Dzień Kota w Oddziale Przedszkolnym
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.
W dniu 18 lutego w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Kota. Większość przedszkolaków przyszła do szkoły już w przebraniach kota, a część poprosiła o namalowanie wąsów i noska za pomocą kredek do twarzy. W ten sposób wszyscy upodobnili się do swoich czworonożnych przyjaciół. W tym dniu dzieci miały szanse poznać rodzinę kotowatych oraz zobaczyć różne rasy kotów. Przypomnieliśmy sobie również „kocich bohaterów” występujących w różnych bajkach. Dzieci uczestniczyły w różnych grach i zabawach: „kociej gimnastyce”, „kocim slalomie”, „znajdź cień kotka”, „przeczytaj co robi kotek”. Przedszkolaki nauczyły się tańca „kocia rodzinka”. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną „Mój bajkowy kotek”. Najważniejsze jednak w tym dniu było uświadomienie dzieciom, że kot, to żywe zwierze, które wymaga opieki i zapewnienia mu odpowiednich warunków życiowych.
9
Informacja
Informacja dla rodziców uczniów klas 4-5 biorących udział w „Programie dla szkół” dotyczących odbioru porcji owoców i warzyw oraz produktów mlecznych.
W związku z nauczaniem zdalnym istnieje możliwość odbioru komponentów owocowo – warzywnych oraz mlecznych ze szkoły.
Zainteresowanych prosimy o złożenia oświadczenia drogą elektroniczną lub w sekretariacie szkoły. ( oświadczenie z ARiMR )
W przypadku braku chętnych z programu mogą skorzystać uczniowie klas 0,VI-VII również po złożeniu oświadczenia.
Oświadczenia prosimy złożyć do 19.02.2021 r.
Walentynki
„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"W dniu 12 lutego 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’, w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią. 14 luty to wyjątkowy dzień dla wielu ludzi, dlatego jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował „Pocztę Walentynkową”. Już cały poprzedni tydzień uczniowie klas młodszych mogli wrzucać swoje Walentynki do specjalnie przygotowanej skrzynki. W piątek 12 lutego, nasz Walentynkowy listonosz, Pani Katarzyna Fijoł rozdała wszystkie kartki ich adresatom.
W tym roku uczniowie klas starszych niestety nie mogli skorzystać z tradycyjnej Poczty Walentynkowej. Swoje Walentynki przesyłali na adres mailowy Świętego Walentego, który 14 lutego przekazał całą korespondencję adresatom. Były wiersze, kartki, prezentacje multimedialne jak również piosenki, wszystkie pełne sympatii i miłości.
W oddziale przedszkolnym dzieci oraz ich Pani Dorota Maziarz, z okazji Walentynek, przybyły do szkoły ubrane w czerwone i różowe stroje. W tym dniu dzieci miały za zadanie odszukać swoją drugą połówkę serca - przyjaciela z którym następnie uczestniczyły w zabawach i tańcach. Wykonały również kartki walentynkowe, którymi mogły obdarować wybraną osobę. Większość z nich trafiła prosto do rodziców - to oni są dla dzieci najważniejszymi osobami, część do koleżanek i kolegów, jak również wiele kartek otrzymała ich wychowawczyni. Niewątpliwie największą atrakcją była jednak Poczta Walentynkowa przyniesiona przez panią Kasię. Wszystkie przedszkolaki w tym roku mogły poczuć się kochane, bowiem każdy z nich otrzymał kartkę oraz słodki upominek przygotowany przez Panią Dorotkę.
12
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
UWAGA!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
PLAN PROJEKTU
1. Projekt rozpoczyna się 15.02.2021 r. i zakończy 22.022021 r.
2. Przeznaczony jest dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich.
3. Uczniowie mogą wykonać jedno lub kilka z przedstawionych zadań - wykonane zadania dokumentują przesłanym na moją pocztę zdjęciem z podpisem, ko to wykonał.
4) Niektóre zadania mogą być wykonane na lekcjach języka polskiego.
5). Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, punkty z zachowania, ocenę z języka polskiego, a najlepsi - dodatkowo drobną nagrodę.
ZADANIA DO WYKONANIA
1. Wykonanie plakatów i haseł promujących język polski ( indywidualnie lub klasowo).
2. Narysowanie ilustracji do ulubionej książki ( polskiego autora) lub/i przebranie się za bohatera literackiego.
3. Rodzinne, klasowe lub indywidualne tworzenie gry związanej z językiem polskim.
4. Wykonanie lapbooków ortograficznych.
5. Napisanie wierszy o języku polskim, rebusów.
6. Wykonanie makiet do lektur ( polskich autorów).
7. Wymyślenie piosenki o języku polskim.
8. Nauka i śpiewanie piosenki "Ucz się polskiego" lub "Abecadło" ( piosenki na YouTube).
9. Wykonanie prezentacji o języku polskim.
Anna Kasak
Tydzień kuchenny w oddziale przedszkolnym
W ubiegłym tygodniu od 08.02 do 12.02.2021 w oddziale przedszkolnym w naszej szkole dzieci obchodziły tydzień kuchenny. Był to tydzień pełen atrakcji. W poniedziałek odwiedziliśmy kuchnie, gdzie panie kucharki pokazały dzieciom sprzęty kuchenne i opowiedziały o swojej pracy. Dzieci miały dużo pytań, dotyczących przygotowywania posiłków. We wtorek obchodziliśmy Dzień Pizzy i z tej okazji dzieci doskonaliły swoje umiejętności matematyczne klasyfikując składniki pizzy według podanego kryterium i układając składniki na pizzy według wylosowanej rzutem kostką liczby składników. W środę wykonaliśmy zdrowy sok jabłkowo- marchewkowy, a następnie każdy z przedszkolaków wybrał owoce z których zrobił zdrowy koktajl. Dzieci nie tylko miały szanse spróbować tych zdrowych smakołyków, ale również uczyły się jak pracować w kuchni i o jakich zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać. Samodzielnie myły owoce, obierały je i kroiły. W czwartek świętowaliśmy Tłusty Czwartek poprzez obejrzenie krótkiego filmu o historii i tradycjach związanych z tym dniem. Następnie dzieci wykonały swoje pączki z gazet, które potem udekorowały kolorowymi posypkami. W piątek zaś wszystkie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu, przygotowanym przez panią Dorotę Maziarz pod tytułem „Niesforna łyżeczka”. Poznały w ten sposób sprzęty kuchenne „ukryte” w szufladach i zrozumiały, że bycie miłym dla innych jest rzeczą bardzo ważną.
16
Bal karnawałowy w naszej szkole
W miniony wtorek (09.02.2021) w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Zarówno dzieci jak i nauczyciele z niecierpliwością wyczekiwali tego dnia. Wreszcie korytarz pięknie przybrany balonami, girlandami i światełkami był gotowy na rozpoczęcie zabawy. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1 - 3 zjawili się w szkole w przepięknych, karnawałowych przebraniach i świetnych nastrojach. Bal rozpoczął się od prezentacji uczestników, następnie wszyscy mogli brać udział w różnych konkursach i wesołych zabawach muzycznych przygotowanych przez panie: Dorotę Maziarz i Alicję Bańka . Dzięki pomocy wspaniałych rodziców, którzy przygotowali przepyszny poczęstunek uczestnicy balu mieli chwilę, aby odpocząć. Zabawa była fantastyczna, dzieci tańczyły, a ich śmiech słychać było w całej szkole. Na zakończenie, każdy uczestnik dostał dyplom oraz słodki upominek. Jury wybrało króla i królową balu. W kategorii dzieci przedszkolnych królową została Liliana Jachyra, a królem Gabriel Komaniecki, w kategorii uczniowie klas 1-3 królową została Kamila Wyparło, a królem Szymon Maziarz. Ten dzień na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników balu.
