Uroczyście uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Równocześnie w tym roku w sposób szczególny potraktowaliśmy osobę marszałka Józefa Piłsudskiego. Był to kolejny etap promowania jego postaci przed oficjalnym nadaniem imienia patrona szkole.
Dzień rozpoczęliśmy od akademii pt. „Pociąg do wolności”, w której uczestniczyli uczniowie z klas VI-VIII oraz gościnnie, z piosenką „Ułani, ułani” – uczniowie z kl. II-III. Uczniowie przeprowadzili nas kolejno przez cztery stacje, w tym: niewolę, powstania i I wojnę światową, by zatrzymać się w stacji wolność, zapalić znicz pamięci dla poległych za Polskę oraz odśpiewać wspólnie z publicznością „Mazurka Dąbrowskiego”. Występom towarzyszyła wystawa najpiękniejszych prac plastycznych uczniów, na których przedstawiali Józefa Piłsudskiego. Wystawa została przygotowana pod opieką Pani Anny Chmielowiec. Akademię przygotowała Pani Magdalena Szpyt.
Na widowni oprócz dzieci i grona pedagogicznego znaleźli się przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącą, Panią Magdaleną Pełką. Następnie Pani Dyrektor Danuta Gacek wręczyła nagrody uczniom, którzy wykazali się wiedzą o życiu i działalności Marszałka Piłsudskiego w szkolnym konkursie wiedzy o patronie szkoły. Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektor szkoły.
Konkurs w młodszych klasach organizowała Pani Małgorzata Rolek, a w starszych Pani Magdalena Szpyt. W konkursie przyznano następujące nagrody:
Kategoria wiekowa I-III:
Miejsce I: Samanta Pełka, kl. II, Milena Maciejak, kl. II, Kamil Lubera, kl. II
Miejsce II: Szymon Kusik, kl. III
Miejsce III: Eliza Siuzdak, kl. I
Kategoria wiekowa IV-VIII:
Miejsce I: Daniel Piasecki, kl. VIII,
Miejsce II: Oliwia Drelich, kl. VI, Jakub Maziarz, kl. V,
Miejsce III: Magdalena Rzeszutek, kl. VI, Anastazja Pełka, kl. VI
Po rozdaniu nagród, uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach tematycznych, pogłębiając swoją wiedzę na temat życia prywatnego i publicznego Marszałka Piłsudskiego.
O wiedzę uczniów na temat dzieciństwa, młodości i zesłania na Syberię zadbały PanieTeresa Babiarz, Małgorzata Rolek i Alicja Bańka. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą najwcześniejszych etapów życia marszałka, poznali ciekawostki. Ponadto dzieci obejrzały samowar i zastawę z epoki, dzięki czemu dowiedziały się w czym Józef Piłsudski parzył słodką i mocną herbatę – swój ulubiony napój. Starsi uczniowie obliczali odległość z Petersburga do zsyłki na Syberię oraz układały z rozsypanki wyrazowej różne zdania dotyczące dzieciństwa i młodości patrona szkoły. Uczniowie pracowali w grupach, co sprzyjało efektywności przekazywania wiedzy.
Do Legionów i walki o niepodległość u boku „Kochanego Komendanta” (jak nazywali Piłsudskiego żołnierze) zaprosiły Panie Anna Chmielowiec, Eliza Sudoł i Magdalena Szpyt. Uczniowie zapoznali się z elementami stroju oraz wyposażenia żołnierza dzięki uprzejmości Mieleckiego Stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”, któremu serdecznie dziękujemy za wypożyczenie strojów z epoki. Po dobrowolnym werbunku, uczniowie uczestniczyli w musztrze przeprowadzonej przez dowódcę, wykonywali ćwiczenia fizyczne z mauzerem i w hełmie oraz jako prawdziwi patrioci – wykazywali się wiedzą o Polsce. Aktywne metody sprzyjały przekazaniu wiedzy o wojskowej działalności Piłsudskiego w formie zabawy i nauki w działaniu.
O działalności politycznej, etapie życia Naczelnika państwa i okresie Sanacji w Polsce wiedzę przekazali Pani Ilona Skowrońska, Pani Katarzyna Fijoł, Pan Witold Jurczak i ks. Piotr Wal. Nie zabrakło ciekawych eksperymentów i kontaktu z najnowszymi technologiami, w tym z drukarką 3D. Zadaniem uczniów było m. in. zaprogramowanie skutecznego kodu w celu otworzenia sejfu, ułożenie z kubeczków flagi Polski czy kodowanie napisu. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli we wszystkich działaniach zaplanowanych przez naszą kadrę pedagogiczną, która skorzystała z ciekawych metod aktywizujących.
Mamy nadzieję, że uczniowie wyszli z zajęć z głowami pełnymi wiedzy i inspiracji na przyszłość!