10 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Praw Dziecka – wyjątkowe święto, które przypomina o fundamentalnych zasadach zapewniających wszystkim dzieciom ochronę, bezpieczeństwo i szacunek. W młodszych klasach odbyły się zajęcia edukacyjne, podczas których uczniowie dowiedzieli się, jakie prawa przysługują każdemu dziecku. Następnie, w ramach aktywności plastycznej, wykonali symboliczne tarcze – ich zadaniem było przedstawienie najważniejszych praw, które mają chronić i wspierać dzieci na całym świecie. Z kolei uczniowie klasy czwartej stworzyli kreatywne plakaty, na których w artystyczny sposób zaprezentowali wybrane prawa. Starsze klasy miały okazję sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w specjalnym quizie na temat Konwencji o prawach dziecka. Uczniowie wykazali się świetnym przygotowaniem, udowadniając, że doskonale znają swoje prawa i potrafią je interpretować w praktyce
Mikołajkowy Turniej Tenisowy
Tenis stołowy cieszy się w naszej szkole coraz większym zainteresowaniem. Uczniowie, szczególnie z klas IV-VI, każdą wolną chwilę spędzają przy stole, doskonaląc swoje umiejętności.
Z inicjatywy Pani Dyrektor Danuty Gacek, nauczycielka wychowania fizycznego Pani Teresa Babiarz zorganizowała i przeprowadziła ,,Szkolny Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego”. W listopadzie uczniowie rozegrali między sobą wiele meczów eliminacyjnych, a mecze finałowe odbyły się w ,,Mikołajki”. Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców’
W klasie czwartej wśród dziewcząt I miejsce zajęła Daria Bezak, II miejsce Samanta Pełka, a III miejsce Kornelia Drelich. Wśród chłopców zwyciężył Gabriel Komaniecki, II miejsce zajął Sebastian Szczęch, a III Kamil Lubera.
W kategorii klas 5-6 - wśród dziewcząt - I miejsce zajęła Kamila Wyparło, II miejsce Daria Babiarz, a III miejsce Lena Czajkowska.
Wśród chłopców I miejsce wywalczył Daniel Bezak, II miejsce Szymon Maziarz, a III miejsce Błażej Szczęch.
W kategorii klas 7- 8 - wśród dziewcząt - I miejsce zajęła Kinga Szczęch, II miejsce Anastazja Pełka, III miejsce Oliwia Drelich.
Wśród chłopców I miejsce wywalczył Jakub Wyparło z klasy 7, II miejsce Hubert Cudo, III miejsce Filip Fryc z klasy 7 i Karol Skiba z klasy 7.
Wszystkim uczniom gratuluję i dziękuję za udział w turnieju, zaangażowanie i walkę fair-play, a Pani Dyrektor za fundusze na drobne nagrody. Zwycięzcom życzę dalszych sukcesów, podczas Gminnych Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY WYRÓŻNIONY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM
Stowarzyszenie EKOSKOP w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego zorganizowało konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okazji Dnia Krajobrazu 2024. Wojewódzki konkurs polegał na napisaniu bajki z morałem o tym, że krajobraz może uleczyć człowieka, ale i człowiek może „chory” (zmieniony, zanieczyszczony, zdewastowany cywilizacją) krajobraz uleczyć.
Na konkurs przyszło 109 prac. W piątek 15 listopada 2024r. ogłoszono wyniki.
Uczeń klasy szóstej naszej szkoły, Wojciech Czachor zdobył w tym konkursie wyróżnienie ( jedno z dwunastu) i otrzymał pamiątkowy dyplom za wyróżniający się udział w konkursie.
Napisał on bajkę pt. „ Źródło nadziei”. Opiekunem i mentorem ucznia była Pani Anna Kasak.
GRATULUJEMY!
Bezpłatna zbiórka elektrośmieci
5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia każdego roku doceniamy wolontariuszy, ich pracę, zaangażowanie i zachęcamy do wstąpienia w szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu.
Wolontariat, oprócz tego że niesie ze sobą bezinteresowną pomoc, może być sposobem na przełamanie monotonii codziennego życia, drogą do zawarcia nowych znajomości, czy też szansą na zdobycie nowych umiejętności. To inwestycja w samego siebie.
Tego dnia w naszej szkole odbyła się krótka akademia w wykonaniu Wolontariuszy, którzy przedstawili historię wolontariatu. Uczniowie klasy 6, Szymek i Daniel, zaśpiewali piosenkę „Jeszcze będzie pięknie”, a Wojtek, Lena i Kuba pięknie recytowali wiersze
o pomaganiu – wiersze te sami napisali. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali piosenkę o tym, że każdy z nas ma dobre serce i że warto pomagać. Odbył się też kiermasz ciast i ciasteczek – zbierano pieniądze na Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
Atmosferę tego dnia podkreślała okolicznościowa gazetka oraz czerwone serduszka przypięte na ubraniach Wolontariuszy.
