Dzień 12 maja 2023 roku zapisze się jako najważniejszy w historii naszej szkoły. W tym dniu nastąpiło formalne nadanie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczął pochód ze szkoły do Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny społeczności szkolnej, pocztu sztandarowego szkoły z orkiestrą i w asyście żołnierzy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z Rzeszowa, Lublina, których prowadzili ppłk. Związku Strzeleckiego Artur Szczutek - Dowódca Oddziału Związku Piłsudczyków w Harcie, ppłk związku Dariusz Zięba - Prezes Oddziału Piłsudczyków Rzeszów oraz Dowódca Oddziału Związku Piłsudczyków w Dębicy, a także Związku Strzeleckiego Okręgu Południowo-Wschodniego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa, Dębicy i Harty. Przed wejściem do Sanktuarium nastąpiło uformowanie pocztów sztandarowych: sztandaru szkoły, Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonego przez Stanisława Olszewskiego Generała Brygady Związku Piłsudczyków, Związku Strzeleckiego Okręgu Południowo-Wschodniego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego prowadzonych przez starszego inspektora Marka Strączka Dowódcę Południowo -Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” i młodszego inspektora Związku Strzeleckiego Andrzeja Zemmel Dowódcę Jednostki Strzeleckiej w Mielcu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowach Tuszowskich. Następnie zgodnie z ceremoniałem do ołtarza został wprowadzony Sztandar Wojskowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Mszę świętą celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba wraz z Dziekanem Dekanatu Kolbuszowskiego Janem Pępkiem oraz proboszczami parafii dekanatu. Na początku nabożeństwa Dyrektor Szkoły Pani Danuta Gacek poprosiła Księdza Biskupa o błogosławieństwo sztandaru i poświęcenie tablicy pamiątkowej w szkole.
Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Msza miała podniosły charakter, a jej rangę podnosiła obecność sztandaru Wojska Polskiego, przedstawicieli jednostek wojskowych, sztandarów regionalnych jednostek Związku Strzeleckiego „Strzelec”, sztandaru OSP w Ostrowach Tuszowskich. Uroczystego charakteru nadawała orkiestra - Podkarpacki Zespół Dęty Blaszany.
Bardzo ważnym momentem było poświęcenie sztandaru szkoły przez Księdza Biskupa. Przed zakończeniem mszy Dyrektor Szkoły wręczając bukiet kwiatów podziękowała Jego Eminencji za przybycie, odprawienie mszy świętej i poświęcenie sztandaru.
Po mszy świętej wszyscy uczestnicy nabożeństwa przy dźwiękach orkiestry wyruszyli w pochodzie w stronę szkoły. Uczniom, rodzicom i nauczycielom towarzyszyły wszystkie poczty sztandarowe i goście.
Druga część uroczystości rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego. Dyrektor Szkoły oficjalnie powitała Księdza Biskupa Jana Wątrobę, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Zbigniewa Chmielowca, księży proboszczy i wikariuszów na czele z Księdzem Janem Pępkiem Dziekanem Dekanatu Kolbuszowa, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Panią Ewę Draus, Podkarpacką Kurator Oświaty, Panią Małgorzatę Rauch, generała Stanisława Olszewskiego oraz przedstawicieli służb mundurowych - starszego brygadiera Krzysztofa Samojeden z PSP w Kolbuszowej i podkomisarza Krzysztofa Andrysia z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, Związek Strzelecki Strzelec wraz z dowódcami, Oddziały Piłsudczyków wraz z dowódcami, Samorządowców Powiatu Kolbuszowskiego, Wicestarostę - Pana Wojciecha Cebulę, radnych powiatowych, wójtów gmin i radnych na czele z gospodarzem Gminy Cmolas Panem Eugeniuszem Galkiem, Pana Huberta Sobiczewskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec, Pana Bartłomieja Pereta Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa, przedstawicieli Urzędu Gminy Cmolas na czele z Panem Wicewójtem Lesławem Budziszem, prezesów stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, sołtysów, dyrektorów szkół Gminy Cmolas, Strażaków Ochotników na czele z Prezesem Zarządu Powiatowego Panem Ryszardem Skowronem, Panem Sylwestrem Czajkowskim, kierowników Jednostek Organizacyjnych Gminy Cmolas, Nauczycieli, Rodziców, młodzież szkolną i wszystkich gości biorących udział w uroczystości.
Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie Wójta Gminy Cmolas, Pana Eugeniusza Galka, który odczytał przyjętą jednomyślnie Uchwałę NR XLIII/316/22 Rady Gminy Cmolas z dnia 22 października 2022 roku w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Następnie poproszono rodziców o przekazanie sztandaru Dyrektor Szkoły. Pani Dyrektor przekazała go uczniom, stanowiących poczet sztandarowy: Milenie Czachor, Jakubowi Piaseckiemu i Karolinie Łącz mówiąc, że jest to symbol tożsamości, wartości, honoru i tradycji. Wyraziła przy tym nadzieję, że uczniowie będą go godnie reprezentować, a ich postawa będzie powodem do dumy.
Szanowni Uczniowie!
Przekazuję Wam sztandar szkoły.
To symbol naszej tożsamości, naszych wartości, honoru i tradycji. To właśnie pod nim będziecie się zgromadzać, gdy będziemy świętować nasze osiągnięcia, ale też wtedy, gdy będziemy musieli stawić czoła wyzwaniom.
Sztandar to także symbol naszej jedności i wspólnoty. Dlatego zawsze powinniście szanować go, pielęgnować i nosić z godnością. Dajcie mu mowę - niech przemawia o Waszych największych sukcesach, ale także o Waszej solidarności, odwadze i poświęceniu.
Zatem, z pełną ufnością, przekazuję Wam ten sztandar, w nadziei, że każdy z Was zawsze będzie godnie go reprezentował, a nasza szkoła będzie zawsze mieć powód do dumy z Was, jej uczniów.
Następnie dokonano prezentacji poświęconego sztandaru.
Sztandar szkoły to symbol, który będzie jej od tego dnia towarzyszył podczas wszystkich doniosłych wydarzeń. Na granatowym awersie sztandaru widnieje portret Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz napis: Szkoła Podstawowa Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowach Tuszowskich. Na amarantowym rewersie znajduje się napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.
Kolejnym ważnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy wewnątrz szkoły z wizerunkiem patrona i jednym z jego najsłynniejszych cytatów: KTO NIE SZANUJE I NIE CENI PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI. Przy tablicy pamiątkowej wystawiony był przed rozpoczęciem uroczystości w szkole Posterunek Honorowy przez Jednostkę Wojskową 21 Brygady Strzelców Podkarpackich.
O odsłonięcie tablicy poproszono Księdza Biskupa Jana Wątrobę, Pana Zbigniewa Chmielowca Posła na Sejm RP, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - Panią Ewę Draus, Podkarpacką Kurator Oświaty - Panią Małgorzatę Rauch, Wójta Gminy Cmolas -Pana Eugeniusza Galka, Przewodniczącą Rady Rodziców - Panią Magdalenę Pełka, Dyrektor Szkoły - Panią Danutę Gacek. Tablicę poświęcił Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Będzie ona już zawsze przypominać o uroczystym dniu nadania imienia.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie uroczystości, a niejednokrotnie – odczytywali listy gratulacyjne. Pan Wójt odczytał list od Pana Zdzisława Pupy Senatora RP. Wielką niespodzianką był list ze słowami uznania dla Pani Dyrektor i całej społeczności szkolnej odczytany przez Panią Kurator Małgorzatę Rauch od Ministra Edukacji Narodowej, profesora Przemysława Czarnka oraz od Wojewody Województwa Podkarpackiego, Pani Ewy Leniart. Szkoła otrzymała upominki od Podkarpackiej Kurator Oświaty, nadleśniczych Nadleśnictwa Kolbuszowa i Mielec, władz powiatu kolbuszowskiego, Oddziału Piłsudczyków, obraz patrona od Wójt Gminy Niwiska, Pani Elżbiety Wróbel, dyrektorów Gminy Cmolas, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Cmolasie, Związku Strzeleckiego. Kolejną niespodziankę przygotował Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia Srebrnego Honorowego Krzyża odebrały osoby lokalnie działające na rzecz pamięci o Józefie Piłsudskim i jego dziedzictwie. Medal odebrał Pan Wójt Eugeniusz Galek, sołtys wsi Ostrowy Tuszowskie Pan Jarosław Rzeszutek, Pani Dyrektor Danuta Gacek oraz nauczycielka historii, Pani Magdalena Szpyt. Wręczenia medali dokonał Generał Brygady Związku Piłsudczyków RP, Pan Stanisław Olszewski.