W dniach 04-08.04.2022 roku w naszej szkole realizowaliśmy działania w ramach Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia.
W celu popularyzacji zdrowego i aktywnego stylu życia, uświadomienia uczniom konieczności racjonalnego odżywiania się, promowania życia wolnego od nałogów, kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych wyruszyliśmy w podróż do „Krainy Zdrowia”.
Stacja 1. Wiem, że zdrowo jem.
Podstawą zdrowia jest prawidłowe odżywianie się, dlatego też dzieci oddziału przedszkolnego po wysłuchaniu wiersza Stanisława Jachowicza „Chory Kotek” wyodrębniały produkty żywnościowe sprzyjające naszemu organizmowi oraz mu szkodzące, kształtując przy tym umiejętność dokonywania właściwych wyborów żywieniowych i odpowiedzialności za to, co jedzą. Dowiedziały się również czym jest łakomstwo i czym skutkuje. Słoneczka wykonały prace plastyczne zatytułowane „Recepta na zdrowie” przedstawiające produkty żywnościowe oraz różne zachowania pozytywnie wpływające na stan naszego zdrowia.
Stacja 2. Żywieniowy trójkąt.
Właściwa dieta, czyli sposób odżywiania się, zapewnia ciału odpowiednią ilość energii oraz składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Piramidą żywienia nazywamy schemat, który przedstawia proporcje, w jakich należy spożywać pokarmy, aby być zdrowym. Podstawą dobrego stanu naszego organizmu i samopoczucia jest także regularna aktywność fizyczna.
Uczniowie klas I-III na podstawie obejrzanego filmu dowiedzieli się od głównej bohaterki - Zuzki czym jest Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej, skąd wynika jej kształt i z jakich grup produktów się składa. Poznali również zasady doboru produktów w codziennym żywieniu i wyjaśnili potrzeby stosowania urozmaiconej diety. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Talerz zdrowia” pamiętając o zasadach przedstawionych w piramidzie żywienia. Zdobytą wiedzę wykorzystały do oceny własnych zachowań żywieniowych.
Stacja 3. Zdrowy styl życia.
W ostatnich latach pojęcie stylu życia zyskało na znaczeniu. Dlaczego? Mimo coraz większego rozwoju medycyny i dostępności ochrony zdrowia, stan zdrowia społeczeństwa nie ulega spektakularnej poprawie, a choroby cywilizacyjne rozwijają się coraz dynamiczniej. Na dodatek wiele chorób cywilizacyjnych spowodowanych jest otyłością i nieprawidłowym odżywianiem. Stąd prosty wniosek, że nasze zdrowie w dużym stopniu zależy od stylu życia. Uczniowie klasy IV na podstawie informacji przekazanych w formie prezentacji stworzyli plakat ukazujący najważniejsze zasady sposobu postępowania, który sprzyja zachowaniu dobrego stanu ciała i ducha. Wprowadzenie ich w życie pomoże zapobiec wielu chorobom i wydłużyć życie.
W celu utrwalania i uzupełnienia wiadomości dotyczących zdrowego stylu życia, kształcenia umiejętności w zakresie komunikowania się, współpracy i działania w grupie, uczniowie zagrali w grę planszową, w której wyruszyli w poszukiwanie skarbu jakim jest zdrowie.
Stacja 4. Gorzka prawda o słodkim cukrze.
Jedna z zasad zdrowego trybu życia to prawidłowe odżywianie się. Na czym ono polega? Na dostarczaniu organizmowi w ciągu dnia wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości. Jednym z nich są węglowodany czyli cukry.
Uczniowie klasy V zapoznali się z podziałem węglowodanów, ich rolą w żywieniu człowieka, a także ze skutkami zdrowotnymi spożywania nadmiernych ilości cukrów prostych.
W celu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych stworzyli plakaty dotyczące zawartości cukru w różnych produktach spożywczych, tym samym rozwijali umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz interpretowania etykiet produktów żywnościowych i poprawnego posługiwania się urządzeniami technicznymi w życiu codziennym. Z pewnością nabyta wiedza i uświadomienie sobie jak wiele niezdrowego cukru znajduje się w popularnych przekąskach wpłynie na podejmowanie dobrych decyzji dotyczących swojego zdrowia podczas sięgania po kolejny smakołyk.
Stacja 5. Witaminowe abecadło.
Prawidłowe odżywianie się to również zapewnienie organizmowi dostatecznej ilości witamin. Uczniowie klasy VI poznawali tajniki tych tajemniczych liter wpływających na dobre rozwijanie i funkcjonowanie naszego ciała. Po zrealizowanej części teoretycznej przedstawionej w postaci prezentacji ukazującej źródła i wpływ wyżej wymienionych składników odżywczych na nasz organizm, stworzyli plakat gdzie grupowali produkty bogate w poszczególne witaminy a także dołączyli informację o skutkach ich niedoboru.
W ramach podsumowania zajęć i utrwalenia nabytej wiedzy został przeprowadzony quiz. Uczniowie sprawdzili się w nim doskonale.
Stacja 6. Kosmetyki – dobre i złe składniki.
Zdrowie fizyczne to prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów. Skóra jest powłoką, która oddziela organizm od środowiska zewnętrznego i jednocześnie umożliwia kontakt z otoczeniem. Pełni wiele znaczących funkcji oraz stanowi ważny element w utrzymaniu przez organizm równowagi wewnętrznej, dlatego istotne jest utrzymanie jej w dobrej kondycji. Wymaga to między innymi umiejętności dobierania odpowiednich kosmetyków.
Uczniowie klasy VII rozszyfrowywali informacje jakie widnieją na etykietach produktów kosmetycznych. Do dyspozycji mieli wiele próbek kosmetyków uzyskanych z pobliskich aptek, z których analizowali ich skład za pomocą zaproponowanej strony internetowej. Dodatkowo stworzyli plakat obrazujący jakie składniki są pożądane w kosmetykach, a których należy unikać. Oprócz tego zostały zorganizowane warsztaty DIY – Zrób To Sam, gdzie produkowaliśmy naturalne balsamy do ust pozbawione szkodliwych składników. Uczniowie klasy VIII także mogli wykazać się swoimi umiejętnościami dotyczącymi samodzielnego tworzenia kosmetyków, tym razem były to produkty oczyszczające - ekologiczne mydła.
W trakcie trwania Tygodnia Zdrowia i Profilaktyki obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. To święto celebrowane corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.
Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia było: Nasza planeta, nasze zdrowie.
WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny. Każde działanie mające na celu ochronę środowiska przyczynia się do ochrony zdrowia, a ochrona zdrowia przez stosowanie zasad zdrowego stylu życia przyczynia się do ochrony środowiska.
W celu przybliżenia tego zagadnienia i wzbudzenia poczucia odpowiedzialności za stan naszej planety w najbliższym rejonie wraz z uczniami klasy VIII badaliśmy czystość wody pod względem chemicznym. W tym celu pobrane zostały próbki z kolbuszowskiej rzeki Nil, stawów w Weryni, nieużytkowanej studni oraz wody wodociągowej. Wyniki nie napawały optymizmem.
Mamy nadzieję, że poprzez wspólne działania przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości naszych uczniów, jak istotna jest inwestycja w najważniejszą i bezcenną wartość w życiu każdego człowieka czyli nasze zdrowie. Całość realizacji i program Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia oraz dekoracje i materiały dla poszczególnych klas przygotowała Pani Ilona Skowrońska nauczycielka chemii i biologii.