• Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej – wyjazd klas I - III
          • Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej – wyjazd klas I - III

          • „Historia mówi przez pokolenia”  pod tym hasłem wdniach 4 i 5 października  2023 r. w G2A Arena w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował  Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej.
            Uczniowie klas I-III wraz z Panią Małgorzatą Rolek, Panią Katarzyną Fijoł i księdzem Piotrem Wal uczestniczyli w tym wydarzeniu w dniu 4 października. Przed wejściem do G2A Arena w Strefie Wojska Polskiego przywitały nas pojazdy wojskowe z lat przedwojennych do lat współczesnych jednak największe zainteresowanie wzbudziły pojazdy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich : KTO Rosomak i moździerz samobieżny RAK.
                        Uczniowie poznali zwierzęta, które towarzyszyły  żołnierzom w ich walce o wolność Ojczyzny. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Poszukiwań, w której uczestnicy wycieczki poznali warsztat pracy historyka, archeologa i antropologa.
            Na koniec uczniowie zobaczyli teatrzyk „Miś Wojtek”, opowieść o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa i swoją podróżą jaką z nimi odbył. Uczniowie naszej szkoły towarzyszyli mu w tej ciekawej przygodzie, śpiewając wraz z głównym bohaterem piosenki
            i aktywnie uczestnicząc  w całym przedstawieniu, poznając przy tym przez zabawę historię naszego kraju.
            Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej w Rzeszowie pokazał, że historia może być bardzo ciekawa, jeżeli przedstawiona zastanie w przemawiający  dla danego pokolenia sposób.

             

        • PODKARPACKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ
          • PODKARPACKI KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ

          • Dnia 4 października 2023r. uczniowie klas 4 – 8 wraz z wychowawcami: Panią Anną Kasak, Panią Teresą Babiarz i Panem Witoldem Jurczakiem uczestniczyli w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej w G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

            Kongres „ Historia mówi przez pokolenia” został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym celem było prowadzenie szeroko rozumianej edukacji historycznej. Przedsięwzięcie stało się też doskonałą okazją, aby poznać specyfikę pracy Instytutu Pamięci Narodowej, a w szczególności jego rzeszowskiego oddziału. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym zajmują się archiwiści, edukatorzy, pracownicy pionu upamiętnień i poszukiwań oraz aktywnie poznać historię Polski XX w.

            Przed wejściem do G2A Areny uczniowie zobaczyli pojazdy i uzbrojenia: Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny RAK, działo przeciwpancerne Bofors oraz czołg Sherman.  Następnie uczestniczyli w warsztatach tworzenia komiksu, malowali murale, grali w gry edukacyjne i układali puzzle o tematyce historycznej. Poznali warsztat pracy historyka i archeologa. Mogli też zobaczyć wystawę mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

            Liczne wystawy wprowadziły uczniów w atmosferę minionych lat, prezentowały przeszłość w ciekawy sposób i zachęcały do odkrywania historii. Taka prezentacja dziedzictwa narodowego pozwoliła uczniom na poszerzenie wiedzy i przyczyniła się do budowania ich postawy wobec przeszłości.

            Wycieczkę zorganizowały panie: Katarzyna Fijoł, Anna Kasak i Magdalena Szpyt.

        • Dzień Pieczonego Ziemniaka
          • Dzień Pieczonego Ziemniaka

          • Dzień Pieczonego Ziemniaka to już tradycyjny dzień wspólnych zabaw i integracji w piękny, słoneczny, jesienny dzień. W tym roku szkolnym święto to zostało zaplanowane na 05 października 2023 r.

            Rodzice uczniów z oddziałów przedszkolnych i klas wczesnoszkolnych zadbali o przygotowanie ogniska i upieczenie dla wszystkich ziemniaków i kiełbasek. Natomiast dzieci miały do zrealizowania inne zadania w tematyce ziemniaczanej, tak, aby na koniec móc skosztować ciepłego i pachnącego ziemniaka prosto z ogniska.

            Każdy uczestnik dostał bilet, na którym musiał zdobyć 4 ziemniaczane pieczątki, potwierdzające wykonanie zadania. Pierwsze zadanie zatytułowane było „Ziemniaczki rosną” i polegało na zrobieniu sobie zdjęcia w kąciku jesieni, który powstał w naszej szkole z inicjatywy Pani Elizy Sudoł i Pani Krystyny Chodów i przy ogromnym wsparciu rodziców. Następnym punktem na liście zadań dla dzieci były „Wykopki”- czyli poszukiwanie ukrytych ziemniaków na placu zabaw. Dalej przedszkolaki i uczniowie pod opieką swoich wychowawców udali się za szkołę, gdzie czekały na nich zabawy sportowe: „Transport”, czyli slalom między drzewami z wózkiem na ziemniaki i zawody w skokach w workach.

