Zgodnie z naszą szkolną tradycją w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni organizowane jest Święto Pieczonego Ziemniaka. W dniu 2 października br. uczniowie z klas 1-3 oraz ,,Słoneczka" i ,,Promyczki" wraz ze swoimi wychowawcami postanowili zorganizować ziemniaczaną zabawę w szkole i na placu przyszkolnym. Rozpoczęliśmy pracami plastyczno-technicznymi. Promyczki i Słoneczka robiły stempelki z ziemniaków, portrety ziemniaka oraz przeurocze ,,Stworki-Potworki". Klasy 1-3 w tym czasie robiły portrety ziemniaka, którym nadawały śmieszne imiona oraz ,,Ziemniaczki-Cudaczki". Zabawę na placu przyszkolnym rozpoczęliśmy od poszukiwania ziemniaków, które w tajemniczy sposób ukryły się na placu szkolnym. To było prawdziwe poszukiwanie! Kto znajdzie więcej, gdzie jeszcze mogły się ukryć? Z 51 ziemniaków odnaleziono aż 49. Tylko dwa z nich schowały się tak, że nikt ich nie znalazł. Gdy ziemniaki były już we wiaderku mogliśmy przystąpić do pełnych emocji konkurencji sportowych. Najpierw drużyny rywalizowały w ,,sadzeniu i zbieraniu ziemniaków ". Kolejna konkurencja to rzut ziemniakiem do celu. Później skoki w workach, ,,raz dwa trzy ziemniak patrzy", ,,gorący ziemniak" i zabawy bieżne. W tym czasie nasze maluszki Słoneczka i Promyczki też wyśmienicie się bawiły. Również poszukiwały ziemniaków na placu zabaw. Noszenie ziemniaka na łyżce to nie lada wyzwanie, ale wszyscy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. Maluchy też dzielnie walczyły w konkurencji rzutu ziemniakiem do celu i w zabawie ,,gorący ziemniak".Na zakończenie świętowania uczniowie przystąpili do degustacji upieczonych przez Rodziców ziemniaków. Wszyscy dobrze się bawili. Zabawa zakończyła się niespodzianką przygotowaną przez Rodziców, którą była robiona przez nich wata cukrowa. Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji tego dnia i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego takiego święta w przyszłym roku.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Krawata
30 września, w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Chłopaka”. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Katarzyną Fijoł, z tej okazji zainicjował po raz kolejny akcję ,,Pod krawatem bez pytania”. Każdy, kto tego dnia przyszedł do szkoły w krawacie nie był pytany. Dlatego na szkolnych korytarzach można było zauważyć zarówno chłopców jak i dziewczyny godnie noszących krawaty.
W tym wyjątkowym dniu we wszystkich klasach dziewczyny wręczały chłopcom upominki oraz składały życzenia: szczęścia, zdrowia i radości. Również Samorząd Uczniowski przygotował zadanie, w którym chłopaki musieli rozpoznać księżniczkę po piosence. Zadanie nie było łatwe, ale chłopaki świetnie sobie poradzili. W nagrodę i z okazji ich święta, otrzymali od Samorządu upominek – pamiątkowy długopis. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
Jeszcze raz wszystkim chłopakom życzymy samych radosnych chwil i spełnienia marzeń!
9
Dzień Przedszkolaka
W dniu 24.09.2024 nasze przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych "Promyczki" i "Słoneczka" miały zorganizowaną wspaniałą zabawę w sali zabaw "Kraina Uśmiechu w Kolbuszowej" ! W ramach obchodów Dnia Przedszkolaka dzieci spędziły czas na skakaniu w basenie z kulkami, zjeżdżaniu ze zjeżdżalni oraz uczestniczeniu w różnych grach i zabawach. Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola uśmiechnięte i pełne wrażeń oraz bardzo zmęczone. Dziękujemy Organowi Prowadzącemu za wsparcie w organizacji transportu dla dzieci i odliczamy dni do kolejnej wspólnej przygody na wspólnej wycieczce.
9
Jesień
23 września dzieci z oddziałów przedszkolnych Promyczki oraz Słoneczka z radością przywitały Panią Jesień! Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na to wydarzenie, a przygotowane atrakcje dostarczyły im wielu wrażeń.
Dzień rozpoczęliśmy od wspólnej recytacji wiersza o jesieni. Kolejnym punktem programu było segregowanie darów jesieni. Dzieci przyniosły do przedszkola kasztany, żołędzie, jarzębinę, szyszki oraz kolorowe liście. Wspólnie układaliśmy je na dywanie, klasyfikując według rodzaju, wielkości oraz kolorów. To była doskonała okazja do nauki o przyrodzie i rozwoju umiejętności poznawczych. W obu grupach stworzyliśmy także przepiękne kąciki jesieni. To był czas pełen radości i nauki, a dzieci z entuzjazmem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.
Po zajęciach w sali przyszedł czas na spacer. Wybraliśmy się do pobliskiego lasu, gdzie dzieci z zapałem zbierały liście i tańczyły wraz z powiewem wiatru. Każdy przedszkolak starał się także znaleźć najpiękniejszy i najbardziej kolorowy liść.
Po powrocie do przedszkola czekała na dzieci seria zagadek związanych z jesienią. Na zakończenie dnia zorganizowaliśmy zabawy kreatywne, podczas których dzieci z zebranych liści i darów jesieni tworzyły piękne prace plastyczne. Dzień zakończył się sesją zdjęciową, na której dzieci dumnie prezentowały jesienne skarby.
To był niezapomniany dzień pełen uśmiechu, nauki i zabawy. Czekamy na kolejne jesienne przygody.
25
Na Straży Czystej Ziemi
24 września uczniowie naszej Szkoły Podstawowej zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata” pod hasłem ,,Na Straży Czystej Ziemi".
Akcję poprzedzono pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji na godzinach z wychowawcami. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Selektywna zbiórka śmieci i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.
Klasy I-III wraz z opiekunami sprzątały teren wokół szkoły, w tym boisko i plac zabaw.
Klasy IV-VIII zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Ilość zebranych śmieci w poszczególnych klasach była porównywalna. Zebrano głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach, po czym wyrzucone zostały do szkolnego kontenera.
Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie Alicja Bańka i Agnieszka Węgrzyn.
9
PCK dla powodzian
Szkolne Koło PCK włącza się do zbiórki darów dla osób poszkodowanych w powodzi w naszym kraju.
Potrzebne dary można przynosić do centrum w dnach 23, 24 września 2024r.
Za wszelką okazaną pomoc z góry dziękujemy.
Zawody sportowe
Rywalizacja sportowa w roku szkolnym 2024/2025, odbywająca się w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej ( klasy VII i VIII ) i Igrzysk Dzieci ( klasy IV – VI ), rozpoczęła się zawodami lekkoatletycznymi.
W zawodach gminnych udział wzięło 17 uczniów i uczennic z klas od IV do VIII.
Najlepiej spisali się:
Paweł Sałdyka ------ skok w dal ---------- 2 miejsce,
Oliwia Drelich ------ bieg na 600 m ---------- 1 miejsce,
Jakub Wyparło ------ bieg na 1000 m ---------- 2 miejsce,
Wojciech Czachor ------ bieg na 60 m ---------- 2 miejsce,
Szymon Maziarz ------ bieg na 1000 m ---------- 3 miejsce,
Hubert Cudo ------ bieg na 100 m ---------- 3 miejsce.
W zawodach gminnych udział wzięli ponadto: Anastazja Pełka, Bartosz Siuzdak, Bartłomiej Namczyk, Kinga Szczęch, Daniel Bezak, Adam Lubera, Błażej Szczęch, Zuzanna Piłat, Zuzanna Macina, Gabriela Trojnacka, Wiktoria Węglarz
Miejsce na podium dało uczniom i uczennicom możliwość udziału w zawodach powiatowych, które odbyły się w Kolbuszowej. Chociaż nie udało się zdobyć medalu, uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, poprawiając swoje wyniki. Najwyższe 4 miejsce zajęła Oliwia Drelich.
Wszystkim uczniom dziękuję za godne reprezentowanie szkoły i gratuluję uzyskanych wyników. Rodzicom dziękuję za wyrażenie zgody na wyjazd dzieci.
