• DZIEŃ ŚW. PATRYKA
          • DZIEŃ ŚW. PATRYKA

          • Dnia 17 marca w Irlandii obchodzony jest Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji nasza szkoła 14 marca już po raz kolejny obchodziła to zielone, irlandzkie święto narodowe.

            Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Dlatego też to właśnie ten kolor dominował w piątek na szkolnym korytarzu.

            Już od samego rana po szkolnych korytarzach przechadzał się szczególny gość… to był nikt inny jak Święty Patryk, któremu towarzyszył również irlandzki skrzat Leprechaun. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły otrzymali zieloną koniczynkę, symbolizującą chrześcijaństwo, którą mogli przykleić na swoje ubrania. Na lekcji trzeciej rozpoczęły się długo wyczekiwane zabawy. W tym roku czekały na naszych uczniów zabawy z hula hop, tradycyjne szukanie czterolistnej koniczynki i wiele innych. Oprócz tego nasi uczniowie brali udział w koniczynkowej loterii, gdzie czekały na nich wspaniałe nagrody. Po tych wszystkich atrakcjach, wszyscy mogli skosztować zielonych smakołyków, przygotowanych przez nasze panie kucharki - dziękujemy bardzo.

            Następnie nasi goście udali się do przedszkolaków. Promyczki i Słoneczka na samym początku obejrzały film opowiadający historię Świętego Patryka, a następnie rozpoczęły się zielone zabawy. Na zakończenie dzieci w prezencie od naszych gości dostały po zielonym baloniku. W tym roku uczniowie mogli zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie i zostać irlandzkim skrzatem.

            Całemu wydarzeniu towarzyszyły  irlandzka muzyka, świetna  atmosfera i doskonałe humory. Dzień ten zorganizowany został przez nauczycielkę języka angielskiego panią Katarzynę Fijoł.

            Dziękujemy za wspaniałą zabawę!!!
             

            Do zobaczenia w przyszłym roku!
            HAPPY SAINT PATRICK’S DAY!!!

        • „Alicja w zaczarowanej krainie” – spektakl teatralny Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie
          • „Alicja w zaczarowanej krainie” – spektakl teatralny Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie

          • W dniu 14 marca 2024r. dzieci z klas 0-III z naszej szkoły pod opieką wychowawczyń  wybrały się do MDK w Mielcu na przedstawienie teatralne pt. „Alicja w zaczarowanej krainie” przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji w Krakowie.
            Aktorzy teatru zabrali nas do świata wyobraźni i magii. Dzięki fascynującej scenografii, grze świateł, barwnym kostiumom, wesołej muzyce oraz humorystycznym dialogom przenieśliśmy się do krainy czarów. Z zapartym tchem śledziliśmy perypetie głównej bohaterki. Wraz z nią wędrowaliśmy przez świat pełen osobliwych postaci i niesamowitych sytuacji. Przedstawienie wzbudziło duże zainteresowanie i żywe reakcje wśród najmłodszej publiczności. Dzieci z zapałem podpowiadały Alicji, jak może zdobyć kluczyk do magicznej krainy lub też którą drogą pójść. Po licznych i niezwykłych przygodach dziewczynka budzi się ze strasznego snu i jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się szczęśliwie. Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty specjalne, które na dzieciach zrobiły ogromne wrażenie i wprawiły je w zachwyt. Magiczny klimat adaptacji sprawił, że czas naszego pobytu szybko minął. Spektakl wzbudził u wszystkich wiele pozytywnych emocji. Po przedstawieniu zwiedziliśmy Park Oborskich w Mielcu i po drobnej przekąsce w McDonald's pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

        • Wyjazd do Baranowa Sandomierskiego
          • Wyjazd do Baranowa Sandomierskiego

          • Dnia 13 marca uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunkami: panią Anną Kasak, panią Teresą Babiarz i panią Iloną Skowrońską wybrali się do Baranowa Sandomierskiego. W miasteczku tym znajduje się przepiękny zamek z końca XVI w. zwany Małym Wawelem, ale nie on był celem podróży.

                O godzinie 11:00 przybyliśmy do Miejskiego Domu Kultury, by obejrzeć spektakl „Tajemniczy ogród” – adaptację książki Frances Hodgson Burnett. Zanim weszliśmy do sali teatralnej, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w „Sercu Lasowiackim”, które jest symbolem wielkiej miłości i przywiązania. Według legendy, całus podarowany ukochanej osobie w tym miejscu gwarantuje trwały związek i wieczną miłość zakochanych.