            Na koniec rodzice sprawdzili bilety wszystkich dzieci i dopiero wtedy zaprosili głodnych uczestników Dnia Pieczonego Ziemniaka na ciepły posiłek z ogniska.

        • Spotkanie autorskie z Anitą Róg- Bindacz
          • Spotkanie autorskie z Anitą Róg- Bindacz

          • W dniu 26 września 2023 r. w naszej szkole odbyło spotkanie autorskie z Anitą Róg -Bindacz- poetką, autorką tomików poezji: „Goniąc marzenia”(2015) oraz „Twarzą wiatru”(2016), „Pisane ciszą”(2017) i „Szepty Nieznajomej”(2018), "Memento vitae" (2019), „Przyćmione światła” (2021). Poetka, jak sama przyznała podczas spotkania, ma wiele pasji: gra na gitarze, keyboardzie, śpiewa,  recytuje, rysuje, fotografuje.

            Na początku spotkania autorka barwnie opowiadała  o swojej twórczości, pasjach, podróżach, o swojej drodze do pisania wierszy.
            Podczas spotkania Pani Anita Róg-Bindacz recytowała swoje wiersze oraz utwory innych twórców. Czytała fragmenty książek, które były dla niej inspiracją do pisania, a dla młodszych dzieci zagrała na gitarze i zaśpiewała piosenkę. Zachęcała uczniów do rozwijania swoich pasji i spełniania marzeń, a szczególnie do czytania książek, gdyż czytanie pogłębia naszą wiedzę, rozwija wyobraźnię i może być  świetną rozrywką, zamiast komputera. Autorka odpowiadała również na liczne pytania zadawane przez uczniów.
            Na zakończenie spotkania autorka zaprezentowała tomiki swoich wierszy i rozdawała autografy. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia. Dziękujemy Pani Anicie Róg- Bindacz za przybycie i wartościowe spotkanie. 

            Spotkanie przygotowała Pani  Anna Chmielowiec- nauczyciel biblioteki.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest  29 września. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

            Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Czytanie na głos ma wiele korzyści dla naszego rozwoju umysłowego. Po pierwsze, pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych. Po drugie, czytanie na głos pomaga w rozwijaniu umiejętności koncentracji i skupienia. Czytanie na głos ma również korzyści dla rozwoju emocjonalnego. Kiedy czytamy na głos często angażujemy się emocjonalnie w to, co czytamy. Możemy odczuwać wiele różnych emocji, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i innych.

            Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.

            W obchody Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole włączyli się uczniowie klas 0-VIII oraz nauczyciele.

            W tym dniu uczniowie klasy VIII z Panią Anną Kasak  czytali głośno fragmenty powieści „Wielki Rybak”. To ciesząca się niesłabnącym powodzeniem wielka opowieść  o św. Piotrze, którego losy stały się źródłem inspiracji dla wszystkich następnych pokoleń chrześcijan. Uczniowie kl. VII sięgnęli po książkę o tematyce detektywistycznej pt. „Enola Holmes. Sprawa tajemnicy zniknięcia księżnej ” i wraz z Panem Witoldem Jurczakiem głośno czytali wybrane fragmenty. Szóstoklasiści zachęceni  przez Panią Magdalenę Szpyt przeczytali opowieść o Józefie Piłsudskim, natomiast czwartoklasiści wysłuchali fragmentów o Prymasie Tysiąclecia Stefanie Kardynale Wyszyńskim, czytanych przez księdza Piotra Wala. Dla  uczniów klasy I-II czytały Panie Małgorzata Rolek i Alicja Bańka. Mamy nadzieję, że usłyszane fragmenty zachęcą naszych czytelników do ich lektury, a czytanie rozpoczętych na lekcjach książek będzie kontynuowane w domu. Dzieci z klas I-III odwiedziły także szkolną bibliotekę, gdzie dla nich głośno czytały: Pani Anna Chmielowiec- bibliotekarka szkolna i zaproszona bibliotekarka GBP w Cmolasie- Pani Elżbieta Rzeszutek.