Kochani Wolontariusze!
Z okazji Waszego święta życzę Wam zdrowia i siły do działania na rzecz innych, satysfakcji i uśmiechu. Bardzo Wam dziękuję za to, że jesteście i swoim bezinteresownym pomaganiem czynicie świat lepszym i piękniejszym.
Opiekun SKW Anna Kasak
NASZE DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA:
W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy Dzień Jabłka połączony z kiermaszem ciast – zebrane pieniądze przekazaliśmy na pomoc dla powodzian.
Zorganizowaliśmy akcję „Znicz”. Zebrane znicze zostały zapalone na grobach parafialnego cmentarza; część zniczy ksiądz katecheta Krzysztof Kalamaszek zawiózł na groby naszych rodaków we Lwowie.
Zorganizowaliśmy też zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Kolbuszowej.
Włączyliśmy się w akcję Fundacji Kasisi – kartki świąteczne dla dzieci z sierocińca w Zambii oraz w akcję Głośnego Czytania.
Pomagaliśmy w bibliotece szkolnej oraz na jadalni.
Dokonaliśmy przeglądu karmników.
Zbieraliśmy też nakrętki i braliśmy udział w akcji „Sprzątanie Świata”
8
Sukcesy naszych uczennic w XXII Powiatowym Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej
5 grudnia 2024 r. odbył się XXII Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej organizowany przez Szkołę Podstawową im. Królowej Jadwigi w Widełce.
Konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych: kl. V-VI oraz VII-VIII w dwóch kategoriach: soliści, oraz zespoły. Młodzi piosenkarze mieli za zadanie zaprezentować piosenkę w wybranym języku obcym. Naszą szkołę w tym roku reprezentowały: ZUZANNA MACINA, uczennica klasy V, która piosenką ‘Speechless’ wyśpiewała sobie II miejsce, oraz OLIWIA DRELICH, uczennica klasy VIII, której wykonanie piosenki ‘Someone you loved’ zagwarantowało I miejsce.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów oraz pani Katarzynie Fijoł za przygotowanie do festiwalu.
6
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
Spotkanie ze Świętym Mikołajem jest wyczekiwanym momentem w życiu każdego dziecka. Czy byłem wystarczająco grzeczny aby dostać prezent? Czy Święty Mikołaj dostał mój list? Te i pewnie wiele innych pytań nurtowało przedszkolaki i uczniów naszej szkoły również i w tym roku. Na szczęście Święty Mikołaj dotarł do naszej szkoły o wyznaczonym czasie. Młodsze dzieci powitały wyjątkowego gościa piosenkami i wierszykami, a następnie wszyscy zostali obdarowani prezentami, również Mikołaj otrzymał ciepły szalik. Dobrze, że Świętemu Mikołajowi pomagały pomocne elfy, które nie tylko rozdawały z nim prezenty, ale wspaniale bawiły wszystkich w wesołych tańcach, mikołajkowych konkurencjach. Serdeczne podziękowania za organizację spotkania dla Rady Rodziców.
1931
UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA PRZEDSTAWIENIU „KAMIENIE NA SZANIEC”
Dnia 3 grudnia 2024 r. uczniowie klas 4-8 obejrzeli w Nowej Dębie przedstawienie na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.
Spektakl w krótkich scenkach ukazał losy głównych bohaterów, rzeczywistych postaci: Janka Bytnara (pseudonim Rudy), Aleksego Dawidowskiego (pseudonim Alek) i Tadeusza Zawadzkiego (pseudonim Zośka) tuż przed wybuchem II wojny światowej i w czasie okupacji hitlerowskiej. Chłopcy byli przyjaciółmi i harcerzami należącymi do zastępu „Buki”. Po ukończeniu liceum w 1939 r. snuli plany na przyszłość. Ich nadzieje, marzenia przerwał wybuch II wojny światowej. Musieli więc szybko dorosnąć i zacząć zarabiać na swoje utrzymanie. Podczas okupacji niemieckiej wstępują do podziemnej organizacji „Wawer”. Prowadzą liczne akcje przeciw okupantowi (mały sabotaż), m. in. zrywają flagi niemieckie, malują na murach żółwia oraz kotwicę, zagazowują kina, w których wyświetlane są niemieckie filmy propagandowe. Niestety, Rudy zostaje aresztowany i torturowany przez hitlerowców. Nie poddaje się i nie wyjawia żadnej informacji ani nazwiska. Zośka i Alek podejmują decyzję o odbiciu przyjaciela. Po brawurowej Akcji pod Arsenałem Janek zostaje odbity, lecz Alek zostaje postrzelony. Obaj umierają tego samego dnia – 30 marca 1943r.
Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie z obejrzanego przedstawienia. Była to nietypowa lekcja języka polskiego i historii, lekcja patriotyzmu, odwagi, męstwa i przyjaźni. Spektakl ukazał ludzi, którzy potrafili pięknie żyć i dzielnie umierać. Przedstawienie zrobiło duże wrażenie na uczniach, wyzwoliło wiele emocji, skłoniło do refleksji. Mamy nadzieję, że zachęciło też do sięgnięcia po książkę i przeczytania ( jest to lektura obowiązkowa).
Akcja „Znicz”
W ramach akcji „Znicz” wolontariusze i uczniowie przez miesiąc przynosili znicze do szkoły. 19 listopada uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką pani A. Kasak i T. Babiarz odwiedzili miejsce spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, znanych, których już, niestety, nie ma wśród nas. Uczniowie pomodlili się i zapalili znicza na grobach opuszczonych i pracowników naszej szkoły oraz zasłużonych osób dla naszej miejscowości.
Część zniczy ksiądz katecheta, Krzysztof Kalamaszek, zawiezie na cmentarz do Lwowa i zapali na grobach naszych rodaków. Taka akcja oraz wyjście na cmentarz to swoista lekcja wychowania patriotycznego i społecznego.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję, bardzo dziękuję.
6
Za nami XXII Festiwal Teatrów w Trzęsówce
W kategorii klas I-III w spektaklu ”Prawdziwa Księżniczka” na podstawie baśni H. CH. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” zaprezentowali się uczniowie Maja Lubera, Basia Ruman, Agatka Piekarska, Cyprian Skiba, Dawid Lubacz, Karina Węglarz , Adrian Zieliński, Eliza Siuzdak, Wanesa Pełka, Zuzia Boroń i Jagoda Bujak.
Uczniów do festiwalu przygotowała Małgorzata Rolek.
Wspaniałym aktorom gratulujemy występu.W kategorii klas IV-VI uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Jak Smutek ze Zgryzotą po świecie wędrował” na motywach baśni Elizy Orzeszkowej. Uczniów do występu przygotowywała pani Teresa Babiarz z paniami Anną Chmielowiec i Anną Kasak.
22
ANDRZEJKI
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej szkole.
W tym roku świętowaliśmy Andrzejki 28 listopada. Już od samego rana nasze szkolne czarodziejki przygotowywały magiczną „Jaskinię wróżb”. Odpowiednio udekorowana i oświetlona lampkami szkolna sala, tradycyjnie została przemieniona w miejsce pełne czarów, magii i dobrej zabawy. Kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, nasze szkolne czarodziejki przygotowały wróżby przepowiadające przyszłość. Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku i przekłuwania serca, w celu poznania imienia przyszłej sympatii, wróżono również z kart, kubków czy też z magicznej kuli. Wszyscy mogli się dowiedzieć, co czeka ich w najbliższej przyszłości, czy też poznać przyszły zawód. Przyszłość uczniom przepowiadały dobre czarownice i wróżki, w które wcieliły się dziewczyny z klasy VII i VIII, a nad całością przygotowań czuwała pani Katarzyna Fijoł, opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie klas starszych świętowali Andrzejki również podczas dyskoteki andrzejkowej Wszyscy bawili się znakomicie przy dźwiękach skocznych melodii. Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za poczęstunek.
Pamiętajmy, że w Andrzejki wróżby naprawdę się sprawdzają!
34
Dzień Pluszowego Misia w grupie "Słoneczka"
W grupie "Słoneczka" Dzień Pluszowego Misia był wyjątkowym wydarzeniem, które dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i wrażeń. Każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył mu przez cały dzień pełen atrakcji. Na początku dzieci poznały historię tego święta, dowiadując się, jak powstał Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie uczestniczyły w wielu różnorodnych aktywnościach, takich jak: zabawy ruchowe z misiami, zadania matematyczne związane z liczeniem i porównywaniem, quizy i zagadki, które rozwijały ich wiedzę o postaciach misiów, inne kreatywne i integracyjne zabawy. Dzieci miały również okazję samodzielnie wykonać opaski z wizerunkiem misia, które z dumą nosiły podczas dalszych zajęć.
