Strona główna
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
28 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Akademię rozpoczęła Pani Dyrektor Danuta Gacek. Odśpiewano hymn państwowy, następnie chłopcy z klasy VI wprowadzili zebranych w klimat dramatycznych wydarzeń,które rozegrały się po II wojnie światowej. Chłopcy wyjaśnili, że Żołnierze Wyklęci to żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Żołnierzy tych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło 9 tysięcy konspiratorów, zaś kilka kolejnych tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. 3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Jest karnawał, muszą być tańce!”- z takiego właśnie założenia wyszedł Samorząd Uczniowski naszej szkoły, który w ostatni dzień karnawału 25.lutego 2020 r .zorganizował dyskotekę szkolną dla uczniów klas IV-VIII. Uczniowie bawili się bardzo dobrze i choć frekwencja nie była stuprocentowa, to zabawę zdecydowanie można uznać za udaną. Miła atmosfera i chęć do zabawy – zwłaszcza dziewcząt- zostały wydatnie wzmocnione przez dobrą muzykę oraz zabawy. Zapraszamy do oglądania zdjęć dokumentujących świetną zabawę. Opiekę nad uczniami sprawowały Pani Teresa Babiarz i Pani Dorota Kopeć.
Dzień Języka Ojczystego
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE - NAUKA I ŚWIETNA ZABAWA
"Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa".
Język, jak podają słowniki - oznacza " zasób wyrazów, zwrotów i norm określonych przez reguły gramatyczne, służy jako narzędzie porozumiewania się członków jednego społeczeństwa", Język, czyli inaczej mowa, to najwyższa wartość każdego narodu, niezaprzeczalne świadectwo jego tożsamości.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999r. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 600 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 po
AKTYWNA ŚRODA
5 lutego 2020 roku uczniowie i uczennice z klasy VI i VIII naszej szkoły, podpieką Pani Teresy Babiarz i Pani Anny Kasak, wzięli udział w warsztatach z preorientacji zawodowej, zorganizowanych w LO i ZST w Kolbuszowej, w ramach ,,AKTYWNEJ ŚRODY”. Niektóre warsztaty prowadzili uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami z ZSA-E w Weryni. Podczas warsztatów nasi uczniowie mogli poznać od strony praktycznej zawody , w których kształcą poszczególne szkoły w powiecie kolbuszowskim. Spotkanie rozpoczęło się na hali sportowej w LO, następnie uczniowie przeszli na warsztaty artystyczne i żywieniowe. Zapoznali się tam z technikami i sposobami zdobienia gotowych produktów spożywczych. Mogli także, pod okiem nauczycieli i starszych uczniów wykonać różne prace malarskie. W przerwie pomiędzy różnymi zajęciami był czas na skosztowanie pysznych gofrów oraz gulaszu przygotowanego przez uczniów z ZSA-
Walentynki
W dniu 14 lutego 2020r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’. Dzień ten upłynął w naszej szkole w atmosferze miłości oraz przyjaźni, jak również w barwach czerwieni. Uczniowie, którzy tego dnia przyszli w ubraniach koloru miłości, byli niepytani.
Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował „Pocztę Walentynkową”, dzięki której uczniowie mogli przekazać życzenia tym osobom, które darzą sympatią i przyjaźnią. Już od środy korespondencja walentykowa, wrzucana była do specjalnie przygotowanej skrzynki, którą w dniu Walentynek, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego rozdały ich adresatom.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu “Safer Internet”. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
Pasowanie na czytelnika
W dniu 7 lutego 2020 roku odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki mówiącymi, jak należy ją traktować. Po takim wprowadzeniu, dzieci w skupieniu uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie książek przez uczniów klasy I, którzy od tej pory stali się oficjalnie czytelnikami biblioteki szkolnej. Sp
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni. W tym roku ta niecodzienna uroczystość w naszej szkole odbyła się 01 lutego 2020 r. Zaproszeni goście, kochani Babcie i Dziadkowie, licznie przybyli w szkolne mury naszej szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. Swą obecnością uświetnili naszą uroczystość: Wójt Gminy Cmolas – Pan Eugeniusz Galek, Proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej – ksiądz Ryszard Madej, Pan Ryszard Walczyk – Radny Wsi Ostrowy Tuszowskie, Pan Zbigniew Łącz – Sołtys Wsi Toporów, Pan Jarosław Rzeszutek – Sołtys Wsi Ostrowy Tuszowskie, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Paulina Bezak. Pani Dyrektor Danuta Gacek przywitała wszystkich obecnych. Przypomniała, że tak naprawdę to każdego dnia w roku, dziadkowie myślą i troszczą się o swoje wnuki. To codziennie ich pociechy potrzebują
ZABAWA CHOINKOWA
Tuż przed feriami 11 stycznia sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich zamieniła się w salę balową wypełnioną dekoracjami, balonami i serpentynami. Na parkiet wkroczyli uczniowie z klas 0 – III oraz najmłodsze dzieci z naszej miejscowości, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły. Było bardzo kolorowo, bo troskliwe mamy zadbały o oryginalne stroje, kostiumy i przebrania. Dziewczynki wybrały stroje księżniczek, królewien i innych postaci bajkowych, chłopcy stroje wojowników, sportowców.
GALA TEATRÓW W TRZĘSÓWCE
12 stycznia w Szkole Podstawowej w Trzęsówce odbyła się XVIII Gala Festiwalu Teatrów. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich przygotowali pod opieką nauczycieli dwa przedstawienia. W kategorii klas młodszych był to scenariusz bajki „Kopciuszek”, za który jury przyznało naszym uczniom wyróżnienie. Przedstawienie to otrzymało również wyróżnienie w kategorii Realizacja za Muzykę i Śpiew. Nad przygotowaniem pracowały Panie: Danuta Komaniecka, Alicja Bańka, Ewa Kurda. Nagrodę dla najmłodszych aktorów Festiwalu otrzymała Liliana Jachyra, która odegrała wspaniałą rolę królowej. Klasy starsze w kategorii klas IV – VI zajęli II miejsce z przedstawieniem pt. „ W poszukiwaniu szczęścia”. Otrzymało ono również wyróżnienie w kategorii Realizacja za Kostiumy. Przedstawienie przygotowywały Panie: Anna Kasak, Teresa Babiarz, Dorota Kopeć. Wyróżnienie w kategorii Aktor otrzymała Klaudia
Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa „Olimpus"
Gratulacje dla naszych uczniów, którzy brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej „Olimpus”. Od 7 do 10 stycznia 2020 roku uczniowie klas I - VIII już po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego, matematyki i przyrody. Olimpiady organizowanej przez firmę Olimpus stanowią cenne rozszerzenie programów nauczania oraz dają możliwość uczniom sprawdzenie swojej wiedzy. W sesji zimowej wzięło udział 29 osób. Jak poradzili sobie uczniowie z tą sesją? – zobaczymy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyniki. Trzymamy kciuki.
Podziękowanie za udział w akcji "BohaterON – włącz historię"
W październiku 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię. Akcja polegała na pisaniu kartek do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. W związku z tym nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w projekcie "BohaterON w Twojej Szkole – części III edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!". Dziękuje jeszcze raz wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję.
Zbiórka nakrętek
Od początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły, Ci najmłodsi i trochę starsi, pod kierunkiem Pani Teresy Babiarz, biorą udział w akcji zbierania nakrętek. Niektórzy uczniowie przynoszą naprawdę duże reklamówki wypełnione nakrętkami. Inni przynoszą trochę mniej ale robią to częściej. Włączyli się wszyscy, także przedszkolaki i nauczyciele. Gdy worki są zbyt ciężkie dla dzieci – pomagają rodzice. Wszystko bezinteresownie, z potrzeby serca, aby pomóc innemu dziecku. Do Świąt Bożego Narodzenia udało się zebrać kilka 80 litrowych worków, które z radością osobiście odebrał Pan Mariusz – tata dziewczynki, dla której nakrętki zbieramy już drugi rok.
Jasełka i Wigilia szkolna
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku, dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka. Zostały one przygotowywane przez uczniów klas IV – VIII pod opieką nauczycielek Pani Anny Kasak i Pani Doroty Kopeć.
Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych - aktorskich, wokalnych i muzycznych. W pięknej scenografii i w specjalnie przygotowanych kostiumach wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.
Wyjazd na spektakl teatralny „HOBBIT” i PSP w Kolbuszowej
Dnia 18.12.2019 r. uczniowie klas IV - VIII wybrali się do MDK w Kolbuszowej na spektakl teatralny pod tytułem „Tam i z powrotem” Hobbit przedstawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Któż z nas nie zna ponadczasowej powieści, mistrza literatury fantasy J. R. R Tolkiena, o przygodach odważnego hobbista Bilbo Bagginsa pod tytułem ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem’’. To wyśmienite dzieło opowiada o przygodach tytułowego bohatera oraz jego niezwykłych przyjaciół: czarodzieja Gandalfa i odważnych krasnoludów. Podczas swojej podróży muszą stawić czoło wielu niebezpieczeństwom. Muszą przechytrzyć ogromnych goblinów, stawić czoło groźnym wargom i pająkom. A wszystko po to, aby na końcu drogi dotrzeć do podziemnych kopalni, w których przerażający smok Smaug zazdrośnie strzegł niewyobrażalnych skarbów. Jest to również przejmująca opowieść o przyjaźni, poświęceniu, ale nade wszystko
OGÓLNOPOLSKI KONKURS DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ pod hasłem MÓJ LAS.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Zarząd Główny Liga Ochrony Przyrody Zarząd Główny ogłosiły XXXIII EDYCJĘ – 2019 / 2020 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ pod hasłem MÓJ LAS.
Konkurs przeprowadzony był w czterech kategoriach wiekowych:
Kategoria I młodzież szkół podstawowych klas I – III
SZKOLNY KONKURS BOŻONARODZENIOWY
W dniu 18 grudnia 2019 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Bożonarodzeniowy, którego celem było kultywowania polskiej tradycji świątecznej oraz rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia i wyobraźni plastycznej. Nad przygotowaniem, ogłoszeniem, przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem konkursu czuwała Pani Ewa Kurda.
Przyszła Zima
„Jedzie pani Zima
na koniku białym,
spotkały ją dzieci,
pięknie powitały.
Droga pani Zimo,
sypnij dużo śniegu,
żeby nam saneczki
nie ustały w biegu”
19 grudnia 2019 r. do uczniów naszej szkoły przyszła Pani Zima. Mimo, że na dworze nie było śniegu przybyła w zimowej, pięknej, białej sukni i ze świecącymi śnieżynkami, otulona długim płaszczem. Wychowankowie naszej szkoły z radością powitali zimę, która kojarzy się z wesołymi zabawami na śniegu. Uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych tą piękną i mroźną porą roku. W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej. W czasie zajęć czytelniczych uczniowie czytali i omawiali wspólnie z wychowawcami wiersze tematycznie związane z zimą : M.Selke „Lubię zimą”, B. Forma „Zima”, T. Śliwiak „Śnieg”.
ŚWIĄTECZNE PRZYSMAKI
Każdy dzień dla przedszkolaków jest okazją, żeby nauczyć się czegoś nowego lub spotkać interesująca osobę. Tym razem w dniu 16 grudnia bieżącego roku gościliśmy w przedszkolu Panią Agnieszkę Lubera. Czarodzieja? Magika? Nie! Chociaż Pani Agnieszka oczarowała wszystkich swoimi umiejętnościami i wiedzą, okazało się, że nie jest postacią z bajki, tylko... technologiem żywności. W interesujący sposób poszerzyła naszą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznała dzieci z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Po ciekawej pogadance i zabawie dzieci z Oddziału Przedszkolnego tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczestniczyły w warsztatach ”Świąteczne przysmaki” podczas których przygotowywały ciasteczka ,ciasta itp. Z ogromnym zapałem i radością przedszkolaki ozdabiały cias
Szlachetna paczka
„ W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra”
Jak co roku w okresie świątecznym w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich zachęcano rodziców i uczniów do pomocy innym. Po raz ósmy zorganizowano akcję „Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W tym roku Szkolne Koło PCK postanowiło pomóc osobom samotnym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Godziny dzwonków
Sobota 05.07.2025Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 368237