            Dzień Głośnego Czytania stał się również wspaniałym przeżyciem dla przedszkolaków, którym na zmianę głośno czytali wiersze Jana Brzechwy, krótkie opowiadania o rodzinie Królików, historię małego słonika, który zgubił Przytulankę wybrani uczniowie z  klasy III. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły w ramach podziękowania swoim starszym kolegom słodkie czekolady. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Liczymy, że na tym jednym spotkaniu nie skończy się przygoda z głośnym czytaniem.

            Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie serdecznie dziękujemy.

            Dzień Głośnego Czytania był również okazją do zaprezentowania nowości czytelniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

             

        • Pierwszy Dzień Jesieni
          • Pierwszy Dzień Jesieni

          • ,,Liście się złocą w całym lesie,

            to znak właśnie, że już jesień.

            Lasem, łąką, polem,

            chodzi ze złocistym parasolem”.

             

            Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata.

            22 września dzieci z grupy Promyczki oraz Słoneczka świętowały Pierwszy Dzień Jesieni. Kto by pomyślał, że przedszkolaków odwiedzi sama Pani Jesień z koszem swoich jesiennych darów…. Aby bliżej poznać nową porę roku Pani Jesień pokazała dary, które ze sobą przyniosła a żeby wszystkie nowe wiadomości dobrze się utrwaliły porozmawiała z dziećmi o cechach charakterystycznych dla Jesieni i co zmienia się w przyrodzie. Dzieci wspólnie wykonały przepiękną jesienną pracę plastyczną. Każdy przedszkolak czynnie uczestniczył we wspólnych zabawach oraz zajęciach dlatego Pani Jesień obiecała, że Pani Zima również do nich zagości. Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie nudna i zimna, ale ciepła i bogata  w jesienne skarby!

        • DZIEŃ KROPKI
          • DZIEŃ KROPKI

          • Światowy Dzień Kropki to święto promujące takie cechy jak odwaga, kreatywność oraz dobra zabawa. W roku szkolnym 2022/2023 już po raz kolejny nasza szkoła zaplanowała różnorodne aktywności aby świętować ten niepowtarzalny dzień. Koordynatorem wszystkich działań była Pani Eliza Sudoł oraz Pani Katarzyna Fijoł z ramienia Samorządu Uczniowskiego.

            15 września cała szkoła wypełniła się ogromną ilością kropek, ponieważ wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i pozostali pracownicy naszej szkoły przyszli do szkoły w ubraniach w kropki. Na tym jednak obchody tego święta się nie zakończyły – one dopiero się rozpoczęły….

            Dla przedszkolaków z obu oddziałów przedszkolnych czekały liczne zabawy, które rozpoczęły się zaraz po obejrzeniu bajki animowanej „The dot”. Pierwsza wspólna zabawa „Talent i kropka” – gdzie każdy mówił jaki ma talent i na wspólnym arkuszu odbijał ogromną kropkę przy pomocy balona i farb. Następnie przedszkolaki miały okazję trochę się poruszać przy zabawie muzyczno-ruchowej „Podaj dalej”. W tym dniu nie zabrakło również czasu na wykonanie pracy plastycznej „Drzewo z kropek”, gdzie dzieci przy pomocy swoich palców mogły eksperymentować z barwą farb i stworzyć wyjątkowe drzewa.

            W tym samym czasie kiedy przedszkolaki odkrywały swoje talenty klasy 1-3 również oglądały historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i swojej nauczycielce uwierzyła w swoje możliwości. W tym roku jednak obejrzeli ją w języku angielskim. Dzień Kropki to również dzień kreatywnych działań i zabaw, więc i tego nie mogło zabraknąć. Pierwszym kropkowym zadaniem z jakim musieli zmierzyć się uczniowie było rozszyfrowanie Alfabetu Mors’a. Pomimo początkowych wątpliwości wszyscy poradzili sobie znakomicie i odgadli ukryte hasło: Światowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Następnie odbyła się zabawa ruchowa do piosenki o Dniu Kropki w języku angielskim. Po zabawie uczniowie otrzymali zadanie plastyczne – narysuj kropkę .... stopą lub palcem. Zabawa była wspaniała, a prace fantastyczne.

             

            Zadanie z kropek i kresek czekało gotowe również na starszych uczniów naszej szkoły. Podczas długiej przerwy chętni uczniowie klas IV- VIII zgromadzili się przy scenie, gdzie czekała na nich już Pani Kasia Fijoł z tajemniczym pudełkiem w kropki. Po krótkim przypomnieniu głównego celu dzisiejszego święta, każdy uczeń wylosował dla siebie coś  z pudełeczka. Była to wiadomość zaszyfrowana Morse’m. Uczniowie musieli wykazać się sprytem, aby ją odczytać. Następnie w ramach wspólnej zabawy i kreatywności uczniowie robili sobie wspólne zdjęcia w fotobudce.

