Z przyjemnością informujemy, że już kolejny raz nasi absolwenci otrzymali bardzo wysokie wyniki podczas egzaminów ósmoklasisty. Wśród naszych uczniów było nawet kilku takich, którzy uzyskali najwyższe wyniki – 100% prawidłowych odpowiedzi – z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Świadczy to o ich wysokim poziomie wiedzy i bardzo dobrym przygotowaniu do egzaminów – jesteśmy z nich bardzo dumni!
Egzamin ósmoklasisty odbył się w dniach od 24 do 26 maja 2022r.
Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista przystąpił do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
1) języka polskiego
2) matematyki
3) języka obcego nowożytnego ( angielskiego, niemieckiego).
Zadania we wszystkich arkuszach sprawdzały, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe – z zakresu trzech przedmiotów egzaminacyjnych – określone w wymaganiach egzaminacyjnych.
Krótka charakterystyka arkusza egzaminacyjnego.
Język polski: Arkusz standardowy zawierał 19 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 45 punktów, w tym 12 punktów za rozwiązanie zadań zamkniętych ( wielokrotnego wyboru, na dobieranie, zadania typu prawda-fałsz) i 33 punkty za rozwiązanie zadań otwartych ( wymagających samodzielnego sformułowania odpowiedzi) .
Arkusz składał się z dwóch części. Pierwsza część zawierała 18 zadań zorganizowanych wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego (fragmentu Zemsty Aleksandra Fredry) oraz nieliterackiego (fragmentu tekstu Pochwała przyjaźni, którego autorem jest Andrzej Kojder). Zadania w tej części arkusza wymagały od ucznia znajomości wybranych lektur obowiązkowych, udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące treści tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym, interpretacji tekstu kultury – grafiki Pawła Kuczyńskiego – oraz napisania zaproszenia.
W drugiej części arkusza uczeń wybierał jeden z dwóch tematów: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym – rozprawkę – albo wypowiedź o charakterze twórczym – opowiadanie. 30% punktów uczniowie mogli zdobyć za zadania zamknięte (wielokrotnego wyboru, na dobieranie, typu prawda-fałsz), a 70% punktów za rozwiązanie zadań otwartych ( uczeń samodzielnie formułuje i zapisuje odpowiedzi: zadania z luką, napisanie krótkiej odpowiedzi, tekstu użytkowego i długiej wypowiedzi – wypracowania).
Matematyka: Arkusz standardowy zawierał 19 zadań, w tym 15 zadań zamkniętych (zadania wyboru wielokrotnego, zadania prawda-fałsz i zadania na dobieranie) i 4 zadania otwarte. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 25 punktów. Zadania w arkuszu egzaminacyjnym obejmowały zagadnienia z zakresu m.in. arytmetyki, algebry i geometrii. Od ósmoklasistów wymagały uważnej analizy treści i elementów graficznych, a w przypadku zadań otwartych – dodatkowo zaplanowania i zapisania kolejnych etapów rozwiązania oraz podania wyniku. 60% punktów uczniowie mogli zdobyć za zadania zamknięte i 40 % punktów za zadania otwarte.
Język obcy nowożytny: Arkusz standardowy zawierał 46 zadań, zgrupowanych w 14 wiązek. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać maksymalnie 55 punktów, w tym 34 punkty (62%) za rozwiązanie zadań zamkniętych (wyboru wielokrotnego, na dobieranie) oraz 21 punktów (38%) za rozwiązanie zadań otwartych. Zadania otwarte wymagały od ósmoklasistów samodzielnego sformułowania odpowiedzi (zadania z luką i/lub odpowiedzi na pytania) oraz napisania krótkiego tekstu użytkowego (e-maila).
A oto wyniki procentowe naszych uczniów z przedmiotów egzaminacyjnych:
Język polski – 76%
Matematyka – 60%
Język angielski – 68%
Średni wynik ogólnopolski z języka polskiego to 60%, z matematyki 57%, z języka angielskiego 67%, z języka niemieckiego 62%.
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że we wszystkich przedmiotach lepsze wyniki osiągali uczniowie z dużych miast. Ale nasi uczniowie z języka polskiego poradzili sobie lepiej niż średnio uczniowie z dużych miast, liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców ( ósmoklasiści z naszej szkoły – 76%, w dużych miastach – 64%).
Rezultaty z języka polskiego w zależności od lokalizacji były następujące:
Wieś – średnia z wyników: 58%
Miasta do 20 tysięcy mieszkańców: 57%
Miasta od 20 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców: 60%
Miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców: 64%
Uczniowie naszej szkoły napisali język polski na 76% ( 9 stanin - najwyższy) – napisali najlepiej ze wszystkich szkół w gminie Cmolas ( średni wynik z języka polskiego w gminie Cmolas to 67%), lepiej niż średni wynik w powiecie kolbuszowskim ( 65%), w województwie podkarpackim (61%) i lepiej niż średni wynik ogólnopolski, który wyniósł 60%.
Rezultaty z matematyki w zależności od lokalizacji szkoły były następujące:
Wieś – średnia z wyników: 55%
Miasta do 20 tysięcy mieszkańców: 53%
Miasta od 20 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców: 57%
Miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców: 64%
Uczniowie naszej szkoły napisali matematykę na 60% ( 6 stanin) - lepiej niż średni wynik gminy Cmolas (58%), taki sam jak w powiecie kolbuszowskim (60%), lepiej niż średni wynik w województwie (59%) i ogólnopolski (57%).
Rezultaty z języka angielskiego w zależności od lokalizacji szkoły były następujące:
Wieś – średnia z wyników: 61%
Miasta do 20 tysięcy mieszkańców: 64%
Miasta od 20 tysięcy do 100 tysięcy mieszkańców: 69%
Miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców: 76%
Uczniowie naszej szkoły napisali język angielski na 68% ( 6 stanin) – lepiej niż średni wynik w gminie Cmolas ( 63%), powiecie kolbuszowskim (65%), w województwie podkarpackim (66%) i ogólnopolski (67%).
Wyniki najwyższe, tj. od 90% do 100% uzyskało w kraju:
z języka polskiego 3% uczniów - w naszej szkole 3 uczniów
z matematyki 18,3% uczniów – w naszej szkole 4 uczniów
z języka angielskiego 35,3% uczniów - w naszej szkole 4 uczniów
z języka niemieckiego 11,2% uczniów – w naszej szkole 1 uczeń
Drodzy Ósmoklasiści! Jesteśmy z Was dumni. Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów oraz miłego wypoczynku.