31
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
„Działajmy razem!” - pod takim hasłem 9 lutego świętowaliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem obchody odbywają się głównie zdalnie i koncentrują na wyzwaniach czasów pandemii.
Podczas obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy szczególnie podkreślić potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.
W ramach obchodów DBI przeprowadzono:
- na lekcjach informatyki i na zajęciach z wychowawcą serię pogadanek,
- prelekcję krótkich filmów edukacyjnych,
- warsztaty z uczniami klas I – III,
- na korytarzu szkolnym umieszczono tematyczną gazetkę ścienną.
Poprzez udział w obchodach DBI w naszej szkole starano się, aby tematyka bezpieczeństwa w Internecie była obecna nie tylko w pracowni komputerowej. Świadomość zagrożeń wirtualnej rzeczywistości pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności, problemów itp.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska. Koordynatorem akcji był Pan Witold Jurczak.
20
Warsztaty Montessori w oddziale przedszkolnym
W dniu 25.01.2021 w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się warsztaty Montessori. Pedagogika Montessori polega na nauce poprzez doświadczenie. Warsztaty przygotowała i poprowadziła dla przedszkolaków Pani Paulina Metlak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Mielcu. Podczas zajęć z naszym gościem, dzieci odbyły zaczarowaną podróż po kosmosie. Dzieci mogły „dotknąć” nieba i same ułożyć wszystko co się na nim znajduje. Następnie przedszkolaki wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem przyborów pochodzących z pedagogiki Montessori. Dzieci były niesamowicie zaangażowane we wszystkie prace i widać było, że wszyscy świetnie się bawiły. Mamy nadzieję, że te zajęcia na długo pozostaną w ich pamięci.
9
Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową - Rozdanie nagród
Dnia 16 grudnia 2020r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Niestety nie mogliśmy wręczyć nagród w grudniu i dopiero w środę, 27.01.2021, uczniowie klas młodszych mogli odebrać swoje dyplomy. Nagrody laureatom konkursu wręczyła Pani Dyrektor Danuta Gacek oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Katarzyna Fijoł. Dyplomy oraz nagrody dla laureatów klas starszych zostały przekazane rodzeństwu z klas młodszych.
Nagrody konkursowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy.
Wszystkim uczestnikom konkursu jeszcze raz gratulujemy!
Dzień Babci i Dziadka
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W tym czasie wnukowie mają okazję okazać swą wielka miłość, szacunek i przywiązanie do drogich im osób. Kolorowe laurki, prezenty, wierszyki, taniec i piosenki to jeden ze sposobów podziękowania babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło. Życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. W tych trudnych czasach nie możemy uczcić Waszego Święta w szkole. Zapraszamy jednak do obejrzenia krótkiego przedstawienia przygotowanego przez naszych najmłodszych uczniów.
Wizyta straży miejskiej- przedstawicieli Przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej
W dniu 22.12.2020 oddział przedszkolny w naszej szkole odwiedzili goście. Wizyta przedstawicieli straży miejskiej z Kolbuszowej wiązała się z prowadzoną wcześniej zbiórką karmy dla zwierząt. Akcję tę rozpoczęła w szkole pani Teresa Babiarz, niestety pandemia pokrzyżowała plany. W grudniu w pomoc włączył się oddział przedszkolny wraz z panią Dorotą Maziarz. Dzieciom i ich rodzicom udało się zebrać spory zapas karmy dla potrzebujących zwierząt. Zaproszeni goście opowiedzieli dzieciom o funkcjonowaniu Przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Kolbuszowej, o tym, jakie zwierzęta tam trafiają i dlaczego. Pouczyli przedszkolaki, że bezpieczeństwo zwierząt zawsze zależy od ich opiekunów, których zadaniem jest troska o ich dobro. Należy pamiętać, że zwierzę to nie zabawka, a przygarnięcie go pod swój dach wiąże się z wieloma obowiązkami. Z cierpliwością odpowiedzieli na mnóstwo nurtujących przedszkolaki pytań. Na koniec spotkania, przedstawiciele straży miejskiej podziękowali dzieciom , wręczyli im drobne upominki i zaprosili do odwiedzenia przytuliska. Zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy dla przytuliska, za otwarcie serc na potrzebujących czworonożnych przyjaciół.