            W tym miejscu serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć, aby obejrzeć te wszystkie kropkowe zdjęcia.

        • 30. edycja akcji Sprzątanie Świata - Polska
          • 30. edycja akcji Sprzątanie Świata - Polska

          • Każdego roku, na całym świecie, tysiące ludzi łączy się w jednym celu - oczyścić naszą planetę z zanieczyszczeń i odpadów. To wyjątkowe wydarzenie, znane jako "Sprzątanie Świata", ma na celu promowanie ekologii, aktywnego uczestnictwa w ochronie środowiska oraz solidarności w dążeniu do lepszej przyszłości dla naszej planety. W tym roku akcji przyświecało hasło: "Sprzątanie świata łączy ludzi", które wyjątkowo oddaje ducha tego przedsięwzięcia.

            To już trzydzieści lat od pierwszej edycji Sprzątania Świata, której inicjatorem był Australijczyk Ian Kiernan. Jego idea prostoty i aktywnego działania zdobyła serca ludzi na całym świecie, a jej oddolny charakter sprawia, że każdy może wziąć w niej udział. Nasza szkolna społeczność również postanowiła włączyć się do tego ekologicznego ruchu. Podczas akcji sprzątania, uczniowie klas I-VIII uczyli się wartości ekologicznych i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Dzieci zdały sobie sprawę, że to właśnie od nas zależy, w jakim świecie będziemy żyć w przyszłości. Świadomość ta kształtowana była poprzez praktyczne doświadczenia i edukacyjne działania. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć, ile śmieci można zebrać w ciągu kilku godzin w okolicy naszej szkoły. Puste butelki, plastikowe torebki, papierki po słodyczach - to tylko niektóre z rzeczy, które znalazły się w workach podczas sprzątania świata. To pokazało, że problem zanieczyszczenia naszej planety jest realny i wymaga naszej uwagi i zaangażowania. Z roku na rok ilość śmieci jest coraz mniejsza, co napawa nas dużym optymizmem.

            Po zakończeniu Sprzątania Świata uczestnicy mogli poczuć satysfakcję z dokonanej pracy. Jednak to nie tylko czystość przestrzeni była ważna, ale także uczucie wspólnoty i odpowiedzialności za naszą planetę. Hasło "Sprzątanie świata łączy ludzi" nabierało coraz większego znaczenia w sercach wszystkich obecnych. Warto podkreślić, że Sprzątanie Świata w naszej szkole to nie tylko jednorazowa akcja. To również okazja do edukacji ekologicznej, która trwa przez cały rok szkolny. Dzieci uczą się ochrony przyrody, recyklingu, oszczędzaniu wody i energii, a także o tym, jak małe, codzienne działania mogą przyczynić się do ochrony środowiska.

            Trzydziesta edycja Sprzątania Świata była wyjątkowym wydarzeniem, które pokazało, że nawet najmłodsi mogą wpływać na zmiany na lepsze. Hasło "Sprzątanie świata łączy ludzi" w pełni oddaje ducha tego przedsięwzięcia, które łączy ludzi w obronie naszej planety. Warto pamiętać, że ekologia to nie tylko modny trend, to nasza wspólna odpowiedzialność  i obowiązek wobec przyszłych pokoleń. Sprzątanie świata to doskonała okazja, aby tę odpowiedzialność przełożyć na konkretne działania.

            Organizatorami przedsięwzięcia byli opiekunowie szkolonych kół LOP – Małgorzata Rolek, wolontariatu – Anna Kasak oraz PCK – Ilona Skowrońska oraz wychowawca klas VI-VII - Pani Teresa Babiarz.

        • DZIEŃ CHŁOPAKA Dzień Krawata
          • DZIEŃ CHŁOPAKA Dzień Krawata

          • 30 września, jak co roku, obchodzony jest ,,Dzień Chłopaka”. My to święto obchodziliśmy    w tym roku dwa dni wcześniej. Z tej okazji szkolne korytarze wypełniły się uczniami oraz nauczycielami ubranymi w krawaty. Obowiązujący w tym dniu strój zwalniał z odpowiedzi.

