Strona główna
Zajęcia dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych pt. „Rola czytelnictwa w życiu dziecka”
W czwartek 21 listopada 2024 r. odbyły się warsztaty skierowane do rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych, których celem było pokazanie jak ważną rolą w rozwoju dziecka odgrywa czytelnictwo. Obecni rodzice mieli okazję obejrzeć krótki film o tym jak czytanie wpływa na pracę naszego mózgu. Następnie Pani Eliza Sudoł omówiła wpływ czytania na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dziecka. W dalszej części spotkania na rodziców czekały wesołe aktywności warsztatowe przygotowane przez Panią Annę Chmielowiec jak układanie znanych rymowanek z rozsypanki, czy tworzenie bajek na podstawie wylosowanych symboli. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem, że przez wspólne czytanie możemy z dzieckiem zbudować cudowną i trwałą relację rodzic- dziecko.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest promowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, szacunku i serdeczności wobec innych. Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele zaangażowali się w działania, które przypomniały wszystkim, jak ważna jest życzliwość w codziennym życiu. Symbolem tego wyjątkowego dnia jest kolor żółty, dlatego uczniowie i pracownicy szkoły zostali zachęceni do ubrania się na żółto lub założenia żółtych dodatków. Najbardziej słoneczne klasy otrzymały słodką nagrodę w postaci cukierków. Dodatkowo wszyscy włączyli się w tworzenie „Drzewa Życzliwości”. Na kolorowych listkach uczniowie pisali miłe słowa dla swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli. Następnie uczniowie zawieszali swoje listki na symbolicznym drzewku, tworząc piękną mozaikę życzliwości i dobrych słów. Ponadto dzieci uczestniczące w zajęciach świetl
Święto Grzybowe
16 października uczniowie klas naszej szkoły uczestniczyli w części artystycznej organizowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Ostrowy Tuszowskie z okazji Święta Grzybowego oraz Dnia Seniora. Zaprezentowali fragmenty zwyczajów andrzejkowych, wróżb oraz najbardziej znane pieśni ludowe z naszego regionu. Sobotnie popołudnie spędziliśmy w miłej, gościnnej atmosferze. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Anna Chmielowiec i Anna Kasak. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Ze szkoły w Ostrowach Tuszowskich do sierocińca w Zambii.
W scenerii subsaharyjskiej sawanny, w Kasisi, trzydzieści kilometrów od Lusaki, stolicy Zambii, siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebniczek Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z polskiej Starej Wsi prowadzą największy w kraju dom dziecka.
Jest to wyjątkowe miejsce, w którym dzieci porzucone przez rodziców, chore na AIDS i osierocone mają swój nowy, prawdziwy dom.
Spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim
W naszej szkole, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbyło się 21 listopada 2024 r. spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim, najmłodszym pisarzem w Polsce. Zaprezentował on swoje książki. Pierwsza z nich - „Feel Alive” - opowiada o rozwijaniu pasji i dążeniu do realizacji marzeń. W drugiej składającej się z dwóch części „Bright w Otchłani Kłamstw” oraz- „Bright Upadek” opowiada o kobiecie – szpiegu. W najnowszej książce adresowanej dla dzieci pt. „Przygody ślimaczka Piotra” przedstawia przygody ślimaka, który wyruszył nad polskie morze, by znaleźć najpiękniejszy bursztyn. Młody pisarz najmłodszym uczestnikom spotkania przeczytał opowiadanie o przygodach, jakie spotkały ślimaka Piotra, a starszym fragment „Bright w Otchłani Kłamstw”. Zachęcał wszystkich do czytania książek, szukania swoich zainteresowań i ciągłego dążenia do celu. Opowiadał o swojej prac
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE
15 listopada obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja miała na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole, ale również w życiu codziennym.
W piątek nasi szkolni egzaminatorzy z klasy 8 odpytywali wszystkich uczniów z tabliczki mnożenia oraz dawali do rozwiązania zadania ze znajomości tabliczki mnożenia. Ci, którzy w tym dniu zdali egzamin, uzyskali tytuł: „Ekspert Tabliczki Mnożenia” i otrzymali pamiątkową naklejkę oraz certyfikat.