Opiekę nad uczniami sprawowała Teresa Babiarz- nauczycielka wychowania fizycznego
2
Spotkanie z Mistrzem Świata
Dzień Kropki w Oddziałach Przedszkolnych
W Oddziale Promyczki Dzień Kropki był wyjątkowym dniem pełnym radości i kreatywności. Dzieci uczestniczyły w wspólnych zajęciach z Zosią, naszą małą nauczycielką, która prowadziła je przez różne zabawy i twórcze aktywności.
Natomiast w Oddziale Słoneczka dzieci miały okazję poznać historię kropki, stworzyć wspólny plakat oraz wziąć udział w kroplowych zawodach sportowych. To był dzień pełen emocji i uśmiechów, który na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych dzieci.24
NARODOWE CZYTANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W OSTROWACH TUSZOWSKICH
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i kontynuowana jest przez kolejnych prezydentów. Wydarzenie ma na celu popularyzację polskiej literatury, promowanie czytelnictwa, wzmacnianie narodowej tożsamości i integrację lokalnej społeczności.
Dnia 10 września 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich po raz kolejny zorganizowano Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą trzynastej edycji był dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. W akcji wzięli udział zaproszeni goście: Pani Wójt Gminy Cmolas Bernadetta Wolak- Posłuszny, Pani Ewelina Nowicka – Radna Gminy Cmolas, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Magdalena Pełka, Pani Elżbieta Rzeszutek – pracownik biblioteki, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich – Pani Anna Skiba i sołtys wsi Ostrowy Tuszowskie – Pan Jarosław Rzeszutek.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły Danuta Gacek, która powitała zgromadzonych i odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Uczniowie klasy ósmej przedstawili genezę i problematykę utworu Juliusza Słowackiego.
Następnie wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania mogli posłuchać fragmentów „Kordiana” w wykonaniu zaproszonych gości. Gromkie brawa i pamiątkowe dyplomy były podziękowaniem za wspaniałą interpretację.
Kolejna edycja Narodowego Czytania zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
31
„Szkoły pełne Talentów”
Szkoły pełne talentu? Oczywiście! Nasza szkoła również ma wielu uzdolnionych uczniów, którzy podejmując różnorodne aktywności na terenie naszej placówki odkrywają kolejne swoje talenty.
Jak możemy im w tym pomóc? Odpowiedzi na to pytanie na pewnie jest kilka. Jedna z nich może być zaskakująca. Otóż, jako cała społeczność szkolna, a nawet lokalna – możemy wziąć udział w akcji Lidla pt: „Szkoła pełna talentów”
Zbierając podczas codziennych zakupów w sklepach sieci Lidl kupony „Talenciaki” i przynosząc je do szkoły możemy razem starać się o rewelacyjne nagrody na naszych uczniów. Ktoś może zadać pytanie: A jakie nagrody? Tu odpowiedz jest prosta – takie jakie wybierzemy z katalogu nagród. Jedyne co Nas ogranicza to ilość zebranych talenciaków. Pierwsze nagrody zaczynają się od 250 talenciaków, a im wiecej tym większy mamy wybór. Cały katalog nagród i regulamin akcji dostępny na stronie sklepu Lidl.
Zachęcamy do aktywnego udziału wszystkich uczniów wraz z rodzinami.
Bądź Eko i zbieraj puste tubki kleju Amos
Już po raz czwarty z rzędu w naszej szkole prowadzimy zbiórkę pustych opakowań po klejach firmy Amos. Następnie tubki wysyłane są do siedziby firmy, a my w prezencie dostajemy nowe kleje.
Pani Eliza Sudoł serdecznie zachęca do włączania się w akcje. Naszym celem jest zebranie 120 pustych opakowań.
Wiec pamiętaj! Skończył Ci się klej AMOS nie wyrzucaj do kosza tylko wrzuć do przygotowanego specjalnego pojemnika w kształcie wielkiej tubki kleju.
SZCZEPIENIA PRZECIW HPV W SZKOŁACH
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 3
SEKCJA SIATKÓWKI W CMOLASIE
"Moja pierwsza wizyta w kinie"
W dniu 11 lipca 2024 dzieci z wakacyjnego oddziału przedszkolnego pod opieką Pani Elizy Sudoł i Pani Krystyny Chodór i przy finansowym wsparciu ze strony Rady Rodziców wybrali się na wycieczkę. Celem wycieczki było dokładne poznanie kina - tego jak ono funkcjonuje oraz jak należy się zachować w kinie jako widz. Nasze Przedszkolaki zostały bardzo ciepło przywitane przez obsługę Multikina w Mielcu. Dzieci dowiedziały się, gdzie można kupić bilet, jak powstaje popcorn i przetestowały, który jest smaczniejszy: słony czy słodki? Tu zdania były podzielone. Jednak, gdy wszystkie dzieci usiadły na sali kinowej i obejrzały bajkę dostosowaną do ich wieku - "Ernest i Celestyna" wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wizyty w kinie są fantastyczną rozrywką.
Na zakończenie tego spotkania dzieci złożyły przysięgę kinomana i odebrały pamiątkowy dyplom.
7
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich po raz kolejny bierze udział w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Dzięki zaangażowaniu i staraniom Pani Dyrektor Danuty Gacek oraz wsparciu Gminy w ramach programu Priorytet 3 (Kierunek interwencji 3.1.- na zakup książek dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz działania promujące czytelnictwo) Gmina Cmolas pozyskała dotację na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych dla oddziałów przedszkolnych.
Kwota uzyskanej dotacji wraz ze wsparciem Gminy Cmolas wyniosła 3200 zł.
Pragniemy przypomnieć, że w roku szkolnym 2022/2023 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy dotację w wysokości 4800 zł na zakup książek dla biblioteki szkolnej.
Powyższy program ma na celu:
- rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych dzieci,
- kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze dzieła literackiego,
- rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów.
Dzięki udziałowi w NPRCz 2.0, szkolna biblioteka może wzbogacić się o wiele ciekawych i wartościowych utworów dla dzieci.
WYCIECZKA DO SKANSENU
Park Etnograficzny do wspaniałe miejsce do poznawania dziedzictwa kulturowego, dlatego 27 czerwca 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych Promyczki i Słoneczka ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich odwiedziły Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie eksponowane są zabytki budownictwa ludowego oraz sprzęty i narzędzia określonego regionu. Głównym celem wycieczki było przybliżenie wyglądu dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie. Przewodnik z wielką pasją wprowadził nas w klimat dawnych czasów. Zapoznał dzieci z elementami wyposażenia domu mieszkalnego oraz gospodarstwa rolnego. Podkreślił, że budynki znajdujące się na terenie skansenu są autentyczne, sprowadzone do muzeum z pobliskich miejscowości i z każdym z nich związana jest historia życia konkretnej rodziny. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wnętrza dawnych chat, ich wyposażenie, poznali działanie wiatraka, czy dawnych rolniczych narzędzi, obejrzeli zabawki, jakich używali ich rówieśnicy w przeszłości. Krajobraz wiejski pełen starych wiatraków, pól, łąk, zwierząt i ogródków kwiatowych oraz wspaniała pogoda sprawiły, że były to niezapomniane chwile.
16
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 108
Aktywne zakończenie lekcji z historii i biologii – wycieczka rowerowa
Korzystając z pięknej pogody i faktu, że zagadnienia z podstawy programowej zostały już zrealizowane, w środę 19 czerwca uczniowie klas VI-VIII wyruszyli wraz z opiekunami, Magdaleną Szpyt i Iloną Skowrońską na wycieczkę rowerową.
Tematyka przyrodnicza zaprowadziła nas do Rezerwatu „Buczyna” w Nadleśnictwie Tuszyma. Wspięliśmy się tam na najwyższe wzniesienie powiatu mieleckiego – część ścieżki edukacyjnej „Karpatka” i złożyliśmy wpis pamiątkowy. Podziwialiśmy piękno przyrody w gminie Niwiska, a następnie przejechaliśmy granicę powiatów kolbuszowskiego i mieleckiego i udaliśmy się w dalszą część trasy. Naszym punktem docelowym był Park Historyczny „Blizna”. Uczniowie z zainteresowaniem prześledzili etapy budowy rakiety V2 i stanowiska tematyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się samolot, który mogli „popilotować”. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy uczniom za wzorowe zachowanie podczas wycieczki!
20