            W tym roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Katarzyną Fijoł, przygotował dla wszystkich chłopaków mnóstwo zagadek i konkurencji. Chłopaki z klas starszych musieli zmierzyć się z wieloma konkurencjami. Nasi panowie musieli wykazać się znajomością polskich sportowców, dopasować odcień do koloru, dokończyć przysłowia, czy też narysować auto z zamkniętymi oczami. Jednak największym wyzwaniem w tym roku okazało się zadanie, w  którym chłopaki musieli zapleść warkocze swoim koleżankom. Było dużo śmiechu i zabawy, wszyscy bawili się znakomicie. W tym roku w prezencie, chłopaki otrzymali od Samorządu Uczniowskiego pamiątkowe breloczki.

            Dzień Chłopaka w obu oddziałach przedszkolnych był dniem pełnym radości. Słoneczka oraz Promyczki wraz ze swoimi Paniami również świętowali. Były prezenty, mini fotosesja oraz ulubione chłopięce zabawy.

            Serdeczne  podziękowania składamy Kołu Gospodyń Wiejskich – popcorn był wyśmienity!

             

            Wszystkim chłopakom – i tym młodszym i tym starszym –

            WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

        • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

          • Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie.

            28 września przypada Światowy Dzień Jabłka, mający na celu spopularyzowanie jedzenia tego owocu. „Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące.”

            Jabłko to symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju i długowieczności. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę A, E, K; antyoksydanty, a także minerały: jod, potas, magnez, cynk, miedź, fluor, mangan, siarkę, fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.

            Jabłko to symbol polskiego rolnictwa – co czwarte w Europie pochodzi właśnie z naszego kraju. Tradycje sadownicze zapoczątkowała w Polsce królowa Bona w XVI w.

            Z okazji Światowego Dnia Jabłka Szkolne Koło Wolontariatu i Koło PCK przygotowały okolicznościową gazetkę i jabłoń z wykonanymi przez uczniów jabłkami.  Były też  domowe wypieki – oczywiście z jabłkami w roli głównej. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na hospicjum dziecięce w Rzeszowie.

            Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, bardzo dziękujemy.

            Szkolne obchody Światowego Dnia Jabłka zorganizowały Panie Anna Kasak i Ilona Skowrońska                

        • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • Święto uchwalone w 2013 roku z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka w celu podkreślenia wagi wychowania przedszkolnego we wszechstronnym rozwoju młodego człowieka.

            Na 20 września wychowawczynie obu oddziałów przedszkolnych zaplanowały ciekawą formę spędzenia tego dnia dla swoich najmłodszych wychowanków. Otóż, została zaplanowana wycieczka do Krainy Uśmiechu w Kolbuszowej. Dzieci już od samego rana bardzo się cieszyły zaplanowaną wycieczką. Po krótkiej rozmowie przypominającej zasady bezpieczeństwa, jakie panują w autokarze i na sali zabaw oraz po sprawdzeniu obecności dzieci ubrały się i udały na parking szkolny w oczekiwaniu na autokar, który miał zawieść nas do celu wycieczki.

            Na sali zabaw dzieci chętnie korzystały ze wszystkich możliwych atrakcji tj: basen z kulkami, trampolina, tory przeszkód, zjeżdżalnię, małpi gaj, samochodziki,  czy kąciki z zabawkami. Po świetnej zabawie przyszedł czas powrotu do przedszkola. Dzieci szczęśliwe i bardzo zmęczone bezpiecznie wróciły do domu. Warto również dodać, że dla wielu dzieci z oddziału przedszkolnego „Promyczki” była to pierwsza przedszkolna wycieczka w życiu.

            Zdecydowanie Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został wspaniale uczczony.  Wyjazd przygotowały Panie Eliza Sudoł i Krystyna Chodór.

        • BĄDŹ EKO
          • BĄDŹ EKO

          • Zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z opakowaniami po produktach, które się już skończyły? Śmietnisko – to pewnie pierwsza Wasza myśl. Możemy to zmienić poprzez zmianę naszych codziennych nawyków. Na liście dobrych pomysłów jak zmienić nasze przyzwyczajenia obok przemyślanych zakupów, segregowania śmieci, używania toreb bawełnianych i opakowań wielokrotnego użytku możemy zrobić jeszcze jedną, prostą rzecz. Możemy puste tubki po kleju firmy Amos wrzucić do specjalnego pojemnika. W podziękowaniu za zebranie wspólnie w naszej szkole 120 pustych tubek producent kleju wyśle 30 nowych tubek kleju.

            Bądź Eko i zbieraj puste tubki kleju Amos.