11 listopada – Święto Niepodległości
Dnia 8 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich odbyła się uroczysta akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu Polski przez uczniów, nauczycieli, panią Dyrektor Szkoły i zaproszonych gości: panią Ewelinę Nowicką – radną Gminy Cmolas, panią Katarzynę Siuzdak – przewodniczącą Rady Rodziców oraz panią Magdalenę Pełka – z-cę przewodniczącej Rady Rodziców. Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ”Szkoła do hymnu”, cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Grand prix za przedstawienie pt. „Andrzejki u Lasowiaków " dla uczniów naszej szkoły
Grand prix przyznano Grupie teatralnej, której przedstawienie pt. „Andrzejki u Lasowiaków” zdobyło 29 punktów. Film przygotował zespół ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich, składający się z ośmiorga uczniów: Kingi Szczęch, Zuzanny Macina, Gabrieli Trojnackiej, Zuzanny Piłat, Krzysztofa Tyńca, Kamili Wyparło, Karola Skiby i Szymona Maziarza pod opieką nauczycielek Anny Chmielowiec i Anny Kasak.
Lego w roli głównej – Code Week
W dwóch ostatnich tygodniach mieliśmy okazję wziąć udział w fascynujących wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Kodowania CodeWeek 2024. W tym roku trwał od 14 do 27 października. Także uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w Tygodniu Kodowania.
Uczniowie od klasy I do III na zajęciach z Robotyki i elementów programowania mieli możliwość rozwiązać zagadki przy użyciu kodowania z robotem Photon. W trakcie zajęć uczniowie poprzez interfejsy programowania komunikowali się z robotem. Poprzez proste sterowanie Photonem, dzieci nauczyły się programować ruchy robota, wydawać dźwięki, zmieniać barwę czułek oraz oczu Photona. Odkryli zasady działania czujników, które umożliwiły interakcję z robotem. Była to zabawna i pouczająca przygoda, która rozwijała umiejętności logicznego myślenia i współpracy. Kolejna grupa budowała konstrukcje z klocków Lego. W ramach programu „L
CODE WEEK Europejski Tydzień Kodowania na języku angielskim
W październiku bieżącego roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji Code Week, która jest inicjatywą społeczną w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Pomiędzy 14-27.10.2024 r. w całej Europie odbywały się wydarzenia z zakresu nauki programowania, które poprzez gry, zabawy i łatwe do zrozumienia narzędzia wprowadzają uczestników w podstawy programowania.
BohaterOn
W październiku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie BohaterOn w Twojej Szkole. Celem tej akcji jest zapoznanie uczniów z wiedzą dotyczącą Powstania Warszawskiego oraz podniesienie ich świadomości w tym temacie.
W wyniku projektu dzieci w klasach wczesnoszkolnych – I – III zapoznały się z treścią opowiadania pt. „Niezwykła piosenka”, a następnie dzięki rozmowie kierowanej przez nauczyciela poznali wiele funkcji, które można było odgrywać w czasie powstania. Zrozumieli także, że „Każdy z nas może walczyć o wolność, ale nie każdy w taki sam sposób…”. W ramach projektu wykonali oni również rysunki przedstawiające bohaterów powstania.
PASOWANIE NA UCZNIA
25 października 2024 r. odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Ucznia. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Pani Bernadetta Wolak-Posłuszny Wójt Gminy Cmolas, Pani Ewelina Nowicka Radna Gminy Cmolas, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z Panią Przewodniczącą Katarzyną Siuzdak, Rodzice Pierwszoklasistów oraz cała społeczność szkolna. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Panią Danutę Gacek. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Na pamiątkę tej wyczek
„Jaś i Małgosia” spektakl Krakowskiego Teatru Edukacji z Krakowa
W dniu 17.10.2024 uczniowie klas I-III i oddział przedszkolny wybrały się na wycieczkę do Tarnobrzega. Pierwszym przystankiem był Tarnobrzeski Dom Kultury, w którym dzieci obejrzały spektakl „Jaś i Małgosia” Krakowskiego Teatru Edukacji. Dzieciom bardzo podobały się wykreowane postacie Jasia i Małgosia, Baby Jagi i pozostałych bohaterów przedstawienia. Scenografia, barwne kostiumy, efekty świetlne, wspaniała muzyka, a przede wszystkim świetna gra aktorów spowodowały, że dzieci z zaciekawieniem oglądały widowisko.