               O godzinie 11:30 zajęliśmy swoje miejsca i rozpoczęło się przedstawienie. Wszystkich nas wzruszyła historia Mary Lennox, sieroty, która przybyła z Indii do angielskiej posiadłości wuja Archibalda Cravena oraz chorego Colina, syna wuja. Miejscami spektakl wzbudzał  w nas radość i śmiech. A piosenki  i pokaz żonglerki świecącymi maczugami w wykonaniu jednego z bohaterór wywołały zachwyt i burzę oklasków na widowni.

                 Przedstawienie zakończyło się o godzinie 13:00. Aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji  nagrodziliśmy brawami. Wyruszyliśmy w drogę powrotną. Mimo deszczowej pogody, dopisywały nam humory, nawet niektórzy z nas zaczęli śpiewać piosenki.  Do szkoły dotarliśmy o godzinie 13:40.  Wycieczkę uważamy za udaną.

        • Dzień Kobiet w naszej szkole
          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • „Być kobietą, być kobietą…”

            Dzień Kobiet na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z okazji tego sympatycznego, marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla dziewcząt oraz wszystkich pań.

            Po trzeciej godzinie lekcyjnej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet, w którym chłopcy zaprezentowali program artystyczny, ujawniając swoje zdolności aktorskie i muzyczne. Mogliśmy podziwiać humorystyczną scenkę. Miłą niespodzianką był koncert „Zenka”. Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.

            Na tym jednak nie skończyła się pomysłowość naszych Panów. Atrakcją były zadania konkursowe wymagające nie lada sprawności, szybkiej reakcji, spostrzegawczości, zwinności, precyzji ruchów i znajomości piosenek. Uczestniczyły w nim cztery panie: Pani Magdalena Pełka, Pani Teresa Czachor, Pani Magdalena Szpyt i Anastazja Pełka. Mimo, że zadania były dość trudne Panie poradziły sobie doskonale. Wszyscy świetnie się bawili, uczestniczkom dopingowała cała sala.

            Na koniec były składane życzenia dla wszystkich pań i dziewcząt od Pani Dyrektor Danuty Gacek, panów Witolda Jurczaka, Kamila Pezdy, Ks. Piotra Wala i chłopców oraz wręczane drobne upominki dla pań i słodkie niespodzianki od Samorządu Szkolnego dla wszystkich dziewczynek. Panie składały również życzenia wszystkim panom z okazji Dnia Mężczyzny.

            Ten dzień minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uśmiech na twarzy każdej Pani  i Dziewczyny gościł do końca dnia.

        • Promowaliśmy dziedzictwo Lasowiaków podczas Dnia Kobiet w Siedlance
          • Promowaliśmy dziedzictwo Lasowiaków podczas Dnia Kobiet w Siedlance

          • 2 marca uczniowie klas IV – VII uczestniczyli w części artystycznej organizowanej w sąsiedniej Gminie Niwiska z okazji Dnia Kobiet. Zaprezentowali fragmenty zmówin, przyśpiewki weselne oraz najbardziej znane pieśni ludowe z naszego regionu. Wystąpiliśmy na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Siedlanki na czele z Panią Prezes Joanną Guzior. Sobotnie popołudnie spędziliśmy w miłej, gościnnej atmosferze. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Anna Chmielowiec i Magdalena Szpyt. Dziękujemy rodzicom za zmobilizowanie uczniów i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

        • Bieg tropem wilczym w naszej szkole
          • Bieg tropem wilczym w naszej szkole

          • Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich miały wyjątkowy charakter. Pierwszą częścią obchodów był udział uczniów i nauczycieli w apelu poświęconym bohaterom z przeszłości. Uczniowie klas VI i VII przypomnieli postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka” jako postaci, z którą może się utożsamiać młode pokolenie. Zuzanna Macina z kl. IV wyśpiewała patriotyczne pieśni, a wystrój scenerii przypomniał najważniejsze fakty dotyczące żołnierzy wyklętych.

            Następnie Pani Dyrektor Danuta Gacek zaprosiła wszystkich na bieg, który odbył się w naszej placówce po raz pierwszy, a w Polsce jest organizowany od 12 lat. Bieg tropem wilczym odbywa się tradycyjnie na dystansie 1963 metrów ( jest to rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka ps. „Lalek”). Dostosowując odległość do możliwości naszych uczniów podzieliliśmy dystans na krótsze odcinki w zależności od wieku uczniów.

