Przedszkolaki uczą się o lesie
W pierwszym tygodniu października najmłodsi uczniowie naszej szkoły odkrywali jak wygląda las jesienią. Dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków pod opieką swojej wychowawczyni p. Elizy Sudoł wybrały się na wycieczkę do lasu. Wszyscy z wielką radością zbierali ciekawe dary jesieni takie jak piękne kolorowe liście, szyszki, żołędzie i igły. Obserwowali również rosnące grzyby i latające ptaki. Wielkim odkryciem było znalezienie w lesie ambony myśliwego. Po powrocie do sali przedszkolnej zgromadzone dary jesieni dzieci wykorzystały do wielu zabaw i ćwiczeń. Z kolorowych liści i szyszek przedszkolaki przygotowały pracę plastyczne, które ślicznie prezentują się na wystawie prac.
Dzień Edukacji Narodowej
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.
Pod takim hasłem, 13 października, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nie zabrakło słów wyrażających wdzięczność, podziękowań, oraz życzeń.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich pracę. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości oraz satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w tym wyjątkowym zawodzie. Następnie przekazała głos młodym artystom. Uczniowie klas starszych, w wierszach i piosenkach skierowali wiele ciepłych, miłych słów uznania w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za ich codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i troskę o dob
Wycieczka do kina „Helios” i Sali zabaw ”Fantazja”
W dniu 12.10.2021 dzieci z oddziału zerowego oraz klasy 1-3 wraz z ich opiekunami Paniami: Dorotą Maziarz, Danutą Gacek, Alicją Bańką, Katarzyną Pszeniczną udały się na wycieczkę do Rzeszowa.
Choć odjazd autobusu zaplanowany był na wczesną porę, bo ruszaliśmy już o 7.20 to nikt rano nie marudził i nie narzekał, lecz wszyscy z entuzjazmem wstali nie mogąc doczekać się atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Trasa choć daleka minęła w mgnieniu oka. Bardzo szybko dotarliśmy do kina „Helios” w Rzeszowie. Już sam budynek robił na dzieciach wrażenie. Część z nich przyznała się bowiem, że to ich pierwsza wizyta w kinie. Obejrzeliśmy bajkę „Wilk na 100%”, która wszystkim bardzo się podobała, zawierała dużo humoru, ale nie tylko… Nauczyła nas, że w życiu nie liczy się wygląd, ale to, jacy jesteśmy w środku oraz, że przyjaźń ma nieocenioną wartość. Po seansie, w radosnych nastrojach udaliśmy się do k
BohaterON – włącz historię! w naszej szkole
Chwała i cześć bohaterom powstania warszawskiego! – te i inne słowa znalazły się na kartkach wykonywanych przez uczniów szkoły podstawowej w Ostrowach Tuszowskich w ramach ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. To jedno z działań, które w bieżącym roku szkolnym zrealizowali uczniowie klas I – VIII na lekcjach historii i we współpracy z nauczycielami wychowania wczesnoszkolnego. W skali ogólnopolskiej kampania jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Dzień Papieski
Jan Paweł II dla wielu Polaków stał się wielkim autorytetem i na zawsze pozostał w ich pamięci w sercach. Z tej okazji w Polsce obchodzimy Dzień Papieski – budując w ten sposób żywy pomnik Papieża Polaka. „Nie lękajcie się”– to hasło XXI Dnia Papieskiego, który obchodzony był w całej Polsce 10 października. Z okazji Dnia Papieskiego młodzież z klas VIII przygotowała pod kierunkiem Księdza Proboszcza montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowała w naszym Sanktuarium. Uczniowie przedstawili ważne informacje z życia Jana Pawła II , które były urozmaicone wierszem, fragmentami przemówień i piosenkami. Warto nadmienić, że szczególny nastrój wywołała ulubiona pieśń papieża pod tytułem „Barka”, która wybrzmiała na zakończenie.
