W poniedziałek świętowaliśmy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. 21 marca to także dzień solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Święto zostało ustanowione w 2006 roku dzięki Światowemu Stowarzyszeniu Osób z Zespołem Downa. Od tego czasu co roku promuje się zakładanie w tym dniu dwóch kolorowych skarpetek nie od pary. Ta nowa tradycja ma podkreślać naszą solidarność osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich również włączyli się do akcji, wkładając na pochód marcowy kolorowe, różne skarpetki.
Dzieci z klas 0-III wzięły udział w krótkich pogadankach dotyczących tematyki święta oraz wykonały karty pracy, które zawisły na gazetce na dolnym korytarzu. W trakcie dnia powitania wiosny przedszkolaki i uczniowie z klas I-VIII z zainteresowaniem obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy piątej: Gabrielę Lubera, Huberta Cudo i Anastazję Pełka.
Aktorzy wyjaśnili kolegom, co to znaczy, że ktoś ma zaburzenie genetyczne, jak objawia się niepełnosprawność intelektualna, dotykająca osoby z Zespołem Downa, co na temat trisomii-21 mówi nam historia oraz przypomnieli, że kontakt z osobami niepełnosprawnymi może być satysfakcjonujący dla obu stron, bo wszyscy mamy marzenia i potrzeby. Wskazali na konieczność objęcia opieką i troską osób z Zespołem Downa.
Przypomnijmy, że jest to najczęściej diagnozowane zaburzenie genetyczne w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju dotyczy ok. 60 tys. ludzi.
Dla rodziców, którzy byliby zainteresowani rozmową ze swoimi dziećmi na temat Zespołu Downa, załączamy pomocny link do bajki terapeutycznej Aleksandry Chmielewskiej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”:
Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole przygotowała Pani Magdalena Szpyt, pedagog szkolny.