Uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona obchodom Dnia Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku każdego Polaka - przypomina o tym, co to znaczy być narodem, jakie stoją za tym wartości oraz jak możemy je realizować każdego dnia w roku. Przypomnieli o tym podczas uroczystej akademii uczniowie z klas II -VIII.
Rozstrzygnięto konkursy promujące czytelnictwo
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dobrą okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursów plastycznych i literackich w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza szkoła uczestniczy w nim już po raz kolejny, dzięki czemu do uczniów dociera wiele nowości wydawniczych. Celem zorganizowanych konkursów było skierowanie uwagi uczniów na książki, które są dla nich dostępne w bibliotece szkolnej, promocja czytelnictwa i treści, które mogą znaleźć w książkach. W konkursach wzięli licznie udział uczniowie klas I-VIII.
Konkurs na logo Samorządu Uczniowskiego rozstrzygnięty
Samorząd Uczniowski ogłosił w październiku konkurs na logo, które będzie kojarzone z Samorządem Uczniowskim naszej szkoły. Celem konkursu było stworzenie najlepszego graficznego symbolu, który zostanie wykorzystany jako oficjalne logo Samorządu Uczniowskiego. Wybór nie był prosty, jednak udało nam się wyłonić finalistę naszego konkursu. Organizatorem konkursu była opiekun Samorządu, pani Katarzyna Fijoł.
Dzień Saksofonu
07 listopada grupy Promyczki oraz Słoneczka obchodziły Dzień Saksofonu. Tego dnia gościliśmy Panią Marcelinę Ruman, która wprowadziła dzieci w świat muzyki.
Pani Marcelina pojawiła się w przedszkolu z dziwną skrzynią. Każde dziecko zastanawiało się, co w niej może się znajdować. Wspólnymi siłami dzieci wpadły na pomysł, że może to być jakiś instrument. Okazało się, że w tej ciężkiej skrzyni znajdował się saksofon. Pani Marcelina opowiedziała dzieciom z jakich części się on składa oraz, że mimo, że jest cały blaszany, to należy do grupy instrumentów dętych drewnianych, bo ma takie małe drewienko potrzebne do wydawania dźwięków - stroik. Na koniec zajęć Promyczki oraz Słoneczka wzięły udział w sesji zdjęciowej z saksofonem oraz w zabawie "Stary niedźwiedź mocno śpi" przy dźwiękach saksofonu.
„AKCJA ZNICZ” ZAKOŃCZONA
„W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni,
Małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali”
Władysław Broniewski „Zaduszki”
W ramach działalności Szkolnego Koła Wolontariatu dnia 24 października 2023r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami: panią Anną Kasak i panią Teresą Babiarz udali się na cmentarz, by posprzątać opuszczone groby znajdujące się na parafialnym cmentarzu. Wolontariusze sprawili, że zapomniane groby znów stały się zadbane i uporządkowane.
Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
#CodeWeek
W dniach 07 - 22 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do akcji Code Week 2023, czyli Europejski Tydzień Kodowania.
Europejski Tydzień Kodowania, inaczej CodeWeek, to inicjatywa promująca naukę programowania i umiejętności cyfrowych wśród osób w każdym wieku! Biorą w niej udział państwa europejskie i nie tylko, które uczestniczą w przyjacielskiej rywalizacji o zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń związanych z nauką programowania. W tym roku zarejestrowano i przeprowadzono 65451 wydarzeń. W Tygodniu Kodowania w ciekawy i interesujący sposób promujemy i popularyzujemy programowanie i umiejętności cyfrowe. Uświadamiamy korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.
W naszej szkole uczniowie na lekcjach informatyki oraz zajęciach z robotyki i programowania prowadzonych przez Pana Witolda Jurczaka samodzielnie programowali
Szkolne Koło Wolontariatu pomaga chorym dzieciom
„ Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego, aby się wznieść,
musimy trzymać się razem.
Maria Konopnicka10 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na opiekę hospicyjną, podniesienie świadomości, zrozumienie misji hospicjów. Natomiast celem hospicjów i opieki paliatywnej jest ułatwienie życia osobom nieuleczalnie chorym i ich rodzinom. Do ich zadań należy zmniejszenie cierpienia chorych, zapewnienie im wygody i pomocy.
Zaduszki poetyckie
„…A na cmentarzu w zadumie
Płomienie się lampek kołyszą,
Módlmy się każdy jak umie
Dziś wszyscy zmarli nas słyszą.
Cichutko szumią drzewa
Bliskim w mogiłach pośniętych,
A wiatr pośród krzyży śpiewa
Litanię do Wszystkich Świętych.” Józef Kleszcz
W dniu 27 października br. odbyły się w naszej szkole ” Zaduszki poetyckie”. Ideą tego spotkania było wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem. Piosenki i wiersze w wykonaniu uczniów naszej szkoły pozwoliły przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Połączyła nas poezja, która pomogła odkryć w poetyckich strofach to, co dobre, ważne i piękne w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych. Program przygotowali uczniowie klas od 6 do 8 pod opieką Pani Anny Chmielowiec, Pana Kamila Pezdy
Pasowanie na Ucznia i Przedszkolaka
Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy
i szkoły. Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
26 października 2023 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste Pasowanie na uczniów klasy I. Uczniowie ubrani w stroje galowe, obecność rodziców i bliskich, dekoracja przygotowana w barwach narodowych dodatkowo podkreślała odświętną atmosferę. Pierwszoklasiści przygotowani przez swoją wychowawczynią Panią Małgorzatę Rolek wzorowo zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w części artystycznej i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna rozpoc
Chwała i cześć bohaterom!