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. W tańcu z flagami zaprezentowały się uczennice z klas V-VIII naszej szkoły. Śpiewem występy uświetniły: Julia Boroń z klasy VII i Oliwia Drelich z kl. VI. W rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Jakub Cudo z klasy VIII, a wywiad z nim przeprowadziła Magdalena Rzeszutek z klasy VI. Uczniom towarzyszyły stroje i scenografia z epoki. Podniosłego charakteru uroczystości dopełnił występ Podkarpackiego Zespołu Dętego Blaszanego, złożonego z utytułowanych instrumentalistów z naszego regionu na czele z Panem Kamilem Pezdą.
Po występach podziękowania na ręce Pani Dyrektor złożyli wdzięczni przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie prowadzący Magdalena Szpyt i Witold Jurczak oddali głos Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości,
Szczególne podziękowania za pomoc finansową w organizacji Uroczystości Nadania Imienia Szkole Dyrektor skierowała do Rady Sołeckiej wsi Ostrowy Tuszowskie z jej przewodniczącym sołtysem Jarosławem Rzeszutkiem, Pana Roberta Pakłosa, Oddziału Piłsudczyków w Rzeszowie – Pana Dariusza Zięby, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolbuszowa Pana Bartłomieja Pereta.
Podziękowania złożyła dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz żołnierzom, Księżom, Związkom Strzeleckim w Mielcu, Dębicy i Harcie, Oddziałowi Piłsudczyków, Radzie Rodziców i wszystkim Rodzicom, Strażakom OSP w Ostrowach Tuszowskich, Kołu Gospodyń Wiejskich, Orkiestrze, Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom Szkoły.
Szczególne podziękowania skierowała do Pana Wójta Gminy Cmolas Eugeniusza Galka.
Następnie zaprosiła gości do wpisywania się do księgi pamiątkowej oraz zapoznania się z kroniką szkolną, dokumentującą starania szkoły o nadanie imienia oraz zaprosiła zgromadzonych gości na poczęstunek.
Obiad dla zaproszonych przygotowały Panie z kuchni szkolnej i obsługi, poczęstunek dla dzieci ufundowały i przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrowach Tuszowskich – pyszny grill, słodkie ciasteczka i napoje, niezawodni rodzice na czele z Przewodniczącą Panią Magdaleną Pełka przygotowali słodkie ciasta i kawę oraz zadbali o przygotowanie stołów i podanie obiadu. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki – kubki z okazjonalnym nadrukiem w specjalnie przygotowanych torebkach z wizerunkiem sztandaru szkoły oraz książkę i foldery promujące gminę.
Pamięć o tych wydarzeniach pozostanie z nami na długie lata, a tysiące wykonanych zdjęć pozwolą wracać myślami do pięknych wspomnień. W organizację uroczystości zaangażowała się cała społeczność szkolna, uczniowie, rodzice i nauczyciele, pracownicy szkoły, a poprzez nich – udało się zainteresować i zaangażować mieszkańców Ostrów Tuszowskich i lokalne media. Mamy nadzieję, że będzie to wydarzenie sprzyjające integracji i umacniające wartości patriotyczne, o które walczył Marszałek Józef Piłsudski.