Poznajemy dary jesieni
Jesień objęła panowanie nad światem. Maluje liście na drzewach, sadzi grzyby w lesie, zagląda do naszych ogrodów i sadów.
W ubiegłym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków oraz ze świetlicy szkolnej dla młodszych dzieci rozmawiały właśnie o darach jesieni. Przedszkolaki próbowały owoców nie tylko naszych regionalnych, ale również poznawały owoce egzotyczne i miały okazję ich skosztować. Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość przyniesienia do przedszkola warzywa, uznawanego za mało znane. Dary naszych ogrodów są dla nas dostępne nie tylko jesienią dzięki temu, że przygotowujemy je w specjalny sposób i przechowujemy w spiżarniach. Dzieci dowiedziały się o sposobach na zamknięcie jesieni w słoiku. Miały szanse próbować różnych przetworów, ale nie tylko! Same przygotowały przetwory- ogórki kiszone. Towarzyszyło temu mnóstwo zabawy. Teraz z niecierpliwością obserwować będziem
Ognisko szkolne
Październikowe, ciepłe popołudnia sprzyjają organizowaniu szkolnych spotkań na świeżym powietrzu. Dobrą ku temu okazją są ogniska. Dlatego też w dniu 7 października, uczniowie klas IV-VIII spotkali się, by wspólnie spędzić razem czas. Rodzice przygotowali kiełbaski, które wszyscy zjedli ze smakiem. Następnie uczniowie wzięli udział w konkurencjach przygotowanych przez przewodniczącą szkoły Patrycję Ruman. Były kalambury, poszukiwanie w terenie ukrytych woreczków, muzyczne krzesełka i nie tylko. Piękna pogoda, październikowe słońce i wspólna zabawa sprawiły wszystkim wiele radości. Dobry nastrój udzielił się również nauczycielom, którzy mieli okazję wykazać się w jednej z konkurencji. Przyjemne spędzanie popołudnia na grach i zabawach w gronie rówieśników sprzyja integracji zespołów klasowych oraz pogłębieniu znajomości i przyjaźni.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Jedną z tradycji polskiej wsi, na zakończenie wykopków, jest rozpalanie ogniska, w którym piecze się zebrane ziemniaki. Ognisko to połączone jest z zabawą i śpiewami.
Nawiązując do tradycji, nasza szkoła w dniu 28.09.2021 również obchodziła Dzień Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi paniami wykonały różne stworki z ziemniaków. Wyobraźnia uczniów nie zna granic! Powstała więc fantastyczna wystawa ich prac. Klasy 2 i 3 wzięły udział w konkursie na jesienny plakat. W oddziale przedszkolnym, grupie 5-6 latków, dzieci wraz z ich wychowawczynią Dorotą Maziarz postanowiły wykonać jeże z ziemniaków. Dzieciaki świetnie poradziły sobie z tym jakże trudnym zadaniem, a jeże zamieszkały w kąciku przyrodniczym, gdzie idealnie pasują do jesiennego nastroju. W najmłodszej grupie (3-4 latki) dzieci, wraz z panią Elizą Sudoł wykonały gniotki z balonów i mąki ziemniaczanej o
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W piątek 1 października 2021 roku w naszej szkole odbył się XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Po otrzymaniu licencji od Organizatora Głównego - jako organizatorzy lokalni – mogliśmy włączyć szkołę do wydarzenia, dzięki któremu promowana jest znajomość tabliczki mnożenia na całym świecie.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
DZIEŃ CHŁOPAKA Dzień Krawata
30 września w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Chłopaka”. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Katarzyną Fijoł, z tej okazji zainicjował akcję ,,Pod krawatem bez pytania”. Każdy, kto tego dnia przyszedł do szkoły w krawacie nie był pytany. Dlatego na szkolnych korytarzach można było zauważyć zarówno chłopców jak i dziewczyny godnie noszących krawaty.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W środę 29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Książki to źródło wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, wpływają na rozwój słownictwa, wywołują emocje. Książki pozwalają na przeżycie niesamowitych przygód wraz z ich bohaterami.