Po spektaklu udaliśmy się do Fabryki Zabawy, gdzie dzieci mogły dać upust energii. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z minipojazdów, koników, skakały na trampolinie.
Dzień Edukacji Narodowej
„Kształtowanie młodych umysłów wymaga wielkiego serca”
14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława II Augusta powstała Komisja Edukacji Narodowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, który jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi.
Święto Drzewa w naszej szkole
10 października obchodzimy Święto Drzewa by przypomnieć o tym jak ważne są drzewa w życiu człowieka i całego środowiska przyrodniczego. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto pomagają one regulować klimat, a zarazem
są siedliskami i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt i roślin. Co roku z tej okazji organizowane są liczne akcje sadzenia drzew oraz podejmowane różnorodne działania na rzecz drzew i środowiska. W tym roku nasza szkoła wzięła aktywny udział w obchodach Święta Drzewa. Tego dnia
w klasach I-III odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody.
Na terenie szkolnym uczniowie klas I-III pod opieką opiekunów sadzili sadzonki różnych gatunków drzew i krzewów które nasza szkoła otrzymała od Nadleśnictwa Ko
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. To święto zachęca do ich spożywania. Święto ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich wiele. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy A, E i K, antyoksydanty, a także minerały: jod, potas, magnez, cynk, fluor, mangan, siarkę, miedź i fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony po raz pierwszy w 2001 r. przez Polską Izbę Książki. Data ta związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Intencją pomysłodawców inicjatywy było przypomnienie, że głośne czytanie dzieciom wspiera ich rozwój poznawczy, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację oraz ćwiczy pamięć. Wspólne czytanie na głos sprzyja budowaniu więzi, pozwala wyciszyć się, pomaga w zrozumieniu samego siebie i świata, uczy empatii. A wreszcie nastraja życzliwie i daje pozytywną energię.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Zgodnie z naszą szkolną tradycją w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni organizowane jest Święto Pieczonego Ziemniaka. W dniu 2 października br. uczniowie z klas 1-3 oraz ,,Słoneczka" i ,,Promyczki" wraz ze swoimi wychowawcami postanowili zorganizować ziemniaczaną zabawę w szkole i na placu przyszkolnym. Rozpoczęliśmy pracami plastyczno-technicznymi. Promyczki i Słoneczka robiły stempelki z ziemniaków, portrety ziemniaka oraz przeurocze ,,Stworki-Potworki". Klasy 1-3 w tym czasie robiły portrety ziemniaka, którym nadawały śmieszne imiona oraz ,,Ziemniaczki-Cudaczki". Zabawę na placu przyszkolnym rozpoczęliśmy od poszukiwania ziemniaków, które w tajemniczy sposób ukryły się na placu szkolnym. To było prawdziwe poszukiwanie! Kto znajdzie więcej, gdzie jeszcze mogły się ukryć? Z 51 ziemniaków odnaleziono aż 49. Tylko dwa z nich schowały się tak, że nikt ich nie znalazł. Gdy ziemniaki by
DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Krawata
30 września, w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Chłopaka”. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Katarzyną Fijoł, z tej okazji zainicjował po raz kolejny akcję ,,Pod krawatem bez pytania”. Każdy, kto tego dnia przyszedł do szkoły w krawacie nie był pytany. Dlatego na szkolnych korytarzach można było zauważyć zarówno chłopców jak i dziewczyny godnie noszących krawaty.
Dzień Przedszkolaka
W dniu 24.09.2024 nasze przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych "Promyczki" i "Słoneczka" miały zorganizowaną wspaniałą zabawę w sali zabaw "Kraina Uśmiechu w Kolbuszowej" ! W ramach obchodów Dnia Przedszkolaka dzieci spędziły czas na skakaniu w basenie z kulkami, zjeżdżaniu ze zjeżdżalni oraz uczestniczeniu w różnych grach i zabawach. Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola uśmiechnięte i pełne wrażeń oraz bardzo zmęczone. Dziękujemy Organowi Prowadzącemu za wsparcie w organizacji transportu dla dzieci i odliczamy dni do kolejnej wspólnej przygody na wspólnej wycieczce.
Godziny dzwonków
Środa 28.05.2025Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 358813