Na początku października minęła 79 rocznica zakończenia powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku, w godzinę „W” zawyły syreny sygnalizujące wybuch powstania w stolicy. Decyzję podjęło kierownictwo Armii Krajowej na czele z Tadeuszem „Borem” Komorowskim. W powstanie zaangażowali się nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim ludność cywilna, także dzieci, np. harcerze.
„Noc w bibliotece” w ramach Promocji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Październik to miesiąc promowania różnych aktywności w bibliotece. Z tej okazji zaproponowaliśmy uczniom z klas VI-VIII nocowanie w szkole połączone z grami i zabawami promującymi czytelnictwo i integrację.
Z 20 na 21 października spotkaliśmy się zaopatrzeni w śpiwory, koce i latarki. Wstępem do wydarzenia było zaprezentowanie kodeksu zasad, który ma nas uchronić przed niepotrzebnym kontaktem z duchami. Przemieszczając się po cichu, razem, mieliśmy gwarancję bezpiecznego dotarcia do biblioteki. Tam skorzystaliśmy z inspiracji Lustra Bibliotek i bawiliśmy się: we wspólne pisanie wierszy, głośne czytanie oraz wymyślanie opowieści grozy i literackie kalambury. Następnie przyszedł czas na aktywność na korytarzu. Pani Ilona Skowrońska wykonała kalejdoskop, dzięki któremu uczniowie mogli stworzyć gwiezdne zagadki na suficie, następnie integrowaliśmy się poprzez: wyścigi, zabawy w pokazywanie,
Dzień Edukacji Narodowej
„Edukacja jest najpotężniejszą bronią, którą możesz użyć, aby zmienić świat”
Pod takim hasłem, 13 października, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku, 14 października jest szczególny, ponieważ świętujemy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To właśnie 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej - pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym. Od tej pory dzień 14 października uznawany jest jako Dzień Nauczyciela.
Promowaliśmy kulturę lasowiacką podczas konferencji „Lasowiacy inspirują”
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich była współorganizatorem konferencji inaugurującej innowacyjny projekt propagowania wiedzy o kulturze naszych przodków, która odbyła się 5 października w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Organizatorem konferencji był Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli. Współorganizatorami wydarzenia byli: Starosta Powiatu Kolbuszowskiego, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Prezydent Miasta Tarnobrzega, Burmistrz Miasta Kolbuszowa. Także nasza szkoła włączyła się w organizację tego doniosłego wydarzenia – wykonaliśmy oprawę artystyczną konferencji „Lasowiacy inspirują”.
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej – wyjazd klas I - III
„Historia mówi przez pokolenia” pod tym hasłem wdniach 4 i 5 października 2023 r. w G2A Arena w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej.
Uczniowie klas I-III wraz z Panią Małgorzatą Rolek, Panią Katarzyną Fijoł i księdzem Piotrem Wal uczestniczyli w tym wydarzeniu w dniu 4 października. Przed wejściem do G2A Arena w Strefie Wojska Polskiego przywitały nas pojazdy wojskowe z lat przedwojennych do lat współczesnych jednak największe zainteresowanie wzbudziły pojazdy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich : KTO Rosomak i moździerz samobieżny RAK.
Uczniowie poznali zwierzęta, które towarzyszyły żołnierzom w ich walce o wolność Ojczyzny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Poszukiwań, w której uczestnicy wycieczki poznali warsztat pracy historyka, archeologa i antropo
PODKARPACKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ
Dnia 4 października 2023r. uczniowie klas 4 – 8 wraz z wychowawcami: Panią Anną Kasak, Panią Teresą Babiarz i Panem Witoldem Jurczakiem uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.
Kongres „ Historia mówi przez pokolenia” został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym celem było prowadzenie szeroko rozumianej edukacji historycznej. Przedsięwzięcie stało się też doskonałą okazją, aby poznać specyfikę pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności jego rzeszowskiego oddziału. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań oraz aktywnie poznać historię Polski XX w.
Dzień Pieczonego Ziemniaka
Dzień Pieczonego Ziemniaka to już tradycyjny dzień wspólnych zabaw i integracji w piękny, słoneczny, jesienny dzień. W tym roku szkolnym święto to zostało zaplanowane na 05 października 2023 r.
Rodzice uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas wczesnoszkolnych zadbali o przygotowanie ogniska i upieczenie dla wszystkich ziemniaków i kiełbasek. Natomiast dzieci miały do zrealizowania inne zadania w tematyce ziemniaczanej, tak, aby na koniec móc skosztować ciepłego i pachnącego ziemniaka prosto z ogniska.
Spotkanie autorskie z Anitą Róg- Bindacz
W dniu 26 września 2023 r. w naszej szkole odbyło spotkanie autorskie z Anitą Róg -Bindacz- poetką, autorką tomików poezji: „Goniąc marzenia”(2015) oraz „Twarzą wiatru”(2016), „Pisane ciszą”(2017) i „Szepty Nieznajomej”(2018), "Memento vitae" (2019), „Przyćmione światła” (2021). Poetka, jak sama przyznała podczas spotkania, ma wiele pasji: gra na gitarze, keyboardzie, śpiewa, recytuje, rysuje, fotografuje.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Godziny dzwonków
Czwartek 03.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 346625