            Dzięki uprzejmości Zarządu Klubu Sportowego „Florian” Ostrowy Tuszowskie bieg odbył się na stadionie sportowym, na którym na co dzień trenują piłkarze. Przedszkolaki przebiegły 100 m (1 długość stadionu). Wszyscy ukończyli bieg i jako drużyna otrzymali pamiątkowy medal. Medale wręczono także wszystkim klasom, których uczniowie w większości ukończyli bieg. Najszybsi zawodnicy wygrali koszulki z nadrukiem nawiązującym do wartości patriotycznych. Na klasy I-III czekało już trudniejsze wyzwanie – 1 okrążenie, czyli 300 m. W klasie I najszybszy okazał się Błażej Śpiewak. W klasie II zwyciężył Nikodem Wyparło, a w klasie III – Wojciech Trela.

            Klasy IV-VI pokonały dystans 2 okrążeń, czyli 600 m. W klasie IV zwyciężył Błażej Szczęch, w klasie V najszybciej pobiegł Szymon Maziarz, a w klasie VI – Filip Fryc. Najdłuższa trasa czekała na klasy VII-VIII – 3 okrążenia, czyli 900 m. W klasie VII najszybciej pobiegł Hubert Cudo, a w klasie VIII zwyciężyła Julia Boroń. Medale i koszulki w każdej kategorii wręczył Prezes „Floriana” Ostrowy Tuszowskie.

            Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe pakiety biegaczy i w pełni zaangażowali się w to wydarzenie. Mamy nadzieję, że wydarzenie zapoczątkuje nową tradycję upamiętniania żołnierzy wyklętych. Apel i bieg przygotował Magdalena Szpyt, nauczycielka historii, a o oprawę muzyczną zadbał Kamil Pezda.

        • WYJAZD NA LODOWISKO
          • WYJAZD NA LODOWISKO

          • Dnia 29 lutego 2024 r. odbył się wyjazd uczniów klas IV-VIII na łyżwy do Dębicy. Celem wyjazdu była promocja aktywności fizycznej, propagowanie różnych form rekreacji oraz integracja grupy. Uczniowie spędzili na lodowisku dwie godziny. W tym czasie mieli okazję nie tylko aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół, ale także doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach.  Wśród dzieci nie brakowało nowicjuszy łyżwiarstwa, ale i zaawansowanych łyżwiarzy. Nie obyło się bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc, ale mimo wszystko wszyscy bawili się znakomicie. Większość przekonała się, iż łyżwiarstwo jest trudną technicznie dyscypliną sportową, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu.

            Aktywnie spędzony czas połączony z dobrą zabawą sprawił uczestnikom wyjazdu wiele radości i dostarczył niezapomnianych wrażeń.  Taki wyjazd to nie tylko ogromne korzyści dla zdrowia, ale również mnóstwo frajdy! Zabawa była znakomita i pozostawiła niezapomniane wrażenia. Wszyscy zadowoleni i cali powrócili do domów.                           

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.

          • "A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

            iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

            Mikołaj Rej

             

            21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, do których doszło w Bangladeszu w 1952 r. Podczas demonstracji zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka narodowego. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 r.

              Dnia 22 lutego 2024 r. pani Anna Kasak z pomocą pani Anny Chmielowiec zorganizowała w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem tego dnia jest chronienie języków ojczystych oraz podkreślenie wartości edukacji językowej w rozwoju dziedzictwa kulturowego.

              Na początku uczniowie wysłuchali najważniejszych informacji dotyczących tego święta. Następnie stanęli do klasowej rywalizacji. Wykonywali zadania, które nie tylko uczyły i sprawdzały wiedzę i umiejętności , ale jednocześnie bawiły. Po pięciu konkurencjach: "Ukryte słowa", "Literowanie", "Znam alfabet", "Pięć sekund", " Zagadki polonistyczne",

            I miejsce w kategorii klas IV-VIII zdobyli uczniowie klasy ósmej, którzy wykazali się największą wiedzą i umiejętnością współpracy.

            II miejsce w tej kategorii wiekowej zajęli uczniowie klasy siódmej, a III miejsce - uczniowie klasy piątej.

            W kategorii klas II-III lepsi okazali się uczniowie klasy III, którzy zdobyli I miejsce.

            Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego upłynął w miłej i wesołej atmosferze. Przypomniał też uczniom, jak ważne jest szanowanie języka ojczystego, który stanowi symbol tożsamości narodowej.

        • WALENTYNKI
          • WALENTYNKI

          • Dzień Świętego Walentego

            to dzień dobry dla każdego!

            W tym dniu wszyscy to wyznają,

            że chcą kochać i kochają.

             

            Dzień Świętego Walentego, popularnie zwany Walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych uroczystości. Co roku staramy się, aby 14 luty był wyjątkowy. Jest to nie tylko Dzień Zakochanych, ale jest to również świetna okazja do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „Pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka.

            W tym roku oprócz walentynek, uczniowie klas 0-3 otrzymali od Samorządu Uczniowskiego czerwone baloniki w kształcie serca. Wszystkim dopisywał świetny humor, a dzień upłynął w atmosferze miłości oraz przyjaźni, jak również w barwach czerwieni. Uczniowie, którzy tego dnia przyszli w ubraniach koloru miłości, byli niepytani.

            Ten miły i radosny dzień przygotowała i nadzorowała Pani Katarzyna Fijoł – opiekun Samorządu Uczniowskiego.

             

            Wszystkiego dobrego w dniu Świętego Walentego,

            dużo radości, dużo czułości

            a przede wszystkim morza miłości.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • W tym roku nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Organizatorem wydarzenia  jest Polskie Centrum Programu Safer Internet,  które zachęca szkoły  do zgłaszania  udziału w programie i promowaniu takich przedsięwzięć. Również i my się zgłosiliśmy !

            https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

            Nasza szkoła przygotowała wiele inicjatyw, których celem jest przede wszystkim podejmowanie i propagowanie działań dotyczących bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli, wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz dostarczenie wiedzy, jak pozytywnie wykorzystywać Internet.

             W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wykonano następujące zadania:

            – przeprowadzone zostały  lekcji wychowawczych na temat zasad bezpieczeństwa w sieci;

            - nagranie spotu informacyjnego z uczniami klasy IV i V pod tytułem „Bezpieczni w sieci", z podstawowymi zasadami korzystania z Internetu,

            – rozwiązywanie quizów i zagadek o bezpiecznym internecie;

            – obejrzenie filmików edukacyjnych z cyklu „Owce w sieci”, „Necio”, „3…2…1….Internet”;

            W  klasach I – III uczniowie obejrzeli bajki i filmy edukacyjne,  wykonywali elektroniczne  prace plastyczne, zostały również przeprowadzone pogadanki, Uczniowie ilustrowali wybraną zasadę netykiety, w ten sposób powstał ilustrowany zbiór zasad, o  których nie można zapominać korzystając  z Internetu. Dzieci mówiły, czego należy unikać będąc w sieci i co robić, żeby być tam bezpiecznym.

               W klasach IV – VIII na lekcjach informatyki, zajęciach z robotyki oraz godzinach wychowawczych  przeprowadzono zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci oraz zasadom  bezpiecznego korzystania z niej. Uczniowie zapoznali się z netykietą, czyli zbiorem reguł właściwego, przyzwoitego zachowania się w sieci. Poznali negatywne skutki zjawiska hejtu internetowego. Rozmawiali, czy przyjaźń w Internecie jest możliwa. Wykonywali także plakaty na zajęciach z informatyki, które obrazowały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,

                Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas IV-V realizowali zajęcia w myśl hasła przewodniego "Internet bez hejtu", podczas których zostali poprowadzeni przez serię warsztatów, które miały na celu zrozumienie problemu hejtu i mowy nienawiści w internecie oraz promowanie pozytywnych zachowań online. Jedną z głównych aktywności było tworzenie mapy skojarzeń ze słowem "hejt", co pozwoliło dzieciom dostrzec różne aspekty tego zjawiska  i zrozumieć jego negatywne skutki. Po dyskusji i refleksji na temat hejtu, uczniowie obejrzeli film "Dodaj Znajomego", Skupiał się on na budowaniu przyjaznych relacji i znaczenia empatii w sieci. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kreatywnych, podczas których stworzyli plakat z zasadami antyhejtowymi.  Znalazły się na nim proste, zwięzłe przesłania, promujące szacunek w internecie. Dodatkowo nagrali spot filmowy zatytułowany "Bezpieczni w Sieci", stanowiący nie tylko produkt kreatywności i zaangażowania uczniów, ale także inspirację dla rówieśników i społeczności szkolnej do refleksji nad własnymi zachowaniami online oraz do podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z internetu. Dzięki takim inicjatywom  dzieci mogą rozwijać umiejętności cyfrowe i budować pozytywną kulturę internetową już od najmłodszych lat.

            Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest co roku, bowiem zawsze warto przypominać, to co już wiem i wzbogacać naszą wiedzę o nowe treści. Internet rozwija się dynamicznie, co również niesie wciąż nowe zagrożenia.

            Mamy nadzieję, że wszystkie zrealizowane działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa naszych uczniów w sieci.

                 Inicjatorami  szkolnych obchodów DBI byli Pani Ilona Skowrońska, Pan Witold Jurczak i Pani Sylwia Nowak.

          • Szkolne Koło Wolontariatu dołączyło do Akcji „ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ”

          • Programem „Adopcji na Odległość” objęte są najuboższe dzieci i młodzież z krajów misyjnych. Misjonarze i misjonarki wybierają uczestników programu spośród dzieci, którym rodzice nie są w stanie zapewnić edukacji, a nawet zaspokoić ich podstawowych potrzeb. Często są to sieroty i półsieroty w wieku od 6 do 25 lat.  Program ten jest szczególną formą pomocy w kształceniu najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży z krajów rozwijających się przez okres minimum roku. Adopcja na odległość polega na finansowaniu edukacji: opłaceniu czesnego w szkołach, kupieniu mundurków, obuwia, podręczników i innych przyborów do nauki, a także środków higienicznych. Wpłaty  przeznaczane są również na dożywianie – codzienne posiłki w przedszkolach i szkołach. W miarę możliwości misjonarze starają się zapewnić opiekę zdrowotną, pokrywając koszty leczenia. W wielu krajach Trzeciego Świata zdobywanie wiedzy jest przywilejem bogatych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie.

            Dzięki pieniądzom przekazanym przez nasze Szkolne Koło Wolontariatu wybrane przez misjonarzy dziecko ukończy szkołę i będzie mogło wejść lepiej przygotowane w dorosłe życie.Przeważnie są to dzieci osierocone. Minimalna roczna wpłata wynosi 480 złotych – My wpłaciliśmy 500 złotych. Kwota ta wystarcza na zaspokojenie potrzeb związanych z wydatkami szkolnymi dla jednej osoby na okres 1 roku. Opieką objęte są dzieci głównie z Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Europy, w sumie z 18 krajów świata.

            „Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat

            dla jednej osoby”. Opiekunem SKW jest Pani Anna Kasak

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • Za wszystkie uśmiechy,

            za każdą radę,

            za miłość bez granic.

            Wasze serca

            są naszym

            najpiękniejszym domem.

            Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

            Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniu 20 stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka .

            Na wstępie Pani Dyrektor Danuta Gacek przywitała ciepłymi słowami wszystkich przybyłych gości. Złożyła Babciom i Dziadkom życzenia oraz przekazała życzenia od Pana Eugeniusza Galka Wójta Gminy Cmolas. Z życzeniami zwrócili sie również Pani Ewelina Nowicka radna Gminy Cmolas oraz Pan Jarosław Rzeszutek sołtys wsi Ostrowy Tuszowskie. Na uroczystości dyrektor przywitała przewodniczącą Koła Gospodyń Panią Annę Skiba, Radę Rodziców z przewodniczącą Panią Magdaleną Pełka, Ks. Wikarego Piotra Wala oraz nauczycieli Elizę Sudoł, Krystynę Chodór, Małgorzatę Rolek, Alicję Bańka, Teresę Babiarz, Annę Chmielowiec, Katarzynę Fijoł, Magdalenę Szpyt, Ilonę Skowrońską,Witolda Jurczaka.W pięknie udekorowanej sali dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas starszych przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na  który złożyły się wiersze, piosenki, a także przedstawienie “Rzepka” oraz pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role,  a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Przyśpiewki lasowiackie przedstawili uczniowie klas IV-VIII prezentując się w strojach lasowiackich.. Z ust dzieci wybrzmiało również gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

            Po części artystycznej nasi goście zostali zaproszeni na obiad oraz słodki poczęstunek. Całość uroczystości uświetnił śpiew i występ kapeli "Lesianie" z Kupna. Wspólna zabawa przy muzyce i pląsy wzmocniły więzi emocjonalne pomiędzy gośćmi.

            Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym  i szczęśliwym. Babcia i Dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

        • Wyjazd uczniów klas IV -VIII do FLY PARKU w Rzeszowie
          • Wyjazd uczniów klas IV -VIII do FLY PARKU w Rzeszowie

          • Styczniowe dni- mroźne, pochmurne, nie zachęcają do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wtedy najlepszym miejscem do zabawy może okazać się Park Trampolin. W czwartek, 18 stycznia 2024 roku uczniowie ze starszych klas, pod opieką wychowawców, udali się do Rzeszowa. Celem był Fly Park, w którym oprócz trampolin, znajduje się wiele innych atrakcji. Liczne zjeżdżalnie, tyrolka, małpi gaj, boisko do piłki nożnej i koszykówki to tylko niektóre z nich. Po wspólnej rozgrzewce dzieci rozbiegły się w różne miejsca. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wspólne skoki do basenu z gąbkami, pokonywanie przeszkód, zabawy na trampolinach były okazją do lepszej integracji i zacieśniania wzajemnych relacji. Wyjazd na wycieczkę to także okazja do nabywania różnych umiejętności, uczenie się właściwych zachowań oraz samodzielności, szczególnie dla młodszych uczniów. W drodze powrotnej obowiązkowym punktem programu był kolbuszowski McDonalds. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy: Anna Kasak, Teresa Babiarz i Witold Jurczak

        • Konkurs Głośnego Czytania
          • Konkurs Głośnego Czytania

          • W dniu 05.01.2024 r. w naszej szkole odbyła się III Edycja Konkursu Głośnego Czytania. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i rozwijanie twórczych talentów. W konkursie wzięło udział trzynaścioro uczniów z klas II- VIII. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie w klasach czytali wybrany przez siebie  tekst. Następnie  wyłonieni w drodze klasowych eliminacji uczestnicy przeszli do drugiego etapu konkursu. W  drugim etapie czytali fragment tekstu wybranego przez jury. W tym roku były to książki: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek dla dzieci młodszych i „Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja, dla dzieci starszych. Podczas czytania ocenie podlegała: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość oraz interpretacja czytanego tekstu. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach.

            W kategorii klas II-III tytuł Mistrza Głośnego Czytania otrzymał Stanisław Jędrzejowski z kl. III.

            W kategorii klas IV-VIII tytuł Mistrza Głośnego Czytania otrzymał Bartłomiej Zieliński z kl. VII.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody.

            Dziękujemy uczniom z klas II –VIII za tak liczny udział oraz wielkie zaangażowanie. Cieszymy się, że nasi najmłodsi czytelnicy tak pięknie zaprezentowali się swoim starszym kolegom i komisji konkursowej. Konkurs wpisał się w działania związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Został przeprowadzony przez panie: Annę Chmielowiec, Annę Kasak, Małgorzatę Rolek.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY WYRÓŻNIONA  W IX WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM „LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – Bohaterowie lektur szkolnych piszą list do św. Mikołaja.
          • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY WYRÓŻNIONA W IX WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM „LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – Bohaterowie lektur szkolnych piszą list do św. Mikołaja.

          • 15 grudnia 2023 r. rozstrzygnięto IX Wojewódzki Konkurs Literacki „List do Świętego Mikołaja” organizowany w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej. Patronat honorowy  nad konkursem objęła Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Celem konkursu było upowszechnianie gatunku literackiego jakim jest list, kultywowanie świątecznej tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja, rozwijanie wyobraźni i umiejętności jasnego wyrażania myśli, marzeń i pragnień.

             Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z województwa podkarpackiego.

            Temat listu do Świętego Mikołaja: „Bohaterowie lektur szkolnych piszą list do Świętego Mikołaja. Napisz list, w którym wyrazisz prośby i marzenia w imieniu wybranej postaci literackiej”.

             Na konkurs wpłynęło 102 prace z 33 szkół z terenu województwa podkarpackiego. Przy ocenie jury zwracało uwagę na następujące elementy: zgodność pracy z tematem, poprawność językową, ortografię, interpunkcję, estetykę pracy, pomysłowość, oryginalne ujęcie tematu, walory artystyczne.

                  W tym konkursie wzięły udział dwie uczennice klasy ósmej z naszej szkoły: Zuzanna Maziarz, która napisała list w imieniu Małego Księcia oraz Weronika Kaczmarska, która napisała list w imieniu Jana Skawińskiego, bohatera noweli „Latarnik”.

             W kategorii klas VII – VIII wyróżnienie zdobyła Weronika Kaczmarska.

                                                   GRATULUJEMY!

                      Opiekunem uczennic była pani Anna Kasak.

        • SZKOLNY KONKURS  pt. NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA
          • SZKOLNY KONKURS pt. NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA

          • Dnia 18 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs pt. Najpiękniejsza  Choinka, zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Panią Katarzynę Fijoł. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej, kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu artystycznego.

            W konkursie udział wzięło 21 uczniów. Konkurs był podzielony na trzy kategorie: Promyczki i Słoneczka, klasy I-III oraz klasy IV-VIII.

            Jak co roku nasi uczniowi wykazali się ogromną kreatywnością, a wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Każda z wykonanych Choinek była jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, dlatego komisja oceniająca prace miała bardzo trudny wybór. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców:

            PRZEDSZKOLE

            I MIEJSCE: Antonina Sudoł (Słoneczka)

            II MIEJSCE: Julia Jachyra (Słoneczka)

            III MIEJSCE: Wanessa Pełka (Słoneczka)

            KLASY I-III

            I MIEJSCE: Liliana Jachyra (klasa II)

            II MIEJSCE: Adrian Zieliński (klasa III)

            III MIEJSCE: Agata Piekarska (klasa II)

            KLASY IV-VIII:

            I MIEJSCE: Anastazja Pełka (klasa VII)

            II MIEJSCE: Tymoteusz Bujak (klasa IV)

            III MIEJSCE: Bartosz Siuzdak (klasa VII)

            W konkursie udział wzięli również: Nadia Siuzdak, Remigiusz Sudoł, Zuzanna Boroń, Julia Piekarska, Samanta Pełka, Eliza Siuzdak, Edyta Piekarska, Karolina Nowicka, Dawid Lubacz, Barbara Ruman, Weronika Kaczmarska, Hubert Ruman.

            I tak ja co roku, po wyłonieniu zwycięzców, prace konkursowe zostały przekazane na kiermasz świąteczny, a dochód uzyskany ze sprzedaży został przekazany na  Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy również Radzie Rodziców, która przekazała świąteczne stroiki i wsparła nasz kiermasz.

            Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas szkolnych Jasełek przez Panią Dyrektor Danutę Gacek oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego.. 

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

            WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!

        • JASEŁKA
          • JASEŁKA

          • Okres Bożego Narodzenia daje nam szczególną możliwość do większej wzajemnej życzliwości, w tym czasie zapominamy o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter Świąt,  22 grudnia 2023 roku uczniowie klas IV-VIII, pod opieką Pani Anny Kasak i Katarzyny Fijoł, oraz Księdza Piotra Wal wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.

            Rozważając tajemnicę Bożego Narodzenia zostaliśmy przeniesieni myślą i sercem do Ziemi Świętej snując głębokie refleksje nad ,,cudem świętej nocy’’, gdzie w ubogiej stajence narodził się Jezus. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. O piękne przeżycia i miłe doznania słuchowe zadbali zdolni aktorzy i wokaliści naszej szkoły. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Następnie zostały złożone świąteczne życzenia wszystkim zgromadzonym.

            Na zakończenie zaprezentowali się uczniowie klasy II i III, przygotowani przez Pana Kamila Pezda, którzy pięknie zaśpiewali pastorałkę razem z uczennicą klasy VII, Oliwią Drelich, która również wspaniale zagrała na saksofonie. Po części artystycznej, wszyscy wspólnie śpiewali  najpiękniejsze polskie kolędy, a następnie udali się na Wigilię szkolną, aby spędzić ze sobą czas.

            Niech magiczna moc Wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość.

            Niech składany u żłóbka pokłon wprowadzi w Was poczucie bezpieczeństwa i pokoju w 2024 roku, dając siłę do realizacji marzeń, którymi warto się dzielić i nadziei,

             bez której nie da się żyć.

            Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich
        • 177441547
        • Szkoła Podstawowa w Ostrowach Tuszowskich Ostrowy Tuszowskie 100A 36-105 Cmolas Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych