Strona główna
Spotkanie Autorskie z Pysią Zającówną
W dniu 14 listopada 2022 r. w nasze szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Karoliną Majdan-Solecką znaną jako Pysia Zającówna. Pani Karolina jest autorką edukacyjnych, wierszowanych bajeczek o zwierzątkach dla dzieci, instruktorką tańca i choreografką.
W spotkaniu z Pysią wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych „Słoneczka” i „Promyczki” oraz uczniowie klasy I. Autorka przeczytała przedszkolakom swoje dwie wierszowane bajeczki z serii "Pożyteczne Opowieści Pysi Zającówny" pt. „Króliczki a zające? - jak je rozpoznać na łące?” i „Żabki i ropuchy – po co łowią muchy?”. Z książeczek dzieci dowiedziały się czym się różni zając od królika? Jak nazywa się ogon zająca? Do czego służą zającowi słuchy? Oraz jak wygląda życie żabki i ropuchy nad wodą?, i wiele innych ciekawych rzeczy z życia zwierząt. Następnie odbył się konkurs wiedzy o bohaterach poznanych książeczek. Przedszk
WARTO POMAGAĆ
Nowy rok szkolny się rozpoczął i zaczął swoją działalność szkolny wolontariat. Uczniowie zostali zapoznani z ideą i programem SKW. Dodatkowe informacje oraz plakat wykonany przez Bartłomieja Zielińskiego znalazły się na gazetce Szkolnego Koła Wolontariatu i PCK. Został opracowany plan pracy na rok szkolny 2022/2023 i przyjęty przez wolontariuszy. Pierwszym naszym działaniem był udział w akcji „Pomóż i Ty!” organizowanej przez Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Wolontariusze rozprowadzali wśród uczniów okolicznościowe karteczki w cenie 5 złotych za sztukę. Akcja ta nadal trwa, zachęcamy do wsparcia Fundacji i kupienia karteczek. Zebrane pieniądze będą przekazane dla chorej dziewczynki.
Święto Niepodległości połączone z promocją osoby patrona Józefa Piłsudskiego
Uroczyście uczciliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Równocześnie w tym roku w sposób szczególny potraktowaliśmy osobę marszałka Józefa Piłsudskiego. Był to kolejny etap promowania jego postaci przed oficjalnym nadaniem imienia patrona szkole.
Dzień rozpoczęliśmy od akademii pt. „Pociąg do wolności”, w której uczestniczyli uczniowie z klas VI-VIII oraz gościnnie, z piosenką „Ułani, ułani” – uczniowie z kl. II-III. Uczniowie przeprowadzili nas kolejno przez cztery stacje, w tym: niewolę, powstania i I wojnę światową, by zatrzymać się w stacji wolność, zapalić znicz pamięci dla poległych za Polskę oraz odśpiewać wspólnie z publicznością „Mazurka Dąbrowskiego”. Występom towarzyszyła wystawa najpiękniejszych prac plastycznych uczniów, na których przedstawiali Józefa Piłsudskiego. Wystawa została przygotowana pod opieką Pani Anny Chmielowiec. Akademię przygotowała Pani
Europejski Tydzień Kodowania 2022 - CodeWeek - Lego w roli głównej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
EU CodeWeek (Europejski Tydzień Kodowania) jest inicjatywą wspierającą rozwijanie umiejętności cyfrowych wśród uczniów i nauczycieli, w tym – promującą programowanie. W bieżącym roku odbyła się 10. edycja tego wydarzenia w dniach od 8 do 23 października.
W ramach EU CodeWeek europejskie państwa biorą udział w rywalizacji, której celem jest zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń promujących rozwój umiejętności cyfrowych, w tym w szczególności związanych z kodowaniem i programowaniem. To również doskonała okazja do poznania gier logicznych, grafiki komputerowej czy elementów robotyki.
Promyczki szukają wiedzy o naszym kraju
2 listopada 2022 podczas porannych zajęć w oddziale przedszkolnym Promyczków zastanawialiśmy się – gdzie można znaleźć wiedzę? Dzieci miały bardzo dużo ciekawych odpowiedzi na postawione pytanie. Jednym z wymienionych pomysłów była odpowiedz „ w książce”.
Tego samego dnia Promyczki wraz z wychowawczynią Panią Elizą Sudoł wybrały się do naszej szkolnej biblioteki w celu znalezienia ciekawych informacji o naszym kraju – Polsce. Dzieci zabrały ze sobą również Latafa – pluszowego misia, który opiekuje się kącikiem książek w przedszkolnej sali.
