W grudniu bieżącego roku uczniowie z klas 0-III spotkali się z pielęgniarką szkolną Panią Marią Perlicką. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo należy się odżywiać, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. W czasie spotkania dzieci ustalały, w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jak dbać o higienę ciała. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały pogadanki i zadawały pytania. Zdobyły wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Marii za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.
DZIEŃ ANIOŁA
Aniołki
„Gdzieś daleko w niebie, za firanką chmurki mieszkają aniołki, leciutkie jak piórko.
Jak puszyste ptaszki po niebie fruwają przez obłok z koronki na dół spoglądają.
Przykleiły noski do okienka nieba, pilnują czy czegoś dzieciom nie potrzeba.
Jak mówi modlitwa:– Anioł w dzień i w nocy na wezwanie dziecka leci ku pomocy.
Przytuli je mocno, gdy mama daleko, sprowadzi do domu gdy zbłądzi nad rzeką.
Gdy chce coś źle zrobić myśli w lot zatrzyma , a przy tym tak śmiesznie policzki wydyma.
Cały lśni w słoneczku śmieje mu się minka może to być chłopiec, może być dziewczynka.”
6 grudnia świętowaliśmy Dzień Anioła. Wiemy, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża i dlatego w tym dniu chcieliśmy im za to podziękować, za to że zawsze są z nami i nas strzegą….
Ubraliśmy się na biało i poświęciliśmy dzień na wspólne poznawanie się , na poszukiwanie dobra w każdym z nas . Wysłuchaliśmy wiersza H. Niewiadomskiej ” Anioły”, malowaliśmy, kolorowaliśmy aniołki. Bawiliśmy się anielskimi piórkami i częstowaliśmy białymi, anielskimi cukiereczkami.
Ten dzień zakończyliśmy cytatem ”Żyjmy w przyjaźni ze swoim aniołem stróżem, a nie będziemy zawiedzeni. Pamiętajmy, że dzięki aniołowi, który kocha i troszczy się o nas, nigdy nie jesteśmy samotni.”
FIZYKA WSZĘDZIE STYKA
3 grudnia 2019 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji pt.: „Fizyka wszędzie styka” prowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani.
W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów. Uczniowie obserwowali między innymi: zjawisko powstawania chmury w szklanym słoju, efekt działania fali uderzeniowej .Oglądali efektowne pokazy, ale sami również brali udział w niektórych eksperymentach. W przystępny sposób dowiadywali się o wielu ciekawych zjawiskach fizycznych, zastosowaniach ciekłego azotu czy helu oraz co bardzo ważne - zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności. Lekcja pt. „Fizyka wszędzie styka” pozwoliła dzieciom dostrzec i zrozumieć ciekawe zjawiska fizyczne, które towarzyszą im często na co dzień, a nie zawsze je dostrzegają.
Odwiedził nas Św. Mikołaj
Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowywali się do niego starannie. Najmłodsi wykonywali ciekawe prace plastyczne, na których królował Mikołaj oraz przygotowały montaż słowno - muzyczny, który zaprezentowały przed wyjątkowym gościem. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajkowych” dzwoneczków.
Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać, przybył 29 listopada br. do Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich we wspaniałych saniach ciągniętych przez parę reniferów . Wszystkie dzieci wyszły na spotkanie ze świętym i zaprosiły go, aby odpoczął po podróży i ogrzał się przy kominku .Nasz Gość został przywitany przez dzieci z klas 0 i I inscenizacją i tańcem śnieżynek.
To było wspaniałe spotkanie .Niektóre dzieci po raz pierwszy witały Mikołaja. Na spotkanie przyszły ze swoimi rodzicami równie dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę, ale przede wszystkim radość. Po wspaniałych występach dzieci nadeszła wyczekiwana chwila - Mikołaj wręczał każdemu dziecku prezent, za który serdecznie dziękowały szczerym uśmiechem i głośnym dziękuję. Następnie dzieci pożegnały Mikołaja. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku…
Wyjazd do SZA-E w Weryni
27 listopada uczniowie klasy VI i VIII z naszej szkoły udali się do Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Celem wyjazdu było zapoznanie się uczniów z ofertą kształcenia w tej szkole, oraz bliższe poznanie wybranych zawodów. Preorientacja miała formę warsztatów, gdzie każdy uczeń miał możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności w danym zawodzie.
