Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Dzień ten upamiętnia wydarzenia, do których doszło w 1952 roku w Bangladeszu. W trakcie pokojowej demonstracji zamordowano pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych. Cztery lata po tym wydarzeniu język bengalski stał się oficjalnym językiem urzędowym, a dzień 21 lutego stał się narodowym świętem w Bangladeszu.
W 1999 roku w czasie Konferencji Generalnej UNESCO ustanowiono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzony będzie corocznie 21 lutego. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwom, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W Polsce jest to Dzień Języka Polskiego, ale także dzień języków regionalnych i mniejszości narodowych. Założeniem święta jest promowanie wielojęzyczności oraz chronienie różnorodności językowej. Musimy pamiętać, że jeśli przestaniemy dbać o język, to dojdzie do jego wymarcia, a tym samym do zaniku danej kultury. Proces zanikania języków jest bowiem powszechny. Według badań mniej więcej od XV do XX wieku wymarła połowa języków świata. Niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch – trzech pokoleń.
Niestety, również Polacy w swojej codziennej mowie bardzo często zaśmiecają polszczyznę zarówno mówioną, jak i pisaną, dlatego w tym dniu są organizowane kampanie społeczne dotyczące języka polskiego. Także w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację „Historia języka polskiego”, wysłuchali fragmentów mowy śląskiej i kaszubskiej. Uczestniczyli w różnych w zabawach językowych. Gimnastykowali swój język, próbowali recytować „łamańce językowe”, które okazały się trudne do pokonania, ale wprawiły wszystkich w radosne nastroje. Uczniowie poprzez wspólna zabawę dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących języka polskiego, nauczyli się dostrzegać jego piękno i znaczenie w życiu codziennym.
W klasowym turnieju wiedzy o języku polskim zwyciężyli uczniowie klasy VIII. Otrzymali dyplom i słodką nagrodę. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mam nadzieję, że uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Dodatkowo na korytarzu została umieszczona gazetka okolicznościowa oraz plakaty promujące język polski wykonane przez uczniów.
Dla nas to zupełnie normalne, że w szkole, na ulicy czy w urzędzie możemy mówić w naszym ojczystym języku. Nie zawsze jednak tak było. W czasach, gdy Polska była pod zaborami, za mówienie po polsku można było być ukaranym. Warto o tym pamiętać i szanować ojczystą mowę. Skoro możemy swobodnie wypowiadać się w języku polskim, róbmy to dobrze, nie używajmy zapożyczeń, niepotrzebnych skrótów, wulgaryzmów czy bezsensownych neologizmów. Polski język jest trudny, ma dużo „sz”, „cz”, „ch”.” Chrzęści, warczy i syczy”, ale jest barwny i ciekawy, a co najważniejsze jest nasz, kształtował się przez wieki. Szanujmy to, co mamy i niech każdy dzień będzie dniem języka ojczystego.
Organizatorem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego była pani Anna Kasak.