            Już po raz trzeci z rzędu koordynatorem akcji z ramienia naszej szkoły jest Pani Eliza Sudoł.

            Warto dodać w tym miejscu, że w czerwcu tego roku, dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową im. M. Konopnickiej w Komorowie udało nam się wysłać wszystkie zebrane puste opakowania po klejach. W zamian dostaliśmy 15ście nowych tubek z klejem. Kleje zostały podzielone do ogólnego użytku do obu oddziałów przedszkolnych, szkolnej biblioteki i świetlicy.

        • Wycieczka do Markowej i Rzeszowa
          • Wycieczka do Markowej i Rzeszowa

          • W związku z beatyfikacją  rodziny Ulmów oraz faktem, że rok 2024 ogłoszony został „Rokiem rodziny Ulmów” w dniu 22 września  nasi uczniowie klas IV do VIII udali się na wycieczkę śladami błogosławionej rodziny Ulmów do Markowej i Rzeszowa.
            Z pozoru nic nie znacząca miejscowość na Podkarpacku, położona niedaleko Łańcuta kryje bardzo ciekawą historię, która rozegrała się w czasie II wojny światowej. Wtedy to, mieszkająca w Markowej rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów została rozstrzelana przez Niemców za pomoc i ukrywanie w swoim domu osób pochodzenia żydowskiego. Mord na Ulmach pozostał w pamięci mieszkańców Markowej, i mimo zakazu mówienia o nim przetrwał wojnę. Za swoje poświęcenie Ulmowie zostali odznaczeni pośmiertnie wieloma orderami, zostali również włączeni w poczet "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Aby upamiętnić postawę bohaterstwa, jaką prezentowali Polacy podczas wojny ratując Żydów, w Markowej powstało muzeum poświęcone tym osobom, któremu nadano imię rodziny Ulmów. Muzeum jest miejscem, w którym czas płynie wolniej. Bardzo nowoczesny sposób przygotowania ekspozycji sprawia, że zwiedzający mogą wysłuchać wzruszających relacji ocalałych Żydów, czy też osób ratujących swych sąsiadów. Każdy kto mieszka w naszym regionie powinien je odwiedzić. W Markowej odwiedziliśmy skansen, w którym zgromadzono sprzęty oraz zagrody gospodarskie i podkarpackich wiosek przełomu XIX i XX wieku. Największe zainteresowanie wzbudziła koza, która doskonale pozowała do zdjęć. Zobaczyliśmy tam między innymi chałupę Szylarów, którzy jak i Ulmowie ukrywali w swoim domu grupę Żydów.

            Nie mogliśmy również ominąć kościoła parafialnego pw. Św. Doroty, w którym Państwo Ulmowie brali ślub i w którym były chrzczone ich dzieci. Po spotkaniu z tamtejszym wikariuszem pomodliliśmy się przy sarkofagu, w którym złożone zostały doczesne szczątki rodziny Ulmów oraz oddaliśmy cześć Ich relikwiom. Kolejnym punktem naszego wyjazdu był Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Tam wzięliśmy udział w przygotowanej  wystawiew .Projekt składał się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy. Dwuczęściowa instalacja znajdowała się w specjalnie wykonanym mobilnym kontenerze. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w lodziarni oraz rzeszowskiej pączkarni. Opiekunami podczas wyjazdu byli nauczyciele: Anna Kasak, Teresa Babiarz, Witold Jurczak i Ksiądz. Piotr Wal, który przygotował program wycieczki i zorganizował wyjazd.

        • Co składa się na poczucie szczęścia?
          • Co składa się na poczucie szczęścia?

          • Na to i inne pytania związane z dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży zwracaliśmy uwagę w minionym tygodniu w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich. Tym samym po raz pierwszy włączyliśmy się w obchody Tygodnia Szczęścia, który w Polsce obchodzony był już po raz czwarty.

            Tym, na co położyli nacisk organizatorzy w tym roku to optymizm i nadzieja, które są ważnymi składnikami naszego poczucia szczęścia. Z okazji akcji zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę z fantami, które dzieciaki mogły zakupić. Serdecznie dziękuję pani Ewelinie Nowickiej, radnej z Ostrów Tuszowskich i zarazem właścicielce sklepu ABC, która przeznaczyła na loterię drobne przedmioty i słodycze. Dotychczas zebraliśmy 288 zł, które przekażemy Kołu Wolontariatu działającemu przy naszej szkole z przeznaczeniem na zbiórkę dla dzieci z hospicjum. Chcemy w ten sposób pokazać, że możemy komuś dać nadzieję.