Wycieczka do Rzeszowa
24 września uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami Panią Teresą Babiarz, Anną Kasak i Panem Witoldem Jurczak uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa do kina Helios, której celem było obejrzenie filmowej adaptacji książki będącej uzupełniającą lekturą szkolną pt. „Czarny Młyn”. Jest to film przygodowy, którego fabuła powstała na motywach książki Marcina Szczygielskiego.
Doceniajmy tatę!
Rolę ojca w rodzinie podkreśla hasło tegorocznego XI Tygodnia Wychowania w Polsce, pt. „W blasku Ojcostwa św. Józefa”, który odbywał się w Polsce od 12 do 18 września 2021 r.To dobra okazja, żeby podkreślić rolę ojca w rodzinie i to, jak jego więź z dzieckiem może wspomagać rozwój młodego pokolenia. W obchody włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich prezentując swoich rodziców.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2021/2022
22.09.2021r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzono je kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci zaprezentowali swoje programy. Ukoronowaniem akcji wyborczej były wybory, które w głosowaniu tajnym, bezpośrednim i powszechnym wyłoniły samorządową reprezentację szkoły. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły, którzy wybierali swojego kandydata poprzez wskazanie jednego ucznia na karcie wyborczej. Zgodnie z Regulaminem Wyborów w skład Samorządu weszły osoby o największej liczbie głosów. Nadzór nad przebiegiem wyborów sprawowała opiekun Samorządu Uczniowskiego, Pani Katarzyna Fijoł.
Sprzątanie świata
Dnia 21 września 2021 roku w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata ” uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich wybrali się razem z opiekunami w teren. Celem było pozbieranie śmieci w naszej miejscowości. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki, wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Dzieci z klas I-III sprzątały najbliższe otoczenie szkoły, a uczniowie ze starszych klas poszli trochę dalej. Część uczniów udała się w kierunku sklepu i Ośrodka Zdrowia, inni w okolice stadionu i pobliskiego lasku, a najstarsi zbierali śmieci idąc w kierunku kościoła. Chociaż niektóre butelki, puszki , opakowania z tworzyw sztucznych leżały w trudno dostępnych miejscach, nie ukryły się przed sokolim wzrokiem dzieci. Nazbierało się tego kilka worków.
Spotkanie Policjantki z uczniami Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich
15 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich uczestniczyli w spotkaniu z Panią aspirant Beatą Chmielowiec- policjantką Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.
Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantką o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Pani Policjantka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówiła sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane py
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
20 września to wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego przedszkolaka. Nasze dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków i z oddziału 5-6 latków wraz z Paniami Dorotą Maziarz i Elizą Sudoł świętowały ten dzień razem. Świetnie bawiliśmy się podczas szalonych tańców „połamańców” i zabaw z balonami. Chwilą odpoczynku był czas słodkiego podwieczorku przygotowanego z pomocą cudownych mam naszych przedszkolaków. Na zakończenie tego dnia wysłuchaliśmy opowieści z Księgi Mądrych Bajek, a każdy przedszkolak dostał miły upominek.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności - te słowa prezentują to, co tego dnia jest najważniejsze. W tym roku, z inicjatywy opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Pani Katarzyny Fijoł, uczniowie naszej szkoły mieli okazję świętować Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day), które obchodzone jest 15 września. Co to takiego???
NARODOWE CZYTANIE 2021 Gabriela Zapolska "Moralność pani Dulskiej"
Akcja Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012r., a zainaugurowane zostało utworem Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". W 2013r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach czytano "Potop", "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, nowele polskie oraz w 2020r. "Balladynę" Juliusza Słowackiego.
Godziny dzwonków
Sobota 12.04.2025Galeria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 349387