Dzień Postaci z Bajek
Światowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie przez miłośników bajek 5-tego listopada. Nasze oba oddziały przedszkolne w tym roku szkolnym wybrały się do świata literatury dziecięcej i tam szukały ciekawych i barwnych postaci z bajek.
W czwartek 03.11.2022 każdy przedszkolak wylosował dla siebie jedną postać z bajki i później wspólnie z rodzicem lub starszym rodzeństwem musiał odnaleźć tą postać na półkach z książkami. Zadanie wcale nie było łatwe. Przedszkolaki poszukiwały książek w swoich domach, u swoich przyjaciół, jak również w bibliotece. Na szczęście wszystkim się udało to zadanie.
Od Ziuka do Józefa – komiksowa opowieść o Józefie Piłsudskim
Co to jest komiks historyczny? Jakich błędów należy unikać przy tworzeniu komiksów? W jaki sposób zaprojektować planszę komiksową, tak aby była ona czytelna dla odbiorcy? Uczniowie klas 4-8 poszukiwali odpowiedzi na te i inne pytania podczas zajęć online zorganizowanych w ramach lekcji muzealnej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W czasie zajęć poznali historię małego Ziuka, który wyrósł na jednego z najważniejszych polskich bohaterów. Przyjrzeli się również pracy twórcy komiksu historycznego, opowieści, w której fakty historyczne przedstawiane są często w sposób humorystyczny. Dzięki odpowiedniemu połączeniu słowa i obrazu stają się one ciekawsze i łatwiejsze do zrozumienia.
„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”.
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
w Szkole Podstawowej
w Ostrowach Tuszowskich
ZAPRASZA
wszystkich chętnych Uczniów
z klas IV - VIII
do działania na rzecz innych
w szkole i poza nią.
DRODZY UCZNIOWIE!
Jeżeli macie w sobie empatię
i chęć niesienia pomocy
albo chcecie te postawy
w sobie wypracować,
Udział uczniów naszej szkoły w konkursie pt. „Mowa Lasovia-cka” organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie
W dniu 22 października 2022 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie, odbyły się eliminacje konkursu pt. „ Mowa Lasovia-cka”. Tematem konkursu było twórcze zaprezentowanie gwary lasowiackiej, typowej dla mieszkańców zamieszkujących tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej. Z naszej szkoły w konkursie zaprezentowało się 5 uczestników: Lena Czajkowska , Kamila Wyparło, Szymon Maziarz z kl. IV oraz Kinga Szczęch, Karol Skiba z kl. V.
Podziękowanie od Prezydenta RP
Szkoła Podstawowa w Ostrowach Tuszowskich otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu.
PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH – KLASOWE WYJŚCIE NA CMENTARZ
Przed uroczystością Wszystkich Świętych w dniu 28 października klasa VIII wraz z wychowawcą Panem Witoldem Jurczakiem wybrała się na cmentarz. Część mogił jest opuszczona i częściowo zaniedbana. W związku z tym nasi uczniowie zajęli się porządkowaniem wybranych grobów - zebrali liście, usunęli mech, wyrwali pojedyncze chwasty i poprawili przewrócone wazony. Działanie miało na celu kształtowanie postaw prospołecznych i uwrażliwienie na zachowanie pamięci o zmarłych. Oprócz sprzątania zapomnianych grobów, uczniowie zapalili znicze. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na rodzinnych grobach.Widać było ogromne zaangażowanie młodzieży, która sprzątając analizowała również napisy na nagrobkach: imiona, nazwiska, w
Początek listopada... jest to czas zadumy i pamięci o zmarłych. Nie kwiaty czy wieńce, ale wspomnienie duchowe pomagają nam w pełni przeżyć te dni.