            Dodatkowo nagraliśmy filmik o tym, czym jest optymizm dla młodzieży i w jaki sposób może nam pomóc. Realizacji i montażu podjęła się Pani Ilona Skowrońska.

            Ważne jest to, że według psychologów optymizmu można się nauczyć. W każdym wieku! Pamiętajmy, że szczęście jest wyborem – to od nas zależy, czy będziemy bardziej zwracać uwagę na rzeczy dobre, czy na rzeczy trudne, które nam się przydarzają. Koordynatorem  Tygodnia Szczęścia w naszej szkole była Pani Magdalena Szpyt, psycholog szkolny

        • Międzynarodowy Dzień Kropki
          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • Już po raz piętnasty w szkołach w blisko dwustu państwach świata we wrześniu jest obchodzony Dzień Kropki.

            Wszystko zaczęło się od opowiastki pt. „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Jego książka stała się tak popularna, że została inspiracją do stworzenia w 2008 r. Międzynarodowego Dnia Kropki. Bohaterką tej powieści jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. Święto jest okazją do podkreślenia jak ważna w życiu dziecka i każdego z nas jest kreatywność i odwaga do wytyczania nowych kierunków, nie tylko w twórczości.

            W naszej szkole dzień ten świętowaliśmy 19 września. Uczniowie klas I-III z Panią Małgorzatą Rolek przeczytali książkę i wykonali kreatywne prace plastyczne z kropkami w roli głównej. Na świetlicy uczniowie pod czujnym okiem plastyka, Anny Chmielowiec zastanawiali się, co przedstawiają pojedyncze kropki na pustej kartce. Może to jakieś zwierzę? Może roślina? Jak widać na zdjęciach, zrealizowali bardzo różne pomysły!

            Uczniowie klasy VII i VIII wykonywali doświadczenia zatytułowane Kropla do kropli, w których obserwowali zmiany kolorów roztworów, na specjalnie do tego celu przygotowanych Lab-Matach, pod wpływem naturalnych odczynników. Dodatkowo pobudzili swoją kreatywność, tworząc rysunek związany z dziedziną chemii, wykorzystując jako bazę kropkę. Uczniowie odkrywali także ukryte pod kropkami wzory związków chemicznych oraz elementy wyposażenia laboratoryjnego. Wszystko to pod opieką Pani Ilony Skowrońskiej, nauczycielki chemii.

            Do klas I-VIII była zaadresowana zabawa w zbieranie kropek, które przycupnęły na naszych szkolnych korytarzach. Uczniowie z talentem spostrzegawczości, którzy zebrali najwięcej kropek, otrzymali bony na słodycze ufundowane przez sklep ABC Pani Eweliny Nowickiej. Ponadto do wszystkich uczniów była zaadresowana nasza szalona fotobudka. Kropki dosłownie nas porwały do zabawy! Wykonaliśmy kreatywne zdjęcia z różnymi rekwizytami. Aktywności te przygotowała Pani Magdalena Szpyt, psycholog szkolny.

            Mamy nadzieję, że tegoroczne święto kropki przez połączenie sił przypadło do gustu naszym uczniom, którzy będą ciekawi świata i możliwości jakie daje im kreatywne spojrzenie na zewnątrz i w głąb siebie!

            Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym

        • NARODOWE CZYTANIE
          • NARODOWE CZYTANIE

          • Dnia 15 września 20023 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania organizowana przez Prezydenta RP od 2012r.  Jej nadrzędnym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych. Tegoroczna lektura to „Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej.

            To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.  

            Uroczystość przygotowała pani Anna Kasak we współpracy z dyrektor szkoły oraz Pani Anna Chmielowiec. Czytanie utworu w naszej szkole rozpoczęło się o godzinie 9:00. Pani Dyrektor Danuta Gacek przywitała gości i odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie uczniowie: klasy VIII  przedstawili  prezentację o życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej. Po tym nastąpiła główna część uroczystości - wybrane fragmenty utworu czytali  zaproszeni goście:

            Pan Eugeniusz Galek - Wójt Gminy Cmolas

            Pani Anna Lulek  - Dyrektor SOK w Cmolasie

            Pani Anna Skiba - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich

            Pan Jarosław Rzeszutek- sołtys wsi Ostrowy Tuszowskie

            Ksiądz Wikary Piotr Wal

            Pani Magdalena Pełka - przewodnicząca Rady Rodziców,

            Pani Elżbieta Rzeszutek - pracownik Gminnej Biblioteki,

            Pani Aleksandra Zaraś- rodzic z  Rady Rodziców,

            Uczniowie i nauczyciele słuchali z uwagą i zaciekawieniem pięknej interpretacji  utworu Elizy Orzeszkowej i nagrodzili czytających gromkimi brawami.  Uroczystość zakończyła się wręczeniem gościom pamiątkowych dyplomów, które wykonał pan Witold Jurczak                       i słodkim poczęstunkiem – biszkoptowym  ciastem i faworkami.

