W dniu 23 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z rodzicami Pani Anny Bryk- Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Filia w Kolbuszowej, poświęcone tematyce wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży. Jak podkreśliła wieloletnia bibliotekarka, czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści rozwojowych poczynając od wpływu na rozwój mowy, poprzez rozwój emocjonalny, intelektualny oraz społeczny, a kończąc na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i pamięci.
Pani Anna Bryk przedstawiła rodzicom kilka zalet wynikających z czytania książek:
1. Czytanie doskonali pamięć i koncentrację. Aby w pełni „wejść” w książkowy świat i zrozumieć co czytamy musimy skupić się na tekście i skoncentrować, odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając pobudzamy wyobraźnię, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć.
2. Zapamiętujemy zasady ortograficzne. Czytając zapamiętujemy np. jaka jest prawidłowa pisownia trudnych wyrazów. Pomoże to uczniom w otrzymaniu lepszych ocen z przedmiotów, testów oraz sprawdzianów.
3. Łagodzi stres, odpręża. Czytanie przed snem pomaga zniwelować stres. Dziecko zapomina o nerwowym i męczącym dniu, zanurzając się w lekturę. Łatwiej się zasypia, a rano dziecko budzi się bardziej wypoczęte. Czytanie pochłania bez reszty i w ten sposób redukuje stres.
4. Stymuluje umysł. Czytanie bardziej rozwija mózg niż oglądanie obrazów. To proces wymagający większej koncentracji i skupienia, który angażuje wiele obszarów mózgu. Udowodniono, że czytanie pozwala opóźnić demencję oraz spowolnić rozwój Alzheimera.
5. Rozwija wyobraźnię. Podczas czytania książek wizualizujemy sobie treści, wyobrażamy sobie miejsca czy postacie. Dzięki temu ćwiczona jest wyobraźnia. To pozwala rozbudzić kreatywność, ale też pomaga przewidywać sytuacje w realnym życiu i reagować na nie.
Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje. Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów. Poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie, pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa.
Na zakończenie spotkania Pani Anna Bryk zaprezentowała kilka cytatów znanych pisarzy dotyczących czytania książek. Spotkanie zostało zorganizowane przez Panią Annę Chmielowiec, opiekuna biblioteki szkolnej w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy po raz kolejny nasza szkoła.