W obliczu dynamicznych zmian w edukacji, nasza szkoła nieustannie poszukuje nowych metod motywujących dzieci do nauki. W odpowiedzi na te wyzwania, zdecydowaliśmy się wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami. Poznajemy i eksperymentujemy”.
Głównym założeniem programu było rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej ciekawości i otwartości. Dzięki zastosowaniu eksperymentów i doświadczeń, uczniowie mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania badawcze, kreatywność oraz umiejętności samodzielnego myślenia i szukania informacji. Połączenie tradycyjnych źródeł wiedzy z nowoczesnymi technologiami, takimi jak programy komputerowe i multimedialne, umożliwiło uczniom zgłębianie tajemnic nauki w przystępny i atrakcyjny sposób.
Program miał na celu przybliżenie postaci znanych naukowców oraz ich odkryć. Realizacja projektu miała również za zadanie rozbudzić zainteresowanie światem nauki, rozwijać kreatywne i twórcze myślenie, pobudzać wyobraźnię oraz kształtować umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków. Istotnym elementem było również budowanie pozytywnych relacji w grupie poprzez współpracę, integrację zespołu klasowego oraz naukę poprzez doświadczanie i zabawę. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji dodatkowo wzbogacało proces nauczania.
Projekt realizowany był od października 2023 roku do maja 2024 roku. Był zgodny z podstawą programową szkoły podstawowej i spójny z realizowanym programem nauczania. Zajęcia odbywały się metodą problemową, praktycznego działania oraz słowną i poglądową, co sprzyjało aktywnemu uczestnictwu dzieci. Projekt składał się z ośmiu zadań podzielonych na miesiące. Uczestnicy wybierali jednego spośród zaproponowanych dziewięciu naukowców, poznawali jego życiorys i osiągnięcia oraz wykonywali eksperymenty.
Ewaluacja programu miała na celu zdiagnozowanie obszarów sukcesów i niepowodzeń. Osiągnięcia uczestników były kontrolowane przede wszystkim w aspekcie praktycznym poprzez prowadzenie rozmów po zakończonych zajęciach. Taka bieżąca ewaluacja pozwalała na refleksję nad własną pracą i w razie potrzeby na dokonanie niezbędnych zmian. Praca uczestników była dokumentowana w formie zdjęć, co umożliwiało śledzenie postępów i osiągnięć uczniów. Projekt realizowała Pani Ilona Skowrońska.
Październik: Maria Skłodowska-Curie
Listopad: Cai Lun
Grudzień: Mikołaj Kopernik
Styczeń: Albert Einstein
Luty: Thomas Alva Edison
Marzec: Alfred Nobel
Kwiecień: Aleksander Bell
Maj: Charles Babbage