6
Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego
Informujemy, że w związku z decyzją Rządu o powrocie do tradycyjnego stacjonarnego nauczania uczniów klas I-III od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. uczniowie w/w oddziałów będą realizowali zajęcia lekcyjne w szkole według wcześniej obowiązującego planu. Do odwołania zamiast zajęć z pływania uczniowie będą mieli w tych godzinach wychowanie fizyczne na sali gimnastycznej. Bez zmian pozostaje dowóz uczniów. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej do szkoły przychodzą wyłącznie uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa). Przypominam również, że zgodnie ze wspomnianymi zaleceniami MEN Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Uwaga: grupa przedszkolne w szkole pracuje na dotychczasowych zasadach.
https://www.gov.pl/attachment/e26039c1-a337-4c02-bd7a-4cebf10c55fd
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.
Jest taki wyjątkowy wieczór w roku,
gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole,
Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść...
Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...
To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...
Noc Bożego Narodzenia…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy by tegoroczne Święta były czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.
Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, zapach choinki, odgłos łamanego opłatka i cichutko płynące dźwięki najpiękniejszych kolęd przyniosą chwile zadumy, refleksji i wzruszenia, ale też radości wynikającej z obecności najbliższych.
Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra, życzliwości, zdrowia, pomyślności oraz samych szczęśliwych zdarzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2021.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich
Jasełka
- 16
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
Święta Bożego Narodzenia- najważniejsze i najuroczyściej obchodzone, obok Wielkanocy, święto religijne w Polsce. Jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich przeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez Kościół.
Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem oczekiwania, zwanym adwentem. W tym okresie wierni biorą udział w roratach poświęconych Najświętszej Marii Pannie.
Dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu sprzątano domy oraz dekorowano je snopami zboża, które ustawiano w kątach pokoi. Miały symbolizować pomyślność i dostatek. Ponadto domy ozdabiano iglastymi gałązkami, które umieszczano w różnych miejscach. Zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero w XVIII w. i przywędrował z Niemiec.
Gdy na niebie pojawi się „pierwsza gwiazdka”, która symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, rozpoczyna się wieczerza wigilijna od modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką siana pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa lub nieobecnej bliskiej osoby. W tym dniu bowiem nikt nie powinien być sam.
W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, karp, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok.
Ważnym elementem Wigilii, ale i całych Świąt Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Każdy z nas ma swoją ulubioną i śpiewa ją najchętniej, choć może nie najlepiej – ale przecież nie o to chodzi.
Wigilijny wieczór kończy uroczysta msza odprawiana o północy w kościołach zwana Pasterką. Jest ona upamiętnieniem przybycia do Betlejem pasterzy, którzy jako pierwsi oddali hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.
Następny dzień, 25 grudnia, jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Są to dni przeznaczone na odpoczynek, rodzinne spotkania oraz kolędowanie.
W tym roku szkolnym, niestety nie mogliśmy się spotkać, by wspólnie przeżywać cud Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy VII nagrali dla Was fragmenty Ewangelii i kolędy. Obejrzyjcie też świąteczną prezentację.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
A. Kasak
jaselka.pptx
Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową
16 grudnia 2020 roku został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Panią Katarzynę Fijoł. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu artystycznego.
Zadaniem uczestników było wykonanie oryginalnej kartki świątecznej. W konkursie udział wzięło 12 uczniów. Konkurs był podzielony na dwie kategorie: klasy I-III oraz klasy IV-VII.
Każda z wykonanych kartek była jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna, dlatego komisja oceniająca prace miała bardzo trudny wybór. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców:
KLASY I-III
I MIEJSCE: Adam Lubera
II MIEJSCE: Hubert Ruman
III MIEJSCE: Szymon Kusik
WYRÓŻNIENIA: Zuzanna Piłat, Maja Piłat, Bartłomiej Blicharz, Krzysztof Tyniec
KLASY IV-VII:
I MIEJSCE: Oliwia Drelich
II MIEJSCE: Bartłomiej Zieliński
III MIEJSCE: Anastazja Pełka
WYRÓŻNIENIA: Filip Jachyra, Patrycja Ruman
Pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników oraz nagrody zostaną wręczone po powrocie uczniów do szkoły.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do przekazania wykonanych kartek samotnym osobom z sąsiedztwa, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.
WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!!!
99
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni był organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „ Cuda natury w obiektywie – jesienne szaty przyrody”. Konkurs polegał on na wykonaniu 3 zdjęć i przesłaniu wraz z kartą zgłoszenia do ZS w Weryni.
Nasi uczniowie z klasy VII: Patrycja Ruman i Filip Czachor wzięli w nim udział.
Poziom wykonania prac, jak piszą organizatorzy, był bardzo wysoki.
Zdjęcia uczestników konkursu ( także Patrycji i Filipa) można zobaczyć na stronie Zespołu Szkół w Weryni.
Świąteczne pierniczki
W dniu 15.12.2020 w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. Dzień ten był bardzo pracowity bowiem dzieci z naszego oddziału przedszkolnego, wraz ze swoją panią Dorotą Maziarz piekły pierniczki. W pierwszej kolejności przygotowały się poprzez umycie rąk i założenie fartuszków. Następnie poznali składniki oraz sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne (stolnica, wałek, foremki, blaszki) oraz zasady bezpieczeństwa. Przedszkolaki z wielkim zapałem przystąpiły do pracy, odmierzały składniki, zagniatały ciasto, wałkowały i wykrawały świąteczne ciasteczka. Gdy blaszki były już pełne z pomocą przyszły niezastąpione panie kucharki, które włożyły pierniki do piekarnika i przypilnowały, aby się upiekły. Ale to nie koniec pracy dla naszych przedszkolaków! Gdy ciasteczka były upieczone, czekało na nie kolejne zadanie- dekorowanie. Każde dziecko z zapałem ozdabiało pierniki słodkim lukrem i kolorowymi posypkami. Gdy ciasteczka były gotowe, w końcu nastąpił wyczekiwany przez dzieci moment- degustacja.
Pierniki wyszły nie tylko piękne ale również przepyszne, a samo pieczenie było wyśmienitą zabawą dla dzieci.
25
Przyjazd Świętego Mikołaja
W dniu 09.12.2020 dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich odwiedził Święty Mikołaj. Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu szkoły. Piękny wystrój - ciepły kominek, piękne choinki, piernikowe ludki, podobizny mikołaja- wykonane przez dzieci dzień wcześniej, przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi naszą szkołę. Również stroje dzieci informowały o tym, że z niecierpliwością czekały na ten dzień. Każdy przybył do „zerówki” pięknie ubrany w czerwone i zielone kolory oraz z mikołajkową czapką na głowie. Dzieci wraz ze swoją Panią Dorotą Maziarz przygotowały dla tego wyjątkowego gościa piękny występ. Każdy przedszkolak miał szanse zaprezentować swój talent recytatorski. Wszyscy razem zaśpiewali kilka piosenek, a na koniec zatańczyli taniec dla Świętego Mikołaja. W nagrodę za ich dobre zachowanie przez cały rok Mikołaj nagrodził wszystkie dzieci prezentami. Podzielił się on również z dziećmi swoją historią. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.
Niestety, w tym roku nie wszyscy mogliśmy spotkać się z Mikołajem w szkole. Mamy nadzieję, że odwiedził on wszystkie dzieci w ich domach.
Serdecznie dziękujemy Mikołajowi za odwiedziny oraz Rodzicom za przygotowanie prezentów.
24