Tego dnia grupa "Słoneczka" odwiedziła także bibliotekę, gdzie wzięła udział w warsztatach plastycznych. Pod czujnym okiem prowadzących dzieci własnoręcznie wykonały przepiękne misie, wykorzystując swoje zdolności plastyczne. Była to świetna okazja, by rozwijać kreatywność i zdolności manualne.
Zwieńczeniem dnia była radosna sesja zdjęciowa, podczas której każde dziecko mogło zaprezentować się ze swoim ukochanym misiem. Ten dzień był pełen uśmiechu, twórczej zabawy i niezapomnianych chwil.
11
Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała. Drogie dzieci dobrze wiecie, że Was bajka pokochała.
5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z okazji tego dnia dzieci z grupy "Słoneczka" wyruszyły w niezwykłą podróż do krainy bajek. Odwiedziły bibliotekę, gdzie miały okazję wysłuchać fragmentów znanych i lubianych opowieści. Po tej literackiej uczcie przystąpiły do kreatywnego zadania – tworzenia makiet przedstawiających postaci z bajek, wykonanych z naturalnych materiałów.
Podczas tego wyjątkowego dnia dzieci dowiedziały się, że bajki nie tylko bawią, ale również uczą ważnych prawd o życiu i świecie, pomagając oswajać lęki i rozwijać wyobraźnię. Spotkanie z książką stało się inspiracją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz okazją do wspólnej zabawy i świętowania.
Radość i uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, jak wiele optymizmu i pozytywnej energii dało im to bajkowe wydarzenie.
12
Dzień Postaci z Bajek, czyli sensoryczne zajęcia z Misiem
W ramach realizacji drugiego modułu projektu edukacyjnego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury dzieci z oddziału Promyczki miały okazję wziąć udział w wyjątkowych zajęciach, które przeniosły je do bajkowego świata. Zaczęliśmy od poznania nowej piosenki o misiu, który bardzo lubi słuchać bajek. Następnie zabraliśmy naszego Grupowego Misia o imieniu „Pan Pszczółka” do Szkolnej Biblioteki, gdzie wysłuchaliśmy bajki o kocie w butach. Każdy przedszkolak również mógł wypożyczyć sobie wybraną przez siebie bajkową książkę do wspólnego czytania razem z rodzicami w domowym zaciszu.
Po obiadku rozpoczęły się dalsze sensoryczne zabawy z bohaterami z bajek. Odkrywaliśmy przy pomocy zmysłu dotyku co kryje się w worku kota w butach; maszerowaliśmy jak ołowiane żołnierzyki mocno tupiąc naszymi nogami usprawniając przy tym czucie głębokie; wybraliśmy się na bal razem z Kopciuszkiem i po wspólnym tańcu i wielu radosnych obrotach na balowym parkiecie zamieniliśmy się w zegary, które odliczały czas do wybicia północy. Na koniec przenieśliśmy się do bajki Czerwonego Kapturka i przygotowywaliśmy z pachnącej masy solnej ciasteczka dla babci.
Czy wyczerpaliśmy możliwości sensorycznych zabaw z postaciami z bajek? Zdecydowanie nie, jednak zabrakło nam czasu na inne ciekawe zabawy. Dlatego mamy jeszcze w planach przygotowanie kącika sensorycznego w naszej sali, który będzie pobudzał naszą kreatywność i rozwijał sensoryczne poznawanie świata. Może ktoś zamieni się w drewnianą marionetkę, lub księżniczkę na ziarnku grochu - tu już ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. A im więcej dzieciom czytamy różnorodnych bajek i opowiadań tym ich wewnętrzny świat doświadczeń, wyobrażeń i twórczej kreatywności tylko się pogłębia.
14
Dzień Dyni w oddziale przedszkolnym Promyczki
30 X 2024 w oddziale „Promyczki” najmłodsze przedszkolaki obchodziły radosny Dzień Dyni! Dzień rozpoczęliśmy od wesołych pomarańczowych ubrań. Następnie poznaliśmy tajemnice tej wyjątkowej rośliny – od jej etapów rozwoju, różne gatunki po różnorodne zastosowanie. Dzieciom bardzo podobał się również taniec z Dynią Daną i możliwość multisensorycznego poznania dyni.
W ramach zabaw, maluchy uczestniczyły z warsztatach plastycznych, gdzie tworzyły swoje własne dynie z papierowych talerzyków. To był dzień pełen radości, śmiechu i poznawania przyrody, która nas otacza.
15
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym Promyczki
Ten cudowny dzień z naszymi ukochanymi pluszowymi misiami dla przedszkolaków z oddziału Promyczki stał się również edukacyjną przygodą metodą STEAM. Podczas całego dnia wspólnych zabaw planowaliśmy trasy Misia tak aby spełnić określone warunki, rozwijaliśmy spostrzegawczość wzorową przez dopasowywanie brakujących elementów, doskonaliliśmy sprawność narządów artykulacyjnych, układaliśmy historyjkę obrazkową do opowiadania i ozdabialiśmy obrazek pluszowego misia.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęciowej
14
Zajęcia dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych pt. „Rola czytelnictwa w życiu dziecka”
W czwartek 21 listopada 2024 r. odbyły się warsztaty skierowane do rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych, których celem było pokazanie jak ważną rolą w rozwoju dziecka odgrywa czytelnictwo. Obecni rodzice mieli okazję obejrzeć krótki film o tym jak czytanie wpływa na pracę naszego mózgu. Następnie Pani Eliza Sudoł omówiła wpływ czytania na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dziecka. W dalszej części spotkania na rodziców czekały wesołe aktywności warsztatowe przygotowane przez Panią Annę Chmielowiec jak układanie znanych rymowanek z rozsypanki, czy tworzenie bajek na podstawie wylosowanych symboli. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem, że przez wspólne czytanie możemy z dzieckiem zbudować cudowną i trwałą relację rodzic- dziecko.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym rodzicom za zaangażowanie. Osobom, którym nie udało się uczestniczyć w warsztatach zachęcamy do obejrzenia filmu i prezentacji multimedialnej. Spotkanie odbyło się w związku z realizacją w szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który tym razem skierowany jest u nas dla przedszkola.
10
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest promowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, szacunku i serdeczności wobec innych. Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele zaangażowali się w działania, które przypomniały wszystkim, jak ważna jest życzliwość w codziennym życiu. Symbolem tego wyjątkowego dnia jest kolor żółty, dlatego uczniowie i pracownicy szkoły zostali zachęceni do ubrania się na żółto lub założenia żółtych dodatków. Najbardziej słoneczne klasy otrzymały słodką nagrodę w postaci cukierków. Dodatkowo wszyscy włączyli się w tworzenie „Drzewa Życzliwości”. Na kolorowych listkach uczniowie pisali miłe słowa dla swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli. Następnie uczniowie zawieszali swoje listki na symbolicznym drzewku, tworząc piękną mozaikę życzliwości i dobrych słów. Ponadto dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych wykonały kolorowe plakaty oraz pisały do siebie serdeczne pozdrowienia.
Dzień Życzliwości w naszej szkole był pełen uśmiechu, radości i ciepłych słów, przypominając nam, że drobne gesty mają wielką moc. Warto więc być życzliwym na co dzień, ponieważ to najlepszy sposób, aby uczynić świat lepszym miejscem! Nad przebiegiem tego dnia czuwały Pani Anna Chmielowiec pedagog specjalny i Pani Laura Mazur psycholog szkolny.
Święto Grzybowe
16 października uczniowie klas naszej szkoły uczestniczyli w części artystycznej organizowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Ostrowy Tuszowskie z okazji Święta Grzybowego oraz Dnia Seniora. Zaprezentowali fragmenty zwyczajów andrzejkowych, wróżb oraz najbardziej znane pieśni ludowe z naszego regionu. Sobotnie popołudnie spędziliśmy w miłej, gościnnej atmosferze. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Anna Chmielowiec i Anna Kasak. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Ze szkoły w Ostrowach Tuszowskich do sierocińca w Zambii.
W scenerii subsaharyjskiej sawanny, w Kasisi, trzydzieści kilometrów od Lusaki, stolicy Zambii, siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebniczek Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z polskiej Starej Wsi prowadzą największy w kraju dom dziecka.
Jest to wyjątkowe miejsce, w którym dzieci porzucone przez rodziców, chore na AIDS i osierocone mają swój nowy, prawdziwy dom.
Działaniom Fundacji Kasisi ( która sprawuje opiekę nad tym miejscem) przyświeca idea, że świat został tak urządzony, że każdy ma coś, ale nikt nie ma wszystkiego. Bo w pomaganiu innym nie chodzi o litość, ale o spotkanie i o szczęście płynące z tego, że dając, realnie zmieniamy świat.
Fundacja Kasisi ogłosiła akcję polegającą na wysyłaniu kartek świątecznych dla dzieci z sierocińca w Zambii. Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w tę akcję i zrobili lub zakupili kartki świąteczne, które zostały wysłane do Fundacji, a stamtąd polecą do Zambii, by ucieszyły przebywające w sierocińcu dzieci.
Brawo Wolontariusze! Po raz kolejny pokazaliście, że macie wielkie i dobre serca. Opiekun SKW Anna Kasak