Na pierwszych zajęciach – z zakresu architektury krajobrazu – uczniowie tworzyli własne kompozycje roślinne i ozdoby ogrodowe. Na kolejnych, zapoznali się z nowoczesną technologią z zakresu inżynierii sanitarnej. Samodzielnie mogli spróbować połączyć rurki ze sobą, uciąć je, a także ułożyć elementy ogrzewania podłogowego. Następnie udali się na warsztaty kulinarne. Po części teoretycznej, w czasie której dowiedzieli się o współczesnych trendach, oraz przeznaczeniu poszczególnych elementów zastawy kuchennej, próbowali ułożyć zastawę do danego menu. Przyjemnym akcentem tej części warsztatów była degustacja deserów, przygotowanych przez tamtejszych uczniów. Na koniec uczniowie odwiedzili pracownię ekonomiczną i zasiedli do komputerów. Mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu ekonomii, oraz zmierzyć się z wyzwaniem gry planszowej ,,Czas na start-up”. Niestety czas przeznaczony na pobyt w szkole bardzo szybko dobiegł końca. Uczniowie zabrali ze sobą miłe wspomnienia i wytwory swojej pracy na warsztatach z architektury krajobrazu.
Andrzejki
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb.
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby wywróżyć jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W naszej szkole w dniu 26 listopada 2019 roku odbyła się długo oczekiwana zabawa andrzejkowa dla dzieci z klasy 0-3. Po południu zaś odbyła się dyskoteka dla klas IV – VIII. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki .
Tego dnia uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja wzięli udział we wróżbach . W rolę Cyganki wcieliła się pani Ewa Kurda , która w magiczny sposób przepowiadała uczniom przyszłość. Mogli też powróżyć w Sali Wróżb przygotowanej przez uczennice klasy VIII. Symbole wiedzy magicznej i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie zagościły 25 listopada w szkole ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem, aby świętować Dzień Pluszowego Misia. Każdy pluszak był piękny, wyjątkowy i towarzyszył dzieciom przez cały dzień.
Uroczyste spotkanie rozpocząło się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia” tuż obok tronu, na którym siedział król dnia – Pan Miś. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Odbyły się także konkursy na największego i najmniejszego misia. Właściciele zostali nagrodzeni słoiczkami miodu. Nie zabrakło również konkursu dla nauczycieli – rysowanie na sztalugach misia z zamkniętymi oczami, co wywołało u dzieci wiele śmiechu.
Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”.
Ciekawą atrakcją była przygotowana przez Panie Alicję Bańka i Ewę Kurda nauczycielki prowadzące uroczystość fotobudka misiowa, w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Wesołe spotkanie zakończyliśmy zajęciami plastycznymi. Każde dziecko z kolorowego papieru i napompowanego balonika wykonało uroczego miśka.
Dzień przebiegł w bardzo miłej, sympatycznej i słodkiej atmosferze, gdyż każdy z uczestników mógł posmakować ulubionego jedzonka misia czyli miodu.
Na zakończenie zabawy wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy Przyjaciela pluszowego Misia.
Ten wspaniały, pomysłowy, słodki dzień przygotowały Panie Alicja Bańka i Pani Ewa Kurda.
Eliminacje Gminne Podkarpackiego konkursu Literatura i Dzieci „W świecie wyobraźni”
W dniu 14 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach Gminnych Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci „W świecie wyobraźni”. Eliminacje te odbyły się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie.
Nasi uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych:
- Klasy 0-II Filip Fryc i Jakub Wyparło – recytacja
- Klasy III-V Kacper Magda i Hubert Cudo - recytacja
- Klasy VI-VIII Patrycja Ruman i Klaudia Rzeszutek – recytacja.
Uczniowie ci pięknie recytowali wybrane przez siebie wiersze o marzeniach i wyobraźni godnie reprezentując naszą szkołę. Patrycja Ruman zajęła w swojej kategorii wiekowej 3 miejsce ujmując jury recytacją i interpretacją wiersza Zbigniewa Herberta pt.”Pudełko zwane wyobraźnią”. Pozostali uczniowie za udział w konkursie otrzymali podziękowania i drobne upominki. Uczniowie klas VI-VIII w kategorii inscenizacja ze sztuką pt „ Opowieści z Narnii” zakwalifikowali się do Eliminacji Rejonowych, które odbędą się w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie w dniu 28 listopada 2019r . Dziękujemy rodzicom, opiekunom i dzieciom za udział w konkursie, który promował ich talenty i życzymy dalszych sukcesów.
Mobilne Planetarium w naszej szkole
W piątek 15 listopada naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Tego dnia każda klasa miała możliwość uczestniczenia w zajęciach z astronomii: „Mój Kosmos”. W dwóch kolejnych pokazach – dla młodszych i starszych – wzięli udział wszyscy uczniowie i przedszkolaki. Program dostosowano zarówno dla maluchów, jak i dla starszych uczniów. Obydwa pokazy poświęcone zostały budowie Układu Słonecznego i sekretom Kosmosu. Uczniowie obejrzeli seans w ogromnym namiocie - planetarium. Tutaj odbyli podróż po wszechświecie. Obserwowali i "zwiedzili" planety naszego układu słonecznego. Pokazy dostarczyły niezapomnianych wrażeń i rozbudziły wyobraźnię uczniów.
Spotkanie z Nadleśniczym
W dniu 7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich odbyło się spotkanie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Mielec Panem Hubertem Sobiczewskim.
W trakcie spotkania z uczniami i nauczycielami Pan Nadleśniczy zapoznał dzieci z pracą leśnika i środowiskiem lasu. Przedstawił również informacje o przyrodzie polskiej i zakresie działalności Lasów Państwowych. Opowiedział dzieciom o bezpiecznym wypoczynku w lesie i zasadach przeciwpożarowych, jakie w lesie obowiązują. Odpowiadając na pytania uczniów uświadamiał dzieci o ogromnym znaczeniu lasów - gospodarczym, społecznym i przyrodniczym. W trakcie spotkania ukazywał jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Przekazywał uczniom jak wielkie znaczenie ma zachowanie możliwie dużej różnorodności biologicznej polskich lasów.
Dzieci bardzo angażowały się w spotkanie, chętnie zadawały pytania dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
Jednocześnie w imieniu Podkarpackiego Zarządu Ligi Ochrony Przyrody w Rzeszowie Pan Nadleśniczy zachęcał do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie Mój Las organizowanym już po raz XXXIII.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej w czterech przedziałach wiekowych (szkoła podstawowa klasy I-III, IV-VI, VII-VIII, licea ogólnokształcące i szkoły zawodowe).
Regulamin dostępny na stronie: https://lop-podkarpackie.pl/node/269
XVI Festiwal Muzyków Ostrowy Baranowskie 2019
10 listopada 2019 roku odbył się XVI Festiwal Muzyków Ostrowy Baranowskie 2019.
W konkursie uczestniczyli wykonawcy z naszej szkoły .Jako pierwszy zaprezentował się zespół z Oddziału Przedszkolnego przygotowany przez Panią Ewę Kurda ,natomiast w kategorii indywidualnej klas VII – VIII wystąpiła uczennica Natalia Nowicka z kl.VIII, która przepięknie kolejny raz reprezentowała naszą szkołę. Ich popisy bacznie obserwowało grono jurorów: Małgorzata Kamińska skrzypaczka Kapeli z Huty Komorowskiej, Ewa Tyczka nauczyciel muzyki oraz Arkadiusz Szczurek organista i nauczyciel w Szkole Muzycznej I stopnia w Niwiskach. Występ konkursowy dla naszych najmłodszych muzyków okazał się szczęśliwy. W kategorii zespoły dzieci uczęszczające do Oddziału Przedszkolnego zajęły III miejsce ujmując swoim poczuciem rytmu, odważnym muzykowaniem i ogólnym efektem scenicznym. Po odczytaniu werdyktu ze szczerym uśmiechem i dziecięcym entuzjazmem odebrały puchar, dyplom i upominki. Festiwal Muzyków to debiut naszych podopiecznych na scenie jako instrumentalistów i wspaniałe przeżycie dla najmłodszych.
Podsumowując uczestnictwo miało na celu szeroką prezentację umiejętności muzycznych i inspiracji twórczych naszych dzieci oraz wspomaganie rozwoju ich uzdolnień i talentów, a także oswajanie się z występami przed publicznością. Interpretacje utworów zachęciły dzieci do aktywności muzycznej. Mamy nadzieję, że dzięki takim konkursom wrażenia na długo zostaną zapamiętane. Dziękujemy rodzicom , uczestnikom oraz ich opiekunom za udział i wspaniałe występy.
Uroczysta akademia z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości
W piątek, 8 listopada w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uroczyście obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Odbyła się uroczysta akademia poświęcona tym ważnym wydarzeniom. Uroczystości rozpoczęły się tuż przed godziną 11:11. Punktualnie o 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Hymnu Państwowego angażując się w ten sposób w akcję „#SzkołaDoHymnu”.
Wydarzenie to rozpoczęło się przemówieniem Pani Dyrektor Danuty Gacek, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii. Następnie uczniowie z klasy IV i V przedstawili montaż słowno-muzyczny. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Uczniowie przedstawili losy Polski okupowanej przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz Polaków walczących o wolność. Powinniśmy pamiętać o tym, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając swoje życie.
Wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości. Swoją postawą, strojem i zachowaniem ukazali piękno patriotyzmu.
Całość została przygotowana przez wychowawcę klasy IV i V Pana Witolda Jurczaka i Panią Alicję Bańka.
Wycieczka uczniów klas 0-III do SCK i Kulkolandii
4 listopada uczniowie z klas 0-III naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa pt.” Alladyn”. Dzieci kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka i piękne oświetlenie powodowało, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że obcowanie ze sztuką było piękne i potrzebne naszym najmłodszym. Drugą częścią wycieczki był pobyt w Sali Zabaw „ Kulkolandia”. Dwugodzinne odwiedziny w KULKOLANDII dzieci spędziły bardzo aktywnie. Niezwykłą frajdą okazał się tor sprawnościowy - konstrukcja złożona z rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając z mini pojazdów, ścianki wspinaczkowej lub innych zajęć w kącikach tematycznych. W czasie pobytu wszyscy spalili mnóstwo kalorii, dlatego by nabrać sił do dalszych zabaw dzieci uzupełniały niedobory energii przekąskami z małego bufetu znajdującego się w sali zabaw. Wyjazd okazał się wspaniałą atrakcją i mimo zmęczenia uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni.
KUCHENNE REWOLUCJE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Wszystkie dzieci w przedszkolu dobrze wiedzą, że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać. Oznacza to, że należy spożywać duże ilości owoców I warzyw. 6 listopada na zajęciach kulinarnych „Kuchenne rewolucje” dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem pani Ewy Kurda przygotowywały koktajl truskawkowy. Wspólnie wybraliśmy truskawki. Te smaczne i zdrowe owoce przedszkolaki wykorzystały do wykonania zdrowego napoju. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu-blenderem oraz jego działaniem. Utrwaliły zasady bezpieczeństwa oraz dokładnie umyły ręce. Pod czujnym okiem pani Ewy przedszkolaki rozdrabniały truskawki z odrobiną cukru i jogurtu naturalnego. W drugiej wersji powstał koktajl z połączenia truskawek i maślanki. Najprzyjemniejsza część zajęć to oczywiście degustacja. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, niektóre prosiły o dokładkę. Truskawki, które nie tylko pięknie pachną, wyglądają i smakują, ale przede wszystkim są zdrowe, ponieważ są źródłem witamin i minerałów połączone z naturalnym jogurtem czy maślanką z dużą zawartością wapnia to samo zdrowie! Przygotowanie koktajlu sprawiło dzieciom dużo radości. Było pysznie i zdrowo, po koktajlu ani śladu- na buziakach zostały tylko różowe wąsiki.
Holy Wins
W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uczestniczyły w akcji Holy Wins – Święty zwycięża. W strojach przedstawiających swoich świętych patronów uczestniczyliśmy w Eucharystii. Świętowaliśmy z naszymi patronami uroczystość Wszystkich Świętych. Zamiast straszyć, świętowaliśmy ze świętymi. Promowaliśmy radość i dobroć, wzajemny szacunek. Dzieci pomysłowo przebrały się za swoich ulubionych świętych i aniołów. Wszyscy zostali nagrodzeni upominkami od Księdza Proboszcza.
AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OSTROWACH TUSZOWSKICH
25 października 2019 r. – w ostatni piątek przed 1 listopada, uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o tych, którzy odeszli, zwłaszcza o bohaterach naszego kraju, regionu, naszej małej ojczyzny.
Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w historii Polski i lokalnej społeczności. Zwłaszcza w roku ważnych wydarzeń – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli szereg działań. Zorganizowano zbiórkę zniczy, które później zapalono na grobach nauczycieli, wieloletniego dyrektora szkoły, proboszcza parafii w okresie II wojny światowej – osób zasłużonych i cenionych w społeczności wsi Ostrowy Tuszowskie, a także na grobach bezimiennych i opuszczonych.
Odbyło się spotkanie z panem Marianem Czachorem, który opowiedział o życiu mieszkańców wsi w czasie wojny.
Uczniowie zgłębili historię związaną z lokalnymi bohaterami – obejrzeli film „Ojciec i syn” mówiący o jednej z ostatnich bitew Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych stoczonej w Ostrowach Tuszowskich, zaznajomili się z informacjami na gazetce ściennej oraz losami mieszkańców wsi w czasie wojny, spisanymi przez uczniów w ramach akcji.
25 października – w ostatni piątek przed 1 listopada uczniowie klasy VI i VIII wraz z nauczycielkami odwiedzili lokalne miejsca pamięci – mogiłę partyzantów – Żołnierzy Wyklętych, którzy w pobliskim lesie zostali zamordowani przez oddział MO i UB, zapalili znicze, odmówili „Wieczne odpoczywanie…”. W ten sposób oddano hołd bohaterom, którzy ginęli, byli mordowani za wolną Polskę. Warto byśmy o nich pamiętali.
Społeczność szkoły podjęła decyzję o kontynuowaniu działań upamiętniających ważne postacie i wydarzenia w kolejnych latach. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.
Dzięki uczestnictwu w zainicjowanej w tym roku akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”, Szkoła Podstawowa w Ostrowach Tuszowskich dołączyła do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie
W Nowej Dębie działa jedyne na świecie muzeum Bombki Choinkowej. Zostało założone kilka lat temu przez Janusza Bilińskiego, właściciela Firmy „Biliński”, produkującej tradycyjnymi metodami bombki świąteczne. Mieści się ono we współczesnej, działającej fabryce.
16 października 2019r wybraliśmy się tam z uczniami klas 0-III.
Już od progu powitało nas mnóstwo kolorów i świateł zapierających dech. Pani przewodnik rozpoczęła oprowadzanie nas po muzeum od przedstawienia ekspozycji choinek dekorowanych w różnych stylach. Obejrzeliśmy choinkę amerykańską z jaskrawymi kolorami, bogato dekorowane drzewko w stylu wiktoriańskim, stonowaną choinkę francuską, skandynawską, no i oczywiście, najbliższą naszemu sercu- choinkę staropolską. Po obejrzeniu choinek przyszedł czas na podziwianie wielu gablot z pięknymi, artystycznymi bombkami.
Poza samym oglądaniem kolorowych, choinkowych arcydzieł najciekawszym elementem był pokaz dmuchania bombki. Na naszych oczach dmuchacz- bo tak nazywa się rzemieślnik wykonujący tą pracę-po podgrzaniu szklanej rurki, ukazał nam proces powstawania bombki. Było to fascynujące.
Następnie udaliśmy się do Dekoratorni, gdzie panie tam pracujące zaprezentowały nam sposoby dekorowania szklanych cudeniek.
Potem przyszła kolej na nas. Dostaliśmy jednej bombce i sami mogliśmy ja ozdobić wg własnego pomysłu. Specjalnym klejem malowaliśmy wzorki, serduszka, bałwanki i co tylko przyszło nam do głowy i posypywaliśmy je kolorowym brokatem. Okazuje się, ze wcale nie jest to takie łatwe, ale bardzo przyjemne. Po wysuszeniu naszych arcydzieł w specjalnej suszarni dostaliśmy te bombki na własność i na pewno zajmą one honorowe miejsce na naszych domowych choinkach. Każdy z nas otrzymał też na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem.
Byliśmy zachwyceni tą wycieczką. Ta wielobarwność ozdób choinkowych i trud, jaki ludzie tam pracujący muszą włożyć, aby nasze choinki domowe były takie piękne, na długo zostaną nam w pamięci.
Wycieczka do teatru uczniów klas IV-VIII
W dniu 4 listopada 2019r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami udali się do Mielca na spektakl teatralny pt. "Mitologia" w wykonaniu artystów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, którego tematyka dotyczyła mitów i umiejętności ich zrozumienia. Zostały zaprezentowane losy bogów, herosów i zwykłych ludzi na podstawie mitologii greckiej. Wspaniała gra aktorska, barwne kostiumy, pomysłowa aranżacja z wykorzystaniem efektów świetlnych, stworzyły ciekawe widowisko teatralne. Spotkanie z Zeusem, Prometeuszem, Heraklesem czy Syzyfem uczniowie śledzili niezwykle uważnie, było to doskonałe widowisko artystyczne, które zaprasza uczniów do pogłębienie wiedzy z zakresu literatury antycznej. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do wrotkarni Wrotki na Wypasie. Na uczniów czekały różne atrakcje: sala jazdy na wrotkach, małpi gaj, bilard, karaoke, kulkolandia, gry komputerowe, tenis stołowy, bilard... . Każdy z uczniów mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Uczniowie bawili się w dużym i przestrzennym obiekcie, mogli zakupić smaczne przekąski.
Pomagamy zwierzętom z przytuliska w Kolbuszowej
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich brali udział w akcji „Pomagamy zwierzętom z Przytuliska w Kolbuszowej”. Uczniowie pod opieką Pani Ewy Kurda zbierali posłania, a przede wszystkim karmę dla bezdomnych psów i kotów. Punktem kulminacyjnym akcji było przekazanie zebranych darów w dniu 30 października oraz spotkanie uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej w Kolbuszowej Panem Grzegorzem Dzimierą i Panią Magdaleną Filipowicz. Zaproszeni goście opowiadali o porzuconych zwierzętach i ich losach. Dzieci ze wzruszeniem reagowały na historie o błąkających się zwierzętach, które trafiają do przytuliska. Pracownicy troszczą się o nie, pielęgnują, dożywiają, często leczą. Komendant przekazywał jak przykre jest to, że przybywa ich coraz więcej, brakuje żywności, posłań, a szczególnie miejsca. Stąd skierowano do dzieci naszej szkoły, rodziców apel o pomoc i wsparcie oraz o adopcję zwierzaków. Spotkanie było bardzo ciekawe, uwrażliwiało na opiekuńczy stosunek do zwierząt. Podziękowania składamy do Pana Komendanta oraz rodziców i dzieci za dobre serce, za zaangażowanie w akcję. Mamy nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana.
Uroczyste Pasowanie na Ucznia i Przedszkolaka w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich
"Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starać się być dobrym kolega, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom" - tymi słowami dzieci uroczyście zadeklarowały swoją przynależność do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich.
W piątek 18 października br. o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich miała miejsce uroczystość ślubowania przedszkolaków i uczniów klas pierwszych. Zostać pełnoprawnym przedszkolakiem i uczniem to sprawa niełatwa, więc dzieci z przejęciem przygotowywały się do tego dnia pod opieką swoich wychowawczyń.
Na początku uroczystości przedstawicielki Samorządu Szkolnego przywitały wszystkich zebranych, a szczególnie przedszkolaków i pierwszoklasistów.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Cmolas – Pan Eugeniusz Galek, Radny wsi Ostrowy Tuszowskie Pan Ryszard Gaweł, sołtys wsi Ostrowy Tuszowskie Pan Jarosław Rzeszutek, sołtys Toporowa Pan Zbigniew Łącz, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Paulina Bezak, Ksiądz Proboszcz, rodzice uczniów i nauczyciele.
Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego przedszkolaka i ucznia, dlatego uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Najpierw część artystyczną zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego. Szesnaścioro przedszkolaków z przejęciem recytowało piękne wiersze i piosenki. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości - pasowania na ucznia. Najpierw jednak musieli też zaprezentować program artystyczny, wykazać się wiedzą, jaką zdobyli w szkole.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka. Po ślubowaniu każdy z przedszkolaków i pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania. Pani Dyrektor nie miała najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając ramion dzieci, z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły, a na potwierdzenie tego faktu Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy.
Po pasowaniu przez Panią Dyrektor, rodzice wręczyli dzieciom rożki obfitości wypełnione słodkościami, a koleżanki z klasy ósmej życzyły dzieciom sukcesów w nauce oraz zapewniły o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole. Pan Wójt i zaproszeni goście życzyli wszystkim uczniom, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, dostarczał wielu radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły oraz podarowali dzieciom słodkie upominki. Po części oficjalnej uroczystości uczniowie i zaproszeni przez nich goście udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.