W piątek, 28 października. odbyły się w naszej szkole „Zaduszki poetyckie”. Ideą spotkania było wprowadzenie słuchaczy w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem. Recytowane wiersze w wykonaniu uczniów klasy 8 pozwoliły przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie spotkaliśmy w życiu, ale z różnych powodów również zasługują na naszą pamięć. Nic tak nie sprzyja poezji, jak schyłek jesieni, kiedy granica między tym, co duchowe, a tym co materialne wydaje się wyjątkowo cienka. Zaduszki wprowadzają w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem i nieodwracalnymi wyrokami losu, które pomagają „zatrzymać się” na chwilę w pogoni za codziennymi sprawami, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku bliskim, którzy na zawsze odeszli. Podczas refleksyjnego spotkania uczniowie zaprezentowali utwory znanych polskich poetów: księdza Jana Twardowskiego,
Dzień Marchewki
21 października 2022 roku w Światowy Dzień Warzyw i Owoców przedszkolaki z obu oddziałów przedszkolnych zadecydowały, że ich ulubionym warzywem jest marchewka. Wspólnie więc świętowaliśmy Dzień Marchewki. Rano przedszkolaki ubrane w „marchewkowe” kolory z uśmiechem na twarzy i marchewką w ręce przyszły do przedszkola. Pani Eliza Sudoł razem z Panią Krysią Chodór czekały na dzieci z tajemniczymi minami i wieloma różnorodnymi marchewkowymi aktywnościami. Tego dnia nie mogło zabraknąć oczywiście jedzenia marchewki. Próbowaliśmy ją jeść na surowo, zrobić z niej sok oraz wspólnie upiekliśmy babeczki. Bawiliśmy się w chowanie i szukanie marchewek, oglądaliśmy teatrzyk o zwierzątkach i marchewce oraz zrobiliśmy marchewki z odbić naszych stóp. Co tu dużo mówić, to był naprawdę marchewkowy dzień.
Pasowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas
Ślubowanie i pasowanie na ucznia to podniosłe i ważne wydarzenie w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Dnia 27 października 2022 roku, tradycyjnie, jak co roku, uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich. Uroczystość tą zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Pan Eugeniusz Galek , Radna Gminy Cmolas Pani Ewelina Nowicka oraz rodzice pierwszoklasistów nauczyciele i starsi uczniowie. Wszystkich gości powitała Pani Dyrektor. Po przemówieniu Pana Wójta, w którym życzył dzieciom wielu sukcesów w nauce , uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Był też egzamin, który przygotowali dla nich troszkę starsi koledzy i koleżanki. Zdali go pomyślnie, zdobywając
Kiszenie kapusty
„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka - już kapusty pełna beczka!”
19 października w naszej szkole dzieci z grupy "Słoneczka" oraz "Promyczki" wraz z Panią Krysią i Panią Elizą robiły jesienne przetwory z warzyw, a konkretnie kisiły kapustę. Wszystko to w ramach bloku tematycznego "Jesień na działce".
Chwała i część bohaterom Powstania Warszawskiego! Realizujemy projekt BohaterON
Na przełomie września i października po raz kolejny wspominaliśmy tysiące żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali życie walcząc o niepodległość stolicy w 1944 roku. Szkoła Podstawowa w Ostrowach Tuszowskich włącza się rokrocznie w ogólnopolską kampanię mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Pokazy chemiczne dla uczniów klas I - III
Demonstracje chemiczne są ważną częścią edukacji dziecka. To doskonała metoda na przekazanie wiedzy o otaczającym ich świecie.Dzieci mogą dowiedzieć się czym są reakcje chemiczne, poznać właściwości różnych substancji, zasady zachowania się w pracowni chemicznej, a także zaznajomić się z niebezpieczeństwami związanymi z eksperymentowaniem. Realne przeżycia pomagają im poznawać środowisko i zachodzące w nim zjawiska z dziedziny chemii oraz zrozumieć reguły rządzące prawami natury.
Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Jego celem jest pogłębianie świadomości społeczeństwa na temat globalnych problemów żywnościowych, skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski. Istotą święta jest także wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem oraz niedożywieniem.
Dzień Edukacji Narodowej
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Trudno znaleźć słowa, które byłyby dość piękne, aby podziękować Nauczycielom za ich pracę i poświęcenie jakie wkładają w nauczanie uczniów naszej szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy również o wszystkich pracownikach szkoły.
Poznaliśmy bliżej życie Marszałka Józefa Piłsudskiego – wycieczka do Sulejówka i Warszawy
Uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami 12 października uczestniczyli w wycieczce śladami wybranego w wyborach na patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pierwszym punktem na mapie wyjazdu było Muzeum w Sulejówku, dokumentujące życie naszego wielkiego rodaka. W muzeum odwiedziliśmy interaktywną wystawę stałą, podczas której przewodnicy opowiedzieli o różnych etapach w życiu Piłsudskiego. Mogliśmy się przekonać jak wyglądało jego dzieciństwo, młodość, następnie zesłanie na Syberię, działalność szpiegowska, tworzenie Legionów i walka o niepodległość kraju podczas I wojny światowej, a następnie o granice Rzeczpospolitej, a wreszcie – działalność polityczna i życie prywatne dorosłego naczelnika państwa, a później marszałka.
Godziny dzwonków
Piątek 04.07.2025Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 367831