            Była to XII edycja Narodowego Czytania. Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za udział w uroczystości.

        • BIEG  FAIR  PLAY
          • BIEG FAIR PLAY

          •       7 września obchodzony jest Światowy Dzień FAIR PLAY. Z tej okazji w dniach od 7-14 września organizowane są w szkołach biegi Fair Play. Celem akcji jest promocja wartości etycznych zarówno w sporcie jak i w życiu oraz rozpowszechnianie wśród dzieci idei fair play, czyli sprawiedliwej i radosnej rywalizacji. Odbywa się ona pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego

             W tym roku uczniowie naszej szkoły również  dołączyli do tej akcji. Bieg Fair Play na dystansie 200 metrów odbył się na stadionie sportowym, w środę 13 września.  Wcześniej, na lekcjach wychowania fizycznego nauczycielka przeprowadziła z uczniami pogadanki na temat fair play w sporcie. Dzieci zauważyły, że rywalizacja sportowa powinna być uczciwa, dawać każdemu możliwość  wykazania się swoimi umiejętnościami i nieść ze sobą radość. Ucząca uświadomiła dzieciom, że w sporcie najważniejsza jest rywalizacja, zabawa, szacunek do drugiego, pokonywanie własnych słabości,  a nie zwycięstwo. Wygrana dla każdego może oznaczać co innego. Uczniowie z klasy szóstej i siódmej wykonali plakaty przedstawiające ideę i zasady fair play.
            W naszym biegu udział wzięło 59 uczniów z klas II – VII.  Po przejściu na boisko sportowe, uczniowie pod opieką Pani Alicji Bańki i księdza Piotra Wala wykonali rozgrzewkę, a następnie podzieleni na grupy, z radością pobiegli na wyznaczoną trasę. Dzisiaj ważne było ukończenie biegu i pamiętanie o zasadach fair play. Po zakończeniu biegu i odpoczynku, uczniowie  mieli możliwość rywalizacji w grach zespołowych.
            Bieg zorganizowała nauczycielka wychowania fizycznego Pani Teresa Babiarz, przy pomocy Pani Alicji Bańki oraz księdza Piotra Wala, który całą imprezę utrwalił na zdjęciach.

          • PIĘKNE CZERWONE SERCE STANĘŁO PRZED NASZĄ SZKOŁĄ

          • Czerwony pojemnik w kształcie serca przeznaczony do zbierania plastikowych nakrętek stanął przed naszą szkołą.

            Serdecznie dziękujemy darczyńcom, którzy chcieli pozostać anonimowi za dar serca.  Będzie on służył kolejnym pokoleniom naszej społeczności.

            Piękniejsze staje się nasze życie, gdy możemy liczyć na innych. Na ludzi dobrych, pomagających bez wielkich słów, bez rozgłosu, a jednocześnie czyniących dla naszej szkoły nieskończenie wiele dobrego.

            Pojemnik postawiono tak, aby nakrętki mogli do niego wrzucać nie tylko uczniowie, ale cała lokalna społeczność niezależnie od godzin pracy szkoły.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września 2023 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Po mszy świętej w kościele parafialnym, uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli do szkoły, aby wziąć udział w akademii. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się uroczystość, którą swoja obecnością uświetnili przedstawiciele Piłsudczyków. Po występie uczniów klasy ósmej, których przygotowała Pani Anna Kasak głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Gacek witając wszystkich obecnych, odczytała list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, a także Podkarpackiej Kurator Oświaty Pani Małgorzaty Rauch. 1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej.  Przypomnieli o tym w czasie akademii występujący uczniowie. Na zakończenie wychowawcy udali się wraz ze swoimi klasami do poszczególnych sal lekcyjnych.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich
        • 177441547
        • Szkoła Podstawowa w Ostrowach Tuszowskich Ostrowy Tuszowskie 100A 36-105 Cmolas Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych