Wycieczka do Kielc i Chęcin
,,Nauka jest jak niezmierzone morze.
Im więcej jej pijesz
tym bardziej jesteś spragniony”
/ Stefan Żeromski /18 maja uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wycieczce do Chęcin i Kielc. Chociaż tego dnia pogoda nie była wymarzona, od rana padał deszcz, uczniowie byli w radosnym nastroju. Pierwszym i głównym celem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny.
I i III miejsce dla uczniów naszej szkoły na XVIII Festiwalu Muzyków w Ostrowach Baranowskich
„Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów”
ArystotelesNie od dzisiaj wiadomo, że muzyka jest jednym z wielkich osiągnięć człowieka. Muzyka jest uniwersalnym językiem za pomocą którego można rozmawiać z ludźmi na całym świecie. Opanowanie tego języka wymaga jednak talentu, poświęcenia i wielkiej pracy. Wszystko to można było usłyszeć w niedzielne popołudnie 14 maja 2023 roku w Ostrowach Baranowskich na XVIII Festiwal Muzyków.
Repertuar utworów był różny począwszy od melodii ludowych, przechodząc przez pop, rock, aż po utwory Chopina. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów z całej Gminy Cmolas. Również uczniowie z naszej szkoły. Konkurencja była ogromna, ale nasi uczniowie wrócili
z pucharami:
I miejsce w kategorii klas 0-III otrzymali uczniowie z klasy 0 przygotowani przez Panią Krystynę Chodór
III miejsce w tej samej kategorii otrzymały uczennice klasy II Samanta Pełka i Ju
SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W OSTROWACH TUSZOWSKICH
Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieci o zasadach bezpieczeństwa oraz zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Na taką wycieczkę w środę 10 maja 2023 r., wybrały się dzieci z Oddziałów Przedszkolnych „Promyczki” i „Słoneczka” w Ostrowach Tuszowskich.
Święta majowe w naszej szkole
Początek maja to rokrocznie czas, który przypomina nam o ważnych świętach:
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku.Wybrana data jest wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. W Polsce święto to głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia
W dniach od 17 do 24 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Celem tego przedsięwzięcia było zarówno propagowanie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej jak i integracja środowiska szkolnego oraz dobra zabawa.
Zdrowie to pierwsza rzecz jakiej życzymy zarówno sobie, jak i naszym bliskim. Dobrego samopoczucia jednak nie zapewni nam jedynie brak chorób czy dokuczającego bólu. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zdrowie to stan dobrostanu, który możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy zadbamy o wszystkie aspekty, od fizycznego przez psychiczny, aż po ten społeczny.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
W dniu 22 kwietnia, na całym świecie, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Po raz pierwszy święto Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. 40 lat później, w roku 2009 Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała to święto Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. W Polsce święto Ziemi obchodzone jest dopiero od 1990 roku.
Dzień bez plecaka
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i pani Kasi Fijoł w piątek w naszej szkole był dzień bez plecaka. Uczniowie przynieśli swoje podręczniki i zeszyty w zastępczych pojemnikach. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Plecaki zastąpione zostały przez pudełka, kosze do śmieci, taczki , poszewkę na poduszkę, a nawet kanister na paliwo. Dzień ten obchodzony jest w solidarności z uczniami z biednych krajów afrykańskich, których często nie stać na plecaki i muszą sobie radzić w inny sposób.
Bartłomiej Zieliński Finalistą II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego 1 z 10 o tytuł „Mistrza Logicznego Myślenia”
19 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Cmolasie odbył się Finał II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, który rozbudził pozytywne emocje nie tylko wśród uczestników, ale także wśród widzów. Konkurs przebiegł w dwóch etapach. W pierwszej, pisemnej uczestnicy pisali test. Najlepsza "dziesiątka" przechodziła do drugiego etapu, w którym na wzór teleturnieju " Jeden z dziesięciu" odpowiadała na pytania. Bartek uczeń klasy VI uzyskując dobry wynik z pierwszej części zapewnił sobie miejsce w finale. Po części pisemnej przyszła pora na ustną, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Cmolasie. Prowadzącą była Pani Maria Bryk. Konkurencja ogromna – uczniowie z województwa, wszystkim towarzyszył stres, a czas na odpowiedź był ograniczony.
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA
W dniu 20 kwietnia uczniowie klasy III Gabriela Trojnacka i Adam Lubera wzięli udział w XII Gminnym Konkursie Matematycznym „Mistrz Tabliczki Mnożenia” w Ostrowach Baranowskich. Do matematycznego konkursu przystąpiło 14 uczniów klas 3 z pobliskich szkół.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności matematycznych, możliwość sprawdzenia się uczestników konkursu podczas rywalizacji z rówieśnikami z innych szkół i kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.
Podczas zmagań, mimo podwyższonego stopnia trudności, dało się zaobserwować bardzo wyrównany poziom wśród uczestników, co świadczy o wcześniejszym ćwiczeniu i przygotowywaniu się do konkursu. Naszym reprezentantom co prawda nie udało się stanąć na podium, ale osiągnęli bardzo dobre wyniki.
Uczestnikom konkursu GRATULUJEMY!
Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich podczas XV Powiatowego Sejmiku Uczniowskiego
„Moje miejsce na ziemi” - takie było hasło przewodnie tegorocznego konkursu historycznego zorganizowanego już po raz XV przez ZST im. Bohaterów Września 1939 roku w Kolbuszowej. Motywem przewodnim prac w tym roku były tradycje i obyczaje Lasowiaków, a pracami jury kierowała Pani Justyna Niepokój – Gil z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
WOLONTARIUSZE ZNÓW W AKCJI!
Wielkanoc to najważniejsze święta świata chrześcijańskiego. Właśnie w ten czas, Chrześcijanie świętują zwycięstwo życia nad śmiercią.
W związku ze Świętami Wielkanocnymi Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało akcję "Szlachetna Paczka Wielkanocna - okaż serce ubogim". Od 20 marca do 4 kwietnia zbierano produkty żywnościowe, którymi obdarowano potrzebujące osoby w naszej wsi. W tych dniach rodzice i uczniowie oraz nauczyciele przynosili różne produkty żywnościowe. Cieszymy się, że akcja spotkała się z tak życzliwym odbiorem. Uczniowie wykonali też piękne kartki z życzeniami, które dołączono do paczek.
Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie
„W sławnym mieście Pacanowie
tacy sprytni są kowale,
że umieją podkuć kozy,
by chodziły w pełnej chwale.”Kornel Makuszyński
W piątek 31 marca przedszkolaki i uczniowie klas I - III wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Na miejscu czekały na nas liczne atrakcje. Dzieci mogły tu w bardzo ciekawy i rozwijający sposób zgłębiać wiedzę na temat przeróżnych bajek i baśni.
Wszystko zaczęło się w Bajkowym Przedpokoju, potem zdarzenia nabiły tempa, zwłaszcza w zaczarowanym pociągu, który porywa pasażerów do świata wyobraźni. Wyprawa rozgrywa się na wielu płaszczyznach interaktywności. W iście bajkowej scenerii
i z odpowiednimi efektami akustycznymi pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę
aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się
po odnalezieniu klucza do bramy.
II Gminny Konkurs Języka Angielskiego Szkół Podstawowych klas VI – VIII Gminy Cmolas
Dnia 30 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs z Języka Angielskiego Szkół Podstawowych Gminy Cmolas.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VI - VIII. Wzięło w nim udział 17 uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Celem konkursu było promowanie znajomości języka angielskiego wśród uczniów, popularyzacja języków obcych, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego oraz wspieranie uzdolnień i umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną. Uczniowie przystąpili do testu, który sprawdzał umiejętności czytania oraz wiadomości z zakresu słownictwa i gramatyki języka angielskiego.
"NARÓD, KTÓRY NIE SZANUJE SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE ZASŁUGUJE NA SZACUNEK TERAŹNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI".
Józef PiłsudskiDnia 28 marca 2023r. o godzinie 16:00 odbyła się w naszej szkole wieczornica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.
Pani dyrektor, Danuta Gacek, powitała zebranych rodziców, przypomniała, z jakiej okazji jest ta wieczornica i zaprosiła do obejrzenia.
Akcja „Tydzień do zaczytania. Cała Polska czyta dzieciom”
W dniach 22-24 marca 2023 r. w naszej szkole została zorganizowana akcja „Tydzień do zaczytania. Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie rozwija i poszerza wiedzę o świecie, rozbudza wyobraźnię, uczy obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.
Szkolny Przegląd Poezji
21 marca to data, którą znają i kochają najprawdopodobniej wszyscy. Jest to oczywiście Pierwszy Dzień Wiosny. W kalendarzy świąt nietypowych pod tą datą odnajdziemy również inne święta: Dzień Kolorowej Skarpetki oraz Dzień Poezji.
W tym roku w naszej szkole została po raz pierwszy zorganizowana impreza, która połączyła cele i sens każdego z tych dni i jednocześnie została bardzo pozytywnie odebrana przez uczniów na różnych szczeblach edukacyjnych od przedszkolaka do ósmoklasisty.
Obie drużyny z SP Ostrowy Tuszowskie w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim!
Finał konkursu historycznego organizowanego przez Związek Oficerów Rezerwy im. Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Poznaniu odbył się 20 marca w formie zdalnej. Naszą szkołę ponownie reprezentowali – Magdalena Rzeszutek i Bartłomiej Zieliński z kl. VI oraz Milena Czachor i Daniel Piasecki z kl. VIII.
Obchody Światowego Dnia Wody – akcja proekologiczna Szkolnego Koła PCK
Światowy Dzień Wody został ustanowiony 22 marca przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Bodźcem do uchwalenia tego święta był fakt, iż ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą projektu jest uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną świata.
Godziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 346812