Święta Bożego Narodzenia- najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich przeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez Kościół.
Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach poświęconych Najświętszej Marii Pannie.
Dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu sprzątano domy oraz dekorowano je snopami zboża, które ustawiano w kątach pokoi. Miały symbolizować pomyślność i dostatek. Ponadto domy ozdabiano iglastymi gałązkami, które umieszczano w różnych miejscach. Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero w XVIII w. i przywędrował z Niemiec.
Gdy na niebie pojawi się „pierwsza gwiazdka”, która symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, rozpoczyna się wieczerza wigilijna od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką siana pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa lub nieobecnej bliskiej osoby. W tym dniu bowiem nikt nie powinien być sam.
W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, karp, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok.
Ważnym elementem Wigilii, ale i całych Świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Każdy z nas ma swoją ulubioną i śpiewa ją najchętniej, choć może nie najlepiej – ale przecież nie o to chodzi.
Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza odprawiana o północy w kościołach zwana Pasterką. Jest ona upamiętnieniem przybycia do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.
Następny dzień, 25 grudnia, jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Są to dni przeznaczone na odpoczynek, rodzinne spotkania oraz kolędowanie.
W tym roku szkolnym, niestety nie mogliśmy się spotkać, by wspólnie przeżywać cud Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy VII nagrali dla Was fragmenty Ewangelii i kolędy. Obejrzyjcie też świąteczną prezentację.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
A. Kasak
jaselka.pptx