego pojemnika. W podziękowaniu za zebranie wspólnie w naszej szkole 120 pustych tubek producent kleju wyśle 30 nowych tubek kleju.
Wycieczka do Markowej i Rzeszowa
W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów oraz faktem, że rok 2024 ogłoszony został „Rokiem rodziny Ulmów” w dniu 22 września nasi uczniowie klas IV do VIII udali się na wycieczkę śladami błogosławionej rodziny Ulmów do Markowej i Rzeszowa.
Z pozoru nic nie znacząca miejscowość na Podkarpacku, położona niedaleko Łańcuta kryje bardzo ciekawą historię, która rozegrała się w czasie II wojny światowej. Wtedy to, mieszkająca w Markowej rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została rozstrzelana przez Niemców za pomoc i ukrywanie w swoim domu osób pochodzenia żydowskiego. Mord na Ulmach pozostał w pamięci mieszkańców Markowej, i mimo zakazu mówienia o nim przetrwał wojnę. Za swoje poświęcenie Ulmowie zostali odznaczeni pośmiertnie wieloma orderami, zostali również włączeni w poczet "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Aby upamiętnić postawę bohaterstwa, jaką prezentowali Polacy podczas wojny ratując
Co składa się na poczucie szczęścia?
Na to i inne pytania związane z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży zwracaliśmy uwagę w minionym tygodniu w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich. Tym samym po raz pierwszy włączyliśmy się w obchody Tygodnia Szczęścia, który w Polsce obchodzony był już po raz czwarty.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Już po raz piętnasty w szkołach w blisko dwustu państwach świata we wrześniu jest obchodzony Dzień Kropki.
Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Jego książka stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki. Bohaterką tej powieści jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. Święto jest okazją do podkreślenia jak ważna w życiu dziecka i każdego z nas jest kreatywność i odwaga do wytyczania nowych kierunków, nie tylko w twórczości.
NARODOWE CZYTANIE
Dnia 15 września 20023 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania organizowana przez Prezydenta RP od 2012r. Jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych. Tegoroczna lektura to „Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej.
BIEG FAIR PLAY
7 września obchodzony jest Światowy Dzień FAIR PLAY. Z tej okazji w dniach od 7-14 września organizowane są w szkołach biegi Fair Play. Celem akcji jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie jak i w życiu oraz rozpowszechnianie wśród dzieci idei fair play, czyli sprawiedliwej i radosnej rywalizacji. Odbywa się ona pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego
PIĘKNE CZERWONE SERCE STANĘŁO PRZED NASZĄ SZKOŁĄ
Czerwony pojemnik w kształcie serca przeznaczony do zbierania plastikowych nakrętek stanął przed naszą szkołą.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom, którzy chcieli pozostać anonimowi za dar serca. Będzie on służył kolejnym pokoleniom naszej społeczności.
Piękniejsze staje się nasze życie, gdy możemy liczyć na innych. Na ludzi dobrych, pomagających bez wielkich słów, bez rozgłosu, a jednocześnie czyniących dla naszej szkoły nieskończenie wiele dobrego.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września 2023 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Po mszy świętej w kościele parafialnym, uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli do szkoły, aby wziąć udział w akademii. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się uroczystość, którą swoja obecnością uświetnili przedstawiciele Piłsudczyków. Po występie uczniów klasy ósmej, których przygotowała Pani Anna Kasak głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Gacek witając wszystkich obecnych, odczytała list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, a także Podkarpackiej Kurator Oświaty Pani Małgorzaty Rauch. 1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej. Przypomnieli o tym w czasie akademii występujący uczniowie. Na zakończenie wychowawcy udali się wraz ze swoimi klasami do poszczególnych sal lekcyjnych.
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Pożegnanie klasy ósmej.
23 czerwca 2023 r. uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie uczniowie wszystkich klas przeszli do szkoły. O godz. 9:30 odbyła się akademia przygotowana przez Pana Witolda Jurczaka i Panią Annę Kasak. W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.
Dzień Truskawki
"Czerwoniutkie, okrąglutkie i do tego są smaczniutkie.
Same, z cukrem lub w śmietanie, w galaretce albo pianie.
Przyciągają, zachwycają wszystkim dzieciom radość dają."
Początek lata oznacza sezon na... truskawki!
I chociaż małe, czerwone owoce są dostępne przez cały rok, najsmaczniejsze i najzdrowsze są na przełomie czerwca i lipca, dlatego 20 czerwca wraz z dziećmi z grupy Promyczki i Słoneczka uczciliśmy pełnię truskawkowych zbiorów organizując Dzień Truskawki. Wszystkie przedszkolaki ubrane w kolorze czerwonym spędziły wesoło ten dzień uczestnicząc w różnych zabawach. Dzieci dokładnie przyjrzały się naszej bohaterce dnia – omawialiśmy jej poszczególne części, kolor, kształt, smak i zapach. Maluchy dowiedziały się, że truskawki nie dość, że są przepyszne, to są również prawdziwą kopalnią witamin! Były wiersze o truskawkach, zagadki oraz prace plastyczne z TRUSKAWKĄ w roli główn
Wycieczka rowerowa klasy VIII
Wycieczki szkolne stanowią niezwykle ważny element edukacji. Pozwalają uczniom poszerzać swoją wiedzę i doświadczenia poza murami szkoły. Dnia 21 czerwca 2023 roku klasa VIII pod opieką wychowawcy Pana Witolda Jurczaka oraz nauczycielki biologii Pani Ilony Skowrońskiej wybrała się na wycieczkę rowerową. Trasa prowadziła przez malownicze tereny, które skrywały wiele fascynujących miejsc. Celem wyjazdu było poznanie walorów najbliższych okolicznych miejscowości, jego tradycji, zabytków kultury i historii oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2023/2024. Przekazanie władzy.
16 czerwca 2023 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2023/2024. Poprzedzono je kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci zaprezentowali swoje programy. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły, którzy wybierali swojego kandydata poprzez wskazanie jednego ucznia na karcie wyborczej. Zgodnie z Regulaminem Wyborów w skład Samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów. Nadzór nad przebiegiem wyborów sprawowała opiekun Samorządu Uczniowskiego, Pani Katarzyna Fijoł.
WOLONTARIUSZE ZNÓW W AKCJI
Kończy się rok szkolny. Szkolne Koło Wolontariatu podsumowuje pracę. W ostatnim tygodniu, 17 czerwca wolontariusze zorganizowali zabawy dla przedszkolaków z grupy Słoneczka i Promyczki. Z pomocą i pod czujnym okiem pani Krysi i pani Elizy zabawiali najmłodszych w naszej szkole. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Zadowoleni byli zarówno starsi jak i młodsi. Akcja ta służyła także integracji uczniów naszej szkoły.
Godziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 346810