DZIEŃ ANIOŁA
Aniołki
„Gdzieś daleko w niebie, za firanką chmurki mieszkają aniołki, leciutkie jak piórko.
Jak puszyste ptaszki po niebie fruwają przez obłok z koronki na dół spoglądają.
Przykleiły noski do okienka nieba, pilnują czy czegoś dzieciom nie potrzeba.
Jak mówi modlitwa:– Anioł w dzień i w nocy na wezwanie dziecka leci ku pomocy.
FIZYKA WSZĘDZIE STYKA
3 grudnia 2019 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji pt.: „Fizyka wszędzie styka” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani.
W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej .Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych, zastosowaniach ciekłego azotu czy helu oraz co bardzo ważne - zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności. Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień, a nie zawsze je dostrzegają.
Odwiedził nas Św. Mikołaj
Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowywali się do niego starannie. Najmłodsi wykonywali ciekawe prace plastyczne, na których królował Mikołaj oraz przygotowały montaż słowno - muzyczny, który zaprezentowały przed wyjątkowym gościem. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajkowych” dzwoneczków.
Wyjazd do SZA-E w Weryni
27 listopada uczniowie klasy VI i VIII z naszej szkoły udali się do Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Celem wyjazdu było zapoznanie się uczniów z ofertą kształcenia w tej szkole, oraz bliższe poznanie wybranych zawodów. Preorientacja miała formę warsztatów, gdzie każdy uczeń miał możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności w danym zawodzie.
Andrzejki
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb.
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby wywróżyć jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie zagościły 25 listopada w szkole ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem, aby świętować Dzień Pluszowego Misia. Każdy pluszak był piękny, wyjątkowy i towarzyszył dzieciom przez cały dzień.
Eliminacje Gminne Podkarpackiego konkursu Literatura i Dzieci „W świecie wyobraźni”
W dniu 14 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach Gminnych Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci „W świecie wyobraźni”. Eliminacje te odbyły się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie.
Nasi uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych:
- Klas
Mobilne Planetarium w naszej szkole
W piątek 15 listopada naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Tego dnia każda klasa miała możliwość uczestniczenia w zajęciach z astronomii: „Mój Kosmos”. W dwóch kolejnych pokazach – dla młodszych i starszych – wzięli udział wszyscy uczniowie i przedszkolaki. Program dostosowano zarówno dla maluchów, jak i dla starszych uczniów. Obydwa pokazy poświęcone zostały budowie Układu Słonecznego i sekretom Kosmosu. Uczniowie obejrzeli seans w ogromnym namiocie - planetarium. Tutaj odbyli podróż po wszechświecie. Obserwowali i "zwiedzili" planety naszego układu słonecznego. Pokazy dostarczyły niezapomnianych wrażeń i rozbudziły wyobraźnię uczniów.
Spotkanie z Nadleśniczym
W dniu 7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich odbyło się spotkanie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Mielec Panem Hubertem Sobiczewskim.
W trakcie spotkania z uczniami i nauczycielami Pan Nadleśniczy zapoznał dzieci z pracą leśnika i środowiskiem lasu. Przedstawił również informacje o przyrodzie polskiej i zakresie działalności Lasów Państwowych. Opowiedział dzieciom o bezpiecznym wypoczynku w lesie i zasadach przeciwpożarowych, jakie w lesie obowiązują. Odpowiadając na pytania uczniów uświadamiał dzieci o ogromnym znaczeniu lasów - gospodarczym, społecznym i przyrodniczym. W trakcie spotkania ukazywał jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Przekazywał uczniom jak wielkie znaczenie ma zachowanie możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów.
XVI Festiwal Muzyków Ostrowy Baranowskie 2019
10 listopada 2019 roku odbył się XVI Festiwal Muzyków Ostrowy Baranowskie 2019.
W konkursie uczestniczyli wykonawcy z naszej szkoły .Jako pierwszy zaprezentował się zespół z Oddziału Przedszkolnego przygotowany przez Panią Ewę Kurda ,natomiast w kategorii indywidualnej klas VII – VIII wystąpiła uczennica Natalia Nowicka z kl.VIII, która przepięknie kolejny raz reprezentowała naszą szkołę. Ich popisy bacznie obserwowało grono jurorów: Małgorzata Kamińska skrzypaczka Kapeli z Huty Komorowskiej, Ewa Tyczka nauczyciel muzyki oraz Arkadiusz Szczurek organista i nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia w Niwiskach. Występ konkursowy dla naszych najmłodszych muzyków okazał się szczęśliwy. W kategorii zespoły dzieci uczęszczające do Oddziału Przedszkolnego zajęły III miejsce ujmując swoim poczuciem rytmu, odważnym muzykowaniem i ogólnym efektem scenicznym. Po odczytaniu werdyktu ze szc
Uroczysta akademia z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W piątek, 8 listopada w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uroczyście obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Odbyła się uroczysta akademia poświęcona tym ważnym wydarzeniom. Uroczystości rozpoczęły się tuż przed godziną 11:11. Punktualnie o 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Hymnu Państwowego angażując się w ten sposób w akcję „#SzkołaDoHymnu”.
Wycieczka uczniów klas 0-III do SCK i Kulkolandii
4 listopada uczniowie z klas 0-III naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa pt.” Alladyn”. Dzieci kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i piękne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że obcowanie ze sztuką było piękne i potrzebne naszym najmłodszym. Drugą częścią wycieczki był pobyt w Sali Zabaw „ Kulkolandia”. Dwugodzinne odwiedziny w KULKOLANDII dzieci spędziły bardzo aktywnie. Niezwykłą frajdą okazał się tor sprawnościowy - konstrukcja złożona z rur, p
KUCHENNE REWOLUCJE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Wszystkie dzieci w przedszkolu dobrze wiedzą, że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać. Oznacza to, że należy spożywać duże ilości owoców I warzyw. 6 listopada na zajęciach kulinarnych „Kuchenne rewolucje” dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Ewy Kurda przygotowywały koktajl truskawkowy. Wspólnie wybraliśmy truskawki. Te smaczne i zdrowe owoce przedszkolaki wykorzystały do wykonania zdrowego napoju. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu-blenderem oraz jego działaniem. Utrwaliły zasady bezpieczeństwa oraz dokładnie umyły ręce. Pod czujnym okiem pani Ewy przedszkolaki rozdrabniały truskawki z odrobiną cukru i jogurtu naturalnego. W drugiej wersji powstał koktajl z połączenia truskawek i maślanki. Najprzyjemniejsza część zajęć to oczywiście degustacja. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, niektóre prosiły o dokładkę.
Holy Wins
W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uczestniczyły w akcji Holy Wins – Święty zwycięża. W strojach przedstawiających swoich świętych patronów uczestniczyliśmy w Eucharystii. Świętowaliśmy z naszymi patronami uroczystość Wszystkich Świętych. Zamiast straszyć, świętowaliśmy ze świętymi. Promowaliśmy radość i dobroć, wzajemny szacunek. Dzieci pomysłowo przebrały się za swoich ulubionych świętych i aniołów. Wszyscy zostali nagrodzeni upominkami od Księdza Proboszcza.
AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROWACH TUSZOWSKICH
25 października 2019 r. – w ostatni piątek przed 1 listopada, uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, zwłaszcza o bohaterach naszego kraju, regionu, naszej małej ojczyzny.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie
W Nowej Dębie działa jedyne na świecie muzeum Bombki Choinkowej. Zostało założone kilka lat temu przez Janusza Bilińskiego, właściciela Firmy „Biliński”, produkującej tradycyjnymi metodami bombki świąteczne. Mieści się ono we współczesnej, działającej fabryce.
16 października 2019r wybraliśmy się tam z uczniami klas 0-III.
Wycieczka do teatru uczniów klas IV-VIII
W dniu 4 listopada 2019r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami udali się do Mielca na spektakl teatralny pt. "Mitologia" w wykonaniu artystów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, którego tematyka dotyczyła mitów i umiejętności ich zrozumienia. Zostały zaprezentowane losy bogów, herosów i zwykłych ludzi na podstawie mitologii greckiej. Wspaniała gra aktorska, barwne kostiumy, pomysłowa aranżacja z wykorzystaniem efektów świetlnych, stworzyły ciekawe widowisko teatralne. Spotkanie z Zeusem, Prometeuszem, Heraklesem czy Syzyfem uczniowie śledzili niezwykle uważnie, było to doskonałe widowisko artystyczne, które zaprasza uczniów do pogłębienie wiedzy z zakresu literatury antycznej. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do wrotkarni Wrotki na Wypasie. Na uczniów czekały różne atrakcje: sala jazdy na wrotkach, małpi gaj, bilard, karaoke, kulkolandia, gry komputerowe, tenis stoło
Pomagamy zwierzętom z przytuliska w Kolbuszowej
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich brali udział w akcji „Pomagamy zwierzętom z Przytuliska w Kolbuszowej”. Uczniowie pod opieką Pani Ewy Kurda zbierali posłania, a przede wszystkim karmę dla bezdomnych psów i kotów. Punktem kulminacyjnym akcji było przekazanie zebranych darów w dniu 30 października oraz spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej w Kolbuszowej Panem Grzegorzem Dzimierą i Panią Magdaleną Filipowicz. Zaproszeni goście opowiadali o porzuconych zwierzętach i ich losach. Dzieci ze wzruszeniem reagowały na historie o błąkających się zwierzętach, które trafiają do przytuliska. Pracownicy troszczą się o nie, pielęgnują, dożywiają, często leczą. Komendant przekazywał jak przykre jest to, że przybywa ich coraz więcej, brakuje żywności, posłań, a szczególnie miejsca. Stąd skierowano do dzieci naszej szkoły, rodziców apel o pomoc i wsparc
Uroczyste Pasowanie na Ucznia i Przedszkolaka w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich
"Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starać się być dobrym kolega, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom" - tymi słowami dzieci uroczyście zadeklarowały swoją przynależność do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich.
PODZIEL SIĘ KANAPKĄ
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem.. Celem obchodów tego święta jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Światowy Dzień Walki z Głodem to akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Ogólnopolska Kampania Walki z Głodem, którą Polski Czerwony Krzyż prowadzi od 11 lat ma także na celu edukację społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Z tej okazji Szkolne Koło PCK w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich zorganizowało akcję ph. „ Podziel się kanapką”. Uczniowie przygotowywali dla swoich kolegów i koleżanek kanapki, którymi tego dni
Godziny dzwonków